Roskosmosun yeni robot-kosmanavtı istifadəyə verilib
Roskosmosun verdiyi məlumata görə, bundan sonra kosmik tədqiqatlar zamanı insan həyatına təhlükə yaradan işləri “Fyodor”un xələfi - yeni robot-kosmonavt icra edəcək. O, ilk əmək fəaliyyətinə bu yaxınlarda istifadəyə veriləcək “Qartal” (Орел) kosmik gəmisində başlayacaq.
RİA Novosti agentliyinin məlumatına görə “Elmi və tətbiqi tədqiqat proqramının effektivliyini artırmaq üçün ekipajı təhlükəli və müntəzəm əməliyyatlarda əvəz etmək məqsədi ilə Beynəlxalq Kosmik Stansiya (BKS) Rusiya seqmentində robot sisteminin imkanları ilə bağlı tədqiqatların aparılması planlaşdırılır” , - deyə “Fyodor” robotunu BKS-də sınaqdan keçirən ekipaj heyəti  RİA Novosti agentliyinə bildiriblər.
Xatırladaq ki, “Fyodor” robotu avqustun 22-də “MS-14 İttifaqı” kosmik gəmisində Yer orbitinə çıxıb. Beş gündən sonra, cihaz ikinci cəhddən Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya doğru hərəkət edib və uçuş zamanı astronavtın nəzarəti altında bir sıra vəzifələri yerinə yetirib. Robot sentyabrın 7-də Yer kürəsinə qayıdıb.

The new Roscosmos robot will do dangerous work aboard the ISS January 17, 2020 | 05:45 / Interesting information
For the next flight to the ISS, the anthropomorphic robot of the Fedora type will be finalized. He will go to the ISS on the new manned spacecraft Eagle, which is currently being developed in Russia.
According to ria.ru, the Russian Fedor robot went into low Earth orbit on August 22, 2019 on the Soyuz MS-14 spacecraft. Five days later, the ship from the second attempt moored to the ISS. The robot returned to Earth on September 7th. During the flight, he completed a number of tasks under the control of an astronaut. It was reported that after returning to Earth, the robot will not fly anywhere else. Instead, a new robot will be created. The media reported that he could get the name "Artem".
The next Russian anthropomorphic robot-cosmonaut, who will replace Fedor, will perform hazardous work onboard the ISS instead of the crew, according to materials published on the website of the Cosmonaut Training Center.