Süni intellektin məlumatları unutmasına imkan verən sürətli metod hazırlanıb
Süni intellektin məlumatları unutması üçün tədqiqatçıların informasiyanı tamamilə yenidən yazmasına ehtiyac yoxdur. Alimlər məlumatların unudulmasına imkan verən sürətli metod hazırlayıblar.
Hazırda təlim keçmiş süni intellekt modelinin bəzi məlumatları unutması üçün onu tez-tez yenidən öyrətmək tələb olunur. Bütün məlumatları silmək və yenidən yazmaq, lazımsız elementləri silmək kimi hesablama prosesləri bir həftəyə qədər davam edir.
Stanford Universitetinin alimləri süni intellekt modellərindən qeydləri daha effektiv şəkildə silmək yollarını təklif ediblər. Tədqiqatçılar əmindirlər ki, bu yanaşma meqavat gücünə qənaət edəcək və modellərin daha sürətli işləməsinə imkan verəcək.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, alimlər k-ortalar metodu adlanan maşın təlimi alqoritmi prinsipini tətbiq ediblər. Bu, elm adamlarına çox sayda elementi əvvəlcədən bilinən qrupa bölməyə imkan verir. Hər iterasiya zamanı əvvəlki addımda alınan hər bir klaster üçün kütlə mərkəzi yenidən hesablanır, sonra vektorlar yenidən seçilmiş metrikada daha yaxın olduğu ortaya çıxan mərkəzlərə uyğun olaraq yenidən qruplara bölünür.
Beləliklə, alimlər məlumat dəstlərini qruplaşdıraraq altı məlumat dəstində redaktələri sınaqdan keçiriblər. Onlar əlyazma nömrələri, əl jestləri və digər məlumatları təsnif edib, hər dəstdən minlərlə məlumat nöqtəsini məlumat itkisi olmadan çıxara biliblər.

A quick method has appeared that allows the AI to forget information January 16, 2020 | 11:37 / Interesting information
A quick method has appeared that allows AI to forget information. Now for this, researchers do not need to completely rewrite the data.
Now, in order to make the trained AI model forget some data, it is often necessary to retrain it - delete all the data, and then write it again, removing unnecessary elements. This calculation process can take up to a week.
Scientists at Stanford University have proposed ways to more efficiently remove records from AI models. Researchers are confident that their approach will save megawatts of energy and allow models to run faster.
According to hightech.fm , Stanford researchers have applied the principle of a machine learning algorithm called the k-means method. This allows scientists to automatically break down many elements into a pre-known number of clusters. The main idea is that at each iteration, the center of mass is recalculated for each cluster obtained in the previous step, then the vectors are again divided into clusters according to which of the new centers is closer in the selected metric.
So scientists grouped data sets and tested their editing on six data sets. So they classified handwritten numbers, hand gestures, and other information. They were able to remove a thousand data points from each set without data loss.