“EU4Digital” təşəbbüsünün yeni internet səhifəsi istifadəyə verilib
“EU4Digital” təşəbbüsünün məqsədi Avropa İttifaqının Vahid Rəqəmsal Bazarını Şərq Tərəfdaşlığı dövlətlərinə qədər genişləndirmək, iqtisadiyyatı inkişaf etdirmək, yeni iş yerləri yaratmaq, eləcə də insanların rifahını yüksəltmək üçün rəqəmsal iqtisadiyyatın və cəmiyyətin potensialını inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Aİ bu təşəbbüs vasitəsilə rouminq tariflərinin azaldılması, iqtisadiyyatların gücləndirilməsi, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi, cəmiyyətin bütün sahələrində rəqəmsallaşdırma proseslərinin uyğunlaşdırılması və rəqəmsal sahədə yeni iş yerlərinin yaradılması üçün yüksəksürətli, genişzolaqlı rabitənin inkişafına dəstək verir.
eufordigital.eu saytının məlumatına görə, rəqəmsal bazarların “EU4Digital” təşəbbüsü vasitəsilə uyğunlaşdırılması sayəsində onlayn xidmətlərinin göstərilməsində mövcud maneələr aradan qaldırılır. Nəticədə onlayn xidmətlər inkişaf edir və ucuzlaşır.
“EU4Digital” təşəbbüsünün əsas komponenti Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “EU4Digital: Şərq Tərəfdaşlığında rəqəmsal iqtisadiyyata və cəmiyyətə dəstək” (2019-2022) adlı üçillik proqramdır. Proqramın dəstəyi siyasətə dair altı əsas sahəyə yönlənib: telekommunikasiya qaydaları, etimad və təhlükəsizlik, elektron ticarət (eTrade), İKT-nin innovativ inkişafı, elektron səhiyyə (eHealth) və elektron bacarıqlar (eSkills). Bu dəstək sahələri 2016-cı ildə yaradılan Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin və Aİ-yə üzv dövlətlərin nümayəndələrindən ibarət altı “EU4Digital” şəbəkəsini əks etdirir.

Запущен новый сайт инициативы EU4Digital
Гармонизация цифровых рынков является одним из ключевых результатов политики ЕС для предоставления ощутимых результатов гражданам в Восточном партнерстве. Поддержка ЕС в этой области осуществляется через инициативу EU4Digital, которая объединяет приоритетные действия и программы на местах.
В рамках этой инициативы ЕС поддерживает снижение тарифов на роуминг, развитие высокоскоростной широкополосной связи для стимулирования экономики и расширения электронных услуг, скоординированной кибербезопасности и гармонизации цифровых структур в обществе, в областях, от логистики до здравоохранения, повышения квалификации и создания рабочих мест в цифровой индустрии.
Как сообщает eufordigital.eu, гармонизация цифровых рынков с помощью EU4Digital помогает устранить барьеры для общеевропейских онлайн-услуг для граждан, государственных администраций и предприятий, что приводит к улучшению онлайн-услуг и их предоставлению по более выгодным ценам и с большим выбором.
Центральным элементом инициативы EU4Digital является трехлетняя финансируемая ЕС программа «EU4Digital: Поддержка цифровой экономики и общества в Восточном партнерстве» (2019–2022), которая продвигает ключевые области цифровой экономики и общества в соответствии с нормами и практиками ЕС и передает поддержку ЕС в рамках цифровой повестки дня в регионе. Программа оказывает поддержку в шести ключевых областях политики: правила телекоммуникацийдоверие и безопасностьэлектронная торговляинновации в сфере ИКТэлектронное здравоохранение и электронные навыки. Эти области поддержки отражают шесть сетей EU4Digital, созданных в 2016 году и состоящих из представителей Восточных стран-соседей ЕС и стран-членов ЕС.