15 yanvar - Vikipediyaçıların bayramıdır Yanvar 15, 2020 | 09:00 / Mühüm hadisələr
İnternetdə uğurla reallaşdırılan və milli maraqlar baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən Vikipediya onlayn ensiklopediyası 2001-ci il yanvarın 15-dən fəaliyyətə başlayıb və qısa müddət ərzində internetin ən populyar layihələrindən birinə çevrilib. Vikipediya bu gün dünyanın ən nəhəng ensiklopediyası, zəngin informasiya mənbələrindən biridir.
ABŞ-ın Ohayo Universitetinin fəlsəfə doktoru Larri Senger və amerikalı sahibkar Cimmi Uels tərəfindən təsis olunmuş Vikipediya bu gün internet məkanında fəaliyyət göstərən yüz milyonlarla sayt sırasında istifadəçi və müraciətlərin sayına, informasiyanın həcminə görə ən yüksək reytinqə malikdir. Vikipediyaya müraciət edənlər buradan yalnız ensiklopedik məlumatlar deyil, eyni zamanda səhifələrə daxil edilmiş media-fayllar, animasiyalı sxemlər, üçölçülü obyektlər, interaktiv panoramlar da əldə edirlər.
Qeyd edək ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 2007-ci ildən Vikipediya ilə bağlı elmi tədqiqatlara və praktiki fəaliyyətə başlanılıb.
15 yanvar 2014-cü il tarixində AMEA Rəyasət Heyəti “Vikipediya ensiklopediyasında Azərbaycan həqiqətlərinin, milli-mənəvi dəyərlərin təsbit olunması, qorunması və inkişafında alimlərin vəzifələri haqqında” Qərar qəbul edib. Həmin Qərara uyğun olaraq, 2014-cü ildə AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında viki-qruplar, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda isə Viki Mərkəz yaradılıb. Viki Mərkəz tərəfindən viki-qrup üzvlərinə nəzəri və praktiki biliklər tədris edilib.
Hazırda Viki Mərkəz aşağıdakı geniş istiqamətlər üzrə çox məhsuldar şəkildə fəaliyyət göstərir:
Tədris fəaliyyəti. 2008-2019-cu illərdə minlərlə doktorant və dissertanta, 2014-2019-cu illər ərzində 150-ə yaxın viki-qrup üzvünə, dövlət və media qurumlarının əməkdaşlarına  “Vikipediya ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” kursu tədris edilmişdir. Hazırda institutda təhsil alan magistrantlara müvafiq kurs tədris edilir. Müraciətlər əsasında müxtəlif müəssisə və təşkilatların əməkdaşları üçün bu cür kurslar təşkil edilə bilər.
Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi. Vikipediyanın Azərbaycan seqmentində mövcud problemləri həll etmək və inkişafa nail olmaq üçün bu sahədə aktiv fəaliyyət göstərən, qısa müddər ərzində müəyyən nəticələr əldə edən ölkələrin təcrübəsi öyrənilir, müvafiq analizlər aparılır, təkliflər işlənilir.
Monitorinq fəaliyyəti. Vikipediyanın Azərbaycan, ingilis, rus, türk dili seqmentlərində milli maraqlarımıza zidd olan kontentlərin müntəzəm monitorinqi və analizi aparılır, müvafiq hesabatlar hazırlanır.
Məsləhət xidməti. Müxtəlif təşkilatların və şəxslərın müraciətləri əsasında onlara Vikipediyada işləmək qaydaları, qarşılaşdıqları problemlərlə bağlı lazımi elmi məsləhətlər verilir. Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin səhifələrinin yaradılmasına, kitablarının yerləşdirilməsinə dəstək göstərilir.
İnformasiya təminatı fəaliyyəti. Viki-texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün viki-mühitin zəruri kontent təminatı həyata keçirilir. Bu istiqamətdə işlər “Azərbaycan  Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya çərçivəsində yerinə yetirilir.
Təbliğat fəaliyyəti. Vikipediya ensiklopediyasının Azərbaycan cəmiyyətində tanınması üçün müxtəlif konfranslarda, forumlarda, televiziya və radio kanallarında, çap və elektron media resurslarında təbliğat-təşviqat işləri aparılır. Bu istiqamətdə işlər “Azərbaycan  Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya çərçivəsində yerinə yetirilir.
