“İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransı informasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri problemlərin həlli üçün yeni imkanlar yaradıb Yanvar 23, 2020 | 03:28 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev 29 noyabr 2019-cu il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyəti və İTİ-nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransının nəticələri haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, müasir şəraitdə dövlət, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları qarşısında vacib vəzifələr qoyduğunu nəzərə alaraq, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi problemlərinə həsr olunan konfransın əsas məqsədi fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri, cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin etibarlı idarə edilməsi kimi məsələlərin araşdırılması və müzakirəsi olub.
Y.İmamverdiyev dövlət qurumlarının rəhbərlərinin, beynəlxalq və respublika səviyyəli ictimai təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən konfransın geniş fikir, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, bu sahədə mövcud problemlərin həlli üçün yeni imkanların yaranması və informasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri, praktiki və humanitar problemlərinin həlli baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Onun sözlərinə görə, plenar və bölmə iclasları ilə keçirilən konfransda “İnformasiya cəmiyyəti şəraitində Azərbaycan vətəndaşlarının identifikasiyası problemləri və onların həlli yolları haqqında”, “Elektron dövlət mühitində fərdi məlumatların təhlükəsizliyi problemləri və onların həlli yolları”, “Tibbi sosial media istifadəçilərinin fərdi məlumatlarının təhlükəsizliyi məsələləri”, Konfidensiallığı qorumaqla fərdi məlumatların intellektual analizi üçün Deep Learning metodları”, “Fərdi məlumatların leqal və “qara” biznesinin formalaşması xüsusiyyətləri” və “Milli mentalitet və stereotiplər kontekstində fərdi məlumatlara həssaslığın folklorik təzahürləri” və digər məruzələr dinlənilib.
Konfransın “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-texnoloji problemləri”, “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-humanitar problemləri” və “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-praktiki problemləri” istiqamətlərində öz əksini tapdığını qeyd edən şöbə müdiri aparılan elmi-tədqiqatlarda mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı.

V Республиканская конференция «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности» создала новые возможности для решения научно-теоретических проблем информационной безопасности Янв 23, 2020 | 03:28 / Конференции, собрания
На заседании Ученого совета Института информационных технологий НАНА заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигар Имамвердиев проинформировал об итогах V республиканской конференции «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности», организованной Президиумом НАНА и ИИТ, которая состоялась 29 ноября 2019 года. Он отметил, что учитывая важные задачи перед государством, частным сектором и организациями гражданского общества в современных условиях, основной целью конференции было изучение и обсуждение таких вопросов, как мультидисциплинарные проблемы безопасности персональных данных, формирование культуры информационной безопасности в обществе, надежное управление безопасностью персональных данных.
Я.Имамвердиев отметил, что конференция с участием руководителей государственных структур, представителей общественных организаций международного и республиканского уровня имеет важное значение с точки зрения широкого обмена мнениями, знаниями и опытом, создания новых возможностей для решения существующих проблем в этой области и решения научно-теоретических, практических и гуманитарных проблем информационной безопасности.
По его словам, на конференции с пленарными и секционными заседаниями были обсуждены вопросы «О проблемах идентификации граждан Азербайджана в условиях информационного общества и пути их решения», «О проблемах безопасности персональных данных в электронной государственной среде и пути их решения», «О безопасности персональных данных пользователей медицинских социальных медиа», «О методах глубокого обучения интеллектуальному анализу персональных данных с защитой конфиденциальности». Были заслушаны доклады «Особенности формирования легального и черного бизнеса персональных данных», «Фольклорные проявления чувствительности к персональным данным в контексте национальных менталитетов и стереотипов» и другие.
Заведующий отделом отметил, что конференция находит свое отражение в таких направлениях, как «Научно-технологические проблемы безопасности персональных данных», «Научно-гуманитарные проблемы безопасности персональных данных» и «Научно-практические проблемы безопасности персональных данных».