İnsan üzünü təqlid edən material hazırlanıb
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MİT) alimləri insan üzünü dəyişdirmək və təqlid etmək imkanına malik olan material hazırlayıblar. Gələcəkdə süni əzələləri sürətli hazırlamaq üçün bu yenilikdən istifadə oluna bilər.
MİT tədqiqatçısı Vim Van Ris nazik düz təbəqəni daha mürəkkəb formalara - məsələn, insan üzünə çevirmək üçün yeni üsul hazırlayıb. Alim qeyd edib ki, səth dartılmaq, sıxılmaq və ya parçalanmaq kimi xüsusiyyətlərə malik deyil. Tədqiqatçılar yalnız düz səthləri deformasiya etmək istədikdə problem yaranır.
“Məqsədim sadə metodun köməyi ilə materialları mürəkkəb, üçölçülü formalara çevirməyə kömək edə bilən texnologiya hazırlamaq idi. Bunu etmək üçün materialı necə “proqramlaşdırmaq” lazım olduğunu düşünürdüm”, - deyə Ris qeyd edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, bu problemin həlli üçün Van Ris və onun həmkarları torlu qəfəs şəklində strukturdan istifadə etməyə qərar veriblər. Tədqiqatçılar onu temperaturun yüksəlməsi zamanı genişlənən rezin materialdan hazırlayıblar.
Barmaqlıqdakı intervallar materialı səth sahəsində böyük dəyişikliklərə uyğunlaşdırmağı asanlaşdırır. MİT komandası virtual üz xəritəsi hazırlayıb və alqoritmdən istifadə edərək düzgün rəsm şəklinə keçib.
Tədqiqatçılar qeyd ediblər ki, gələcəkdə bu yenilikdən süni əzələlərin yaradılması üçün istifadə etmək olar: “Çünki material sərbəst formaya gətirilmək imkanına malikdir”.

Создан материал, который может менять форму и имитировать человеческое лицо
Ученые из MIT создали материал, который может менять форму и имитировать человеческое лицо. Эту разработку можно использовать для того, чтобы в будущем быстро разрабатывать искусственные мышцы.
Исследователь из Массачусетского технологического института (MIT) Вим ван Рис разработал метод превращения тонкого плоского листа в более сложные формы — например, в человеческое лицо. Ученый рассказал, что обычно поверхность не может растягиваться, сжиматься или разрываться, что создает проблему, когда исследователи хотят деформировать плоские поверхности.
«Моей целью было разработать технологию, которая может помочь трансформировать материалы в сложные, трехмерные формы с помощью простого метода. Но как «запрограммировать» материал так, чтобы он это делал?», — отметил Рис.
Как сообщает hightech.fm, для решения этой проблемы Ван Рис и его коллеги решили использовать сетчатую решетчатую структуру. Они сделали ее из резинового материала, который расширяется при повышении температуры. Зазоры в решетке облегчают приспосабливание материала к большим изменениям в площади его поверхности. Команда MIT создала виртуальную карту лица, а затем использовала алгоритм для преобразования в правильный рисунок.
«Эту разработку в будущем можно использовать для создания искусственных мышц, так как материал может приводиться в произвольную форму», — отметили исследователи.