Elmi-tədqiqat fəaliyyəti. Vikipediya resurslarında toplanmış qeydiyyat məlumatlarının analizi (vikimetriya) aparılır, gizli sosial şəbəkələr aşkarlanaraq təhlil olunur və s. Tədqiqatların nəticələri kimi müxtəlif nüfuzlu elmi jurnallarda 13 məqalə nəşr olunub, 10 tezis hazırlanıb və müxtəlif beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslarda təqdim edilib. Bunlardan başqa, 3 kitab nəşr olunub. Eyni zamanda, Viki Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fonduna təqdim edilən “Vikipediya virtual ensiklopediyasının monitorinqi və analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi” adlı qrant layihəsi qalib elan olunub. 2018-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisi İradə Ələkbərova “Viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edib.

15 января - Праздник википедистов
Успешно реализуемая в интернете и имеющая важное значение с точки зрения национальных интересов онлайн-энциклопедия Википедии начала свою деятельность 15 января 2001 года и за короткое время стала одним из самых популярных проектов Интернета. Википедия сегодня является одной из самых больших энциклопедий в мире, богатых источников информации.
Википедия, основанная доктором философии Университета Огайо в США Ларри Сенгером и американским предпринимателем Кимми Уэлсом, сегодня имеет самый высокий рейтинг по количеству пользователей и обращений, объему информации среди сотен миллионов сайтов, работающих в интернете. Посетители Википедии получают здесь не только энциклопедические данные, но и медиа-файлы, анимированные схемы, трехмерные объекты, интерактивные панорамы, включенные в страницы.
Отметим, что с 2007 года в Институте информационных технологий НАНА начались научные исследования и практическая деятельность, связанные с Википедии.
15 января 2014 года Президиум НАНА принял постановление «О задачах ученых в энциклопедии Википедии по выявлению, защите и развитию истин Азербайджана, национально-духовных ценностей». Согласно этому Указу, в 2014 году во всех научных учреждениях и организациях НАНА были созданы Вики-группы, а в Институте информационных технологий – Вики Центр. В Вики Центре преподавалась теоретические и практические знания членам Вики-группы.
В настоящее время Вики Центр работает очень продуктивно в следующих широких направлениях:
- Учебная деятельность. Был проведен курс «Теоретических и практических основ энциклопедии Википедии» тысячам докторантам и диссертантам в 2008-2019 годах и около 150 членов Вики-групп, сотрудников государственных и медиа-структур в 2014-2019 годах. В настоящее время магистрантам, обучающимся в институте, преподается соответствующий курс. На основе обращений могут быть организованы такие курсы для сотрудников различных предприятий и организаций.
- Изучение международного опыта. Для решения существующих проблем и достижения развития в азербайджанском сегменте Википедии изучается опыт стран, активно работающих в этой области, получающих определенные результаты за короткий срок, проводится соответствующий анализ, разрабатываются предложения.
- Мониторинг деятельности. В сегментах Википедии на азербайджанском, английском, русском, турецком языках ведется регулярный мониторинг и анализ контентов, противоречащих нашим национальным интересам, готовятся соответствующие отчеты.
- Консультационные услуги. На основе обращений различных организаций и лиц им даются правила работы в Википедии, необходимые научные советы по проблемам, с которыми они сталкиваются. Оказывается поддержка в создании страниц, размещении книг выдающихся лиц Азербайджана.
- Информационное обеспечение деятельности. С использованием Вики-технологий осуществляется необходимое контент-обеспечение Вики-среды для доведения правды Азербайджана до мировой общественности. Работа в этом направлении осуществляется в рамках «Национальной стратегии развития информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы»
- Пропаганда деятельности. Для признания энциклопедии Wikipedia в азербайджанском обществе в различных конференциях, форумах, телеканалах и радиоканалах, печатных и электронных медиа-ресурсах проводятся пропагандистские работы. Работа в этом направлении осуществляется в рамках «Национальной Стратегии развития информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы».
- Научно-исследовательская деятельность. В Википедии проводится анализ собранных регистрационных данных (викиметрия), анализируются, обнаруживаются и анализируются скрытые социальные сети и т. д. В качестве результатов исследований были опубликованы в различных престижных научных журналах 13 статей, подготовлены 10 тезисов и были представлены на различных международных и республиканских научных конференциях, а также были изданы 3 книги. В то же время, в 2016 году сотрудниками Вики Центра был объявлен грантовый проект «Разработка методов и алгоритмов для мониторинга и анализа виртуальной энциклопедии Википедии», представленный Фонду развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. В 2018 году главный специалист Института информационных технологий НАНА Ирада Алекперова защитила диссертацию на тему «Разработка методов и алгоритмов для анализа технологий информационной войны в Вики-среде».