Akademik Rasim Əliquliyev: “Ölkəmizdə çox güclü informasiya texnologiyaları infrastrukturu formalaşıb” Dekabr 25, 2019 | 11:06