Süni intellektin məlumatları unutmasına imkan verən sürətli metod hazırlanıb
Süni intellektin məlumatları unutması üçün tədqiqatçıların informasiyanı tamamilə yenidən yazmasına ehtiyac yoxdur. Alimlər məlumatların unudulmasına imkan verən sürətli metod hazırlayıblar.
Hazırda təlim keçmiş süni intellekt modelinin bəzi məlumatları unutması üçün onu tez-tez yenidən öyrətmək tələb olunur. Bütün məlumatları silmək və yenidən yazmaq, lazımsız elementləri silmək kimi hesablama prosesləri bir həftəyə qədər davam edir.
Stanford Universitetinin alimləri süni intellekt modellərindən qeydləri daha effektiv şəkildə silmək yollarını təklif ediblər. Tədqiqatçılar əmindirlər ki, bu yanaşma meqavat gücünə qənaət edəcək və modellərin daha sürətli işləməsinə imkan verəcək.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, alimlər k-ortalar metodu adlanan maşın təlimi alqoritmi prinsipini tətbiq ediblər. Bu, elm adamlarına çox sayda elementi əvvəlcədən bilinən qrupa bölməyə imkan verir. Hər iterasiya zamanı əvvəlki addımda alınan hər bir klaster üçün kütlə mərkəzi yenidən hesablanır, sonra vektorlar yenidən seçilmiş metrikada daha yaxın olduğu ortaya çıxan mərkəzlərə uyğun olaraq yenidən qruplara bölünür.
Beləliklə, alimlər məlumat dəstlərini qruplaşdıraraq altı məlumat dəstində redaktələri sınaqdan keçiriblər. Onlar əlyazma nömrələri, əl jestləri və digər məlumatları təsnif edib, hər dəstdən minlərlə məlumat nöqtəsini məlumat itkisi olmadan çıxara biliblər.

Появился быстрый метод, который позволяет ИИ забывать информацию
Появился быстрый метод, который позволяет ИИ забывать информацию. Теперь для этого исследователям не нужно полностью перезаписывать данные.
Сейчас, чтобы заставить обученную модель ИИ забыть часть данных, часто требуется переобучить ее — удалить все данные, а потом записать их снова, убрав ненужные элементы. Этот процесс вычислений может занять до недели.
Ученые из Стэнфордского университета предложили способы более эффективного удаления записей из моделей ИИ. Исследователи уверены, что их подход сэкономит мегаватты энергии и позволит моделям работать быстрее.
Как сообщает hightech.fm, Стэнфордские исследователи применили принцип алгоритма машинного обучения, который называется методом k-средних. Это позволяет ученым автоматически разбивать множество элементов на заранее известное число кластеров. Основная идея заключается в том, что на каждой итерации перевычисляется центр масс для каждого кластера, полученного на предыдущем шаге, затем векторы разбиваются на кластеры вновь в соответствии с тем, какой из новых центров оказался ближе по выбранной метрике.
Так ученые группировали наборы данных и протестировали их редактуру на шести наборах данных. Так они классифицировали цифры, написанные от руки, жесты рук и другую информацию. Они смогли удалить тысячу точек данных из каждого набора без потери данных.