15 Yanvar 2020 - 10:10 | Maraqlı məlumatlar
ABŞ ordusu qaranlıqda və 500 m məsafəyə qədər üz tanıma texnologiyasını hazırlayır. İdarə bunun üçün 4.5 milyon dollardan çox pul xərcləməyə hazırdır.
Qabaqcıl üz tanıma texnologiyası insanları tanımaq üçün şüalanan istinin xarakterini oxuyacaq. Bu üsul qaranlıqda və uzaq məsafələrdə işləyəcək.
Artıq ABŞ ordusunda döyüş bölgəsindəki insanları tanımaq üçün üz tanıma tətbiq olunur. Ancaq mövcud texnologiyalar, adətən, standart müşahidə kameralarını çəkən şəkillərə əsaslanır və bu cür şəkillərin keyfiyyəti insanları dəqiq müəyyənləşdirmir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, yeni sistem şəxsiyyətin identifikasiyası üçün infraqırmızı təsvirləri təhlil edəcək. Ordu Tədqiqat Laboratoriyası əvvəllər bu sahədə tədqiqatlar yayımlayıb. Bu metodun gələcək yeniliklər üçün potensial olduğunu müəyyənləşdirərək, onları konkret qurğunun reallaşdırması üçün yönəldib.
ABŞ ordusunun nümayəndələri qeyd edirlər ki, tənzimləyicilər hətta, mürəkkəb şəraitdə - üz ön şüşədən görünəndə və ya pis hava şəraitində, dumanlı havada görmə mərkəzi kölgələndikdə də yaxşı nəticələr göstərir.
Hərbiçilər texnologiyanın asanlıqla daşına bilən alətə birləşdirilməsini də tələb edir. Cihaz 10-dan 500 m məsafəyə qədər üzləri tanıya və insanları hərbi məlumat bazası ilə müqayisə edə biləcək.

Армия США разрабатывает технологию распознавания лиц в темноте
Армия США разрабатывает технологию распознавания лиц в темноте и на расстоянии до 500 м. Ведомство готово потратить на это более $4,5 млн.
Улучшенная технология распознавания лиц будет считывает характер излучаемого тепла, чтобы идентифицировать людей. Этот метод будет работать в темноте и на больших расстояниях. Об этом блог о технологиях и науке OneZero узнал из контрактов на разработку.
Распознавание лиц уже используется в армии США для идентификации людей на поле боя. Но существующие технологии обычно основаны на изображениях, которые снимают стандартные камеры видеонаблюдения и качество таких снимков не позволяет точно определить людей.
Как сообщает hightech.fm, новая система будет анализировать инфракрасные изображения для идентификации личности. Ранее армейская исследовательская лаборатория публиковала исследования в этой области. Определив, что у этого метода может быть потенциал для дальнейших разработок, она направила их для реализации конкретного устройства.
«Датчики должны демонстрировать хорошие результаты даже в сложных условиях — когда лицо видно через лобовое стекло или когда цель затемнена из-за плохой погоды, например, при тумане», — отмечают в Армии США.
Также военные требуют, чтобы технология была встроена в прибор, который можно легко переносить. Он будет способно распознавать лица на расстоянии от 10 до 500 м и сопоставлять людей с базой данных военных.