“CES 2020” sərgisində süni intellektə malik robotlar təqdim olunur
Amerikanın Las-Veqas şəhərində keçirilən “CES 2020” sərgisində süni intellektə malik robotlar nümayiş etdirilir.
Sərgidə nümayiş olunan “Picnic” adlı bişirmə cihazı saatda 300-ə qədər pizza bişirir. Onun qısa zaman ərzində sendviç, salat və digər təamları hazırlaya biləcəyi gözlənilir. İstehsalçılar “Picnic”i əsasən restoran şəbəkələrində geniş istifadəyə verməyi planlaşdırır.
Nümayiş etdirilən robotlardan biri də əyləncə xarakteri daşıyan “MarsCat”in demo versiyasıdır. Bu robot oyuncaqlar ilə oynaya, sahibinin səsini tanıya, həmçinin həqiqi pişiklərlə də əlaqə yarada bilir. Onun üstünlüyü ondan ibarətdir ki, proqramlaşdırılaraq tələbələrə süni intellekt tətbiqlərini öyrətməkdə istifadə edilə bilər.
“Labrador” robotu ev heyvanlarından faydalana biləcək insanların rahatlıqlarını təmin etmək üçün hazırlanıb.
“Yukai Bocco” robotu uşaqlara valideynlərinə səs mesajları göndərmək və qəbul etmək imkanını təqdim edir. O, həmçinin hər bir ailə üzvünün evə nə vaxt gəldiyini, hava şəraitinin necə olduğunu və qapının düzgün bağlandığını bilmək üçün əlavə sensorlarla əlaqələndirilə bilir.
Mirriad şirkəti çəkildikdən sonra filmlərə reklam əlavə etməyə imkan verən sistem təqdim edir.
Nümayiş etdirilən cihazlardan biri “Piqabrick” adlı obyekttanıma proqramından istifadə edən kiçik “ağıllı” şkafdır.
bbc.com saytının məlumatına görə, sərgidə “Cyberlink” üztanıma mütəxəssisi şəxslərin tanınması əməliyyatını təkmilləşdirərək son imkanlarını nümayiş etdirir. Cihaz “FaceMe” sistemindən istifadə edənlərin yaşını, cinsini və emosional vəziyyətini müəyyənləşdirmək üçün müvafiq reklamlar təqdim edir.

На выставке «CES 2020» представлены роботы с искусственным интеллектом
На выставке «CES 2020» в американском городе Лас-Вегас демонстрируются роботы с искусственным интеллектом.
Выставленный на выставке прибор «Picnic» готовит до 300 пицц в час. Ожидается, что в ближайшее время он сможет приготовить бутерброды, салаты и другие блюда. Производители планируют широко использовать «Picnic» в основном в ресторанных сетях.
Один из показанных роботов-демо-версия «MarsCat», носящая забавный характер. Этот робот может играть с игрушками, распознавать голос владельца, а также взаимодействовать с настоящими кошками. Его преимущество заключается в том, что программирование может быть использовано для обучения студентов приложениям искусственного интеллекта.
Робот «Labrador» разработан для обеспечения комфорта людей, которые могут воспользоваться домашними животными.
Робот «Yukai Bocco» предоставляет детям возможность отправлять и получать голосовые сообщения своим родителям. Он также может быть связан с дополнительными датчиками, чтобы знать, когда каждый член семьи приходит домой, каковы погодные условия и правильно ли закрывается дверь.
Компания «Mirriad» предоставляет систему, которая позволяет добавлять рекламу в фильмы после съемок.
Одним из показанных устройств является небольшой «умный» шкаф, который использует программу моего объекта под названием «Pigabric».
Как сообщает bbc.com, на выставке специалисты по расширению Cyberlink демонстрируют свои последние возможности, улучшая работу распознавания лиц. Устройство представляет соответствующую рекламу для определения возраста, пола и эмоционального состояния пользователей системы «FaceMe».