15 Yanvar 2020 - 10:10 | Maraqlı məlumatlar
ABŞ ordusu qaranlıqda və 500 m məsafəyə qədər üz tanıma texnologiyasını hazırlayır. İdarə bunun üçün 4.5 milyon dollardan çox pul xərcləməyə hazırdır.
Qabaqcıl üz tanıma texnologiyası insanları tanımaq üçün şüalanan istinin xarakterini oxuyacaq. Bu üsul qaranlıqda və uzaq məsafələrdə işləyəcək.
Artıq ABŞ ordusunda döyüş bölgəsindəki insanları tanımaq üçün üz tanıma tətbiq olunur. Ancaq mövcud texnologiyalar, adətən, standart müşahidə kameralarını çəkən şəkillərə əsaslanır və bu cür şəkillərin keyfiyyəti insanları dəqiq müəyyənləşdirmir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, yeni sistem şəxsiyyətin identifikasiyası üçün infraqırmızı təsvirləri təhlil edəcək. Ordu Tədqiqat Laboratoriyası əvvəllər bu sahədə tədqiqatlar yayımlayıb. Bu metodun gələcək yeniliklər üçün potensial olduğunu müəyyənləşdirərək, onları konkret qurğunun reallaşdırması üçün yönəldib.
ABŞ ordusunun nümayəndələri qeyd edirlər ki, tənzimləyicilər hətta, mürəkkəb şəraitdə - üz ön şüşədən görünəndə və ya pis hava şəraitində, dumanlı havada görmə mərkəzi kölgələndikdə də yaxşı nəticələr göstərir.
Hərbiçilər texnologiyanın asanlıqla daşına bilən alətə birləşdirilməsini də tələb edir. Cihaz 10-dan 500 m məsafəyə qədər üzləri tanıya və insanları hərbi məlumat bazası ilə müqayisə edə biləcək.

US Army develops face recognition technology in the dark
The US Army is developing face recognition technology in the dark and at a distance of up to 500 m. The agency is ready to spend more than $ 4.5 million on this.
Advanced face recognition technology will read the nature of the radiated heat to identify people. This method will work in the dark and over long distances.
Face recognition is already used in the US Army to identify people on the battlefield. But existing technologies are usually based on images that shoot standard surveillance cameras, and the quality of such images does not accurately identify people.
The new system will analyze infrared images to identify a person, hightech.fm reports. The Army Research Laboratory previously published research in this area. Having determined that this method may have potential for further developments, she directed them to implement a specific device.
“Sensors should show good results even in difficult conditions - when a person is visible through the windshield or when the target is darkened due to bad weather, for example, during fog,” the US Army said.
The military also requires technology to be integrated into an instrument that can be easily transported. He will be able to recognize faces at a distance of 10 to 500 m and compare people with a military database.