“EU4Digital” təşəbbüsünün yeni internet səhifəsi istifadəyə verilib
“EU4Digital” təşəbbüsünün məqsədi Avropa İttifaqının Vahid Rəqəmsal Bazarını Şərq Tərəfdaşlığı dövlətlərinə qədər genişləndirmək, iqtisadiyyatı inkişaf etdirmək, yeni iş yerləri yaratmaq, eləcə də insanların rifahını yüksəltmək üçün rəqəmsal iqtisadiyyatın və cəmiyyətin potensialını inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Aİ bu təşəbbüs vasitəsilə rouminq tariflərinin azaldılması, iqtisadiyyatların gücləndirilməsi, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi, cəmiyyətin bütün sahələrində rəqəmsallaşdırma proseslərinin uyğunlaşdırılması və rəqəmsal sahədə yeni iş yerlərinin yaradılması üçün yüksəksürətli, genişzolaqlı rabitənin inkişafına dəstək verir.
eufordigital.eu saytının məlumatına görə, rəqəmsal bazarların “EU4Digital” təşəbbüsü vasitəsilə uyğunlaşdırılması sayəsində onlayn xidmətlərinin göstərilməsində mövcud maneələr aradan qaldırılır. Nəticədə onlayn xidmətlər inkişaf edir və ucuzlaşır.
“EU4Digital” təşəbbüsünün əsas komponenti Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “EU4Digital: Şərq Tərəfdaşlığında rəqəmsal iqtisadiyyata və cəmiyyətə dəstək” (2019-2022) adlı üçillik proqramdır. Proqramın dəstəyi siyasətə dair altı əsas sahəyə yönlənib: telekommunikasiya qaydaları, etimad və təhlükəsizlik, elektron ticarət (eTrade), İKT-nin innovativ inkişafı, elektron səhiyyə (eHealth) və elektron bacarıqlar (eSkills). Bu dəstək sahələri 2016-cı ildə yaradılan Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin və Aİ-yə üzv dövlətlərin nümayəndələrindən ibarət altı “EU4Digital” şəbəkəsini əks etdirir.

The new EU4Digital website has launched January 15, 2020 | 12:01 / Interesting information
EU4Digital aims to extend the European Union’s Digital Single Market to the Eastern Partner states, developing the potential of the digital economy and society, in order to bring economic growth, generate more jobs, improve people’s lives and help businesses.
Through this initiative, the EU supports the development of high-speed, broadband communication to reduce roaming tariffs, strengthen economies, expand e-services, integrate digitalization processes in all sectors of society, and create new jobs in the digital sector.
According to eufordigital.eu, Harmonisation of digital markets through EU4Digital helps to eliminate barriers to pan-European online services for citizens, public administrations and businesses, resulting in improved online services at better prices.
Central to the EU4Digital initiative is the three-year EU-funded EU4Digital Facility (2019-2022), which promotes key areas of the digital economy and society, in line with EU norms and practices, and communicates EU support across the digital agenda in the region. The Facility focuses its support across six key policy areas: Telecom rulesTrust & SecurityeTradeICT innovationeHealth, and eSkills. These areas of support mirror the six EU4Digital networks, created in 2016 and comprising representatives from the Eastern Partner countries and EU Member States.