Kosmosda superkompüter qurulacaq
N.E.Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetinin mütəxəssisləri yerətrafı orbitdə 27 tonluq superkompüter yerləşdirməyi və onun işi üçün enerjini günəş batareyalarından almağı təklif edirlər. Bu barədə 28-31 yanvar 2020-ci il tarixlərində Moskvada keçirilməsi nəzərdə tutulan “Kral oxuları” adlı elmi konfransa təqdim olunan məruzələrin tezisində məlumat verilib.
Aparılan tədqiqatda 600 kVt gücündə günəş elektrik stansiyasına əsaslanan 1,5 petaflops gücü olan kosmik əsaslı orbital superkompüterin yaradılması layihəsi təklif olunur.
Superkompüter peykinin özü, hesablamalara görə, günəş panelləri və radiasiya istilikdəyişənləri ilə təchiz edilmiş, təxminən 27 ton kütləyə malik olmalıdır. Peykin bütün uçuş bölgəsi boyunca mümkün qədər işıqlandırması üçün Yer səthindən 700 kilometr yüksəklikdə olmalıdır.
RİA Novosti agentliyinin məlumatına əsasən, superkompüterin yaradılması yerdə onun Yer kürəsinə ötürülmə üsullarından istifadə etmədən Günəş enerjisindən faydalanmağa imkan verir.
Bundan əlavə, orbital zavodun yaradılmasından fərqli olaraq, resursların çatdırılması və hazır məhsulların Yerə çatdırılması vasitələri lazım olduqda, uçan superkompüterin yaradılması planetə məlumat ötürmək üçün yalnız həcmli rabitə kanallarını tələb edir.

A supercomputer will be installed in space
Specialists of MSTU named after Bauman is offered to place a 27-ton supercomputer in low Earth orbit, and the energy for its operation can be obtained from solar panels, the theses of the university’s experts report published in the collection for the upcoming scientific conference on cosmonautics - “Royal Readings” say. The scientific conference itself will be held in Moscow from January 28 to January 31.
The supercomputer satellite itself, according to calculations, should have a mass of about 27 tons, equipped with solar panels and radiation heat exchangers. In order for the satellite to be lit as much as possible over the entire flight area, it must be at an altitude of 700 kilometers above the surface of the Earth.
According to  ria.ru, the creation of a supercomputer, the authors claim, allows you to use the energy of the Sun in place, without developing ways to transfer it to Earth. In addition, unlike the creation of an orbital plant, when means of delivering resources and delivering finished products to Earth are needed, the creation of a flying supercomputer requires only voluminous communication channels to transmit information to the planet.