İnsan üzünü təqlid edən material hazırlanıb
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MİT) alimləri insan üzünü dəyişdirmək və təqlid etmək imkanına malik olan material hazırlayıblar. Gələcəkdə süni əzələləri sürətli hazırlamaq üçün bu yenilikdən istifadə oluna bilər.
MİT tədqiqatçısı Vim Van Ris nazik düz təbəqəni daha mürəkkəb formalara - məsələn, insan üzünə çevirmək üçün yeni üsul hazırlayıb. Alim qeyd edib ki, səth dartılmaq, sıxılmaq və ya parçalanmaq kimi xüsusiyyətlərə malik deyil. Tədqiqatçılar yalnız düz səthləri deformasiya etmək istədikdə problem yaranır.
“Məqsədim sadə metodun köməyi ilə materialları mürəkkəb, üçölçülü formalara çevirməyə kömək edə bilən texnologiya hazırlamaq idi. Bunu etmək üçün materialı necə “proqramlaşdırmaq” lazım olduğunu düşünürdüm”, - deyə Ris qeyd edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, bu problemin həlli üçün Van Ris və onun həmkarları torlu qəfəs şəklində strukturdan istifadə etməyə qərar veriblər. Tədqiqatçılar onu temperaturun yüksəlməsi zamanı genişlənən rezin materialdan hazırlayıblar.
Barmaqlıqdakı intervallar materialı səth sahəsində böyük dəyişikliklərə uyğunlaşdırmağı asanlaşdırır. MİT komandası virtual üz xəritəsi hazırlayıb və alqoritmdən istifadə edərək düzgün rəsm şəklinə keçib.
Tədqiqatçılar qeyd ediblər ki, gələcəkdə bu yenilikdən süni əzələlərin yaradılması üçün istifadə etmək olar: “Çünki material sərbəst formaya gətirilmək imkanına malikdir”.

Created material that can change shape and mimic a human face January 07, 2020 | 10:40 / Interesting information
MIT scientists have created material that can change shape and mimic a human face. This development can be used to quickly develop artificial muscles in the future.
A researcher at the Massachusetts Institute of Technology (MIT) Wim van Ries developed a method for turning a thin flat sheet into more complex forms - for example, into a human face. The scientist said that usually the surface cannot stretch, contract or tear, which creates a problem when researchers want to deform flat surfaces.
“My goal was to develop a technology that can help transform materials into complex, three-dimensional shapes using a simple method. But how to “program” the material so that it does it? ”, Rhys noted.
According to  hightech.fm, to solve this problem, Van Riesz and his colleagues decided to use a mesh lattice structure. They made it from a rubber material that expands with increasing temperature. The gaps in the grate make it easier to adapt the material to large changes in its surface area. The MIT team created a virtual face map, and then used the algorithm to convert to the correct drawing.
“This development can be used in the future to create artificial muscles, as the material can be brought into arbitrary shape,” the researchers noted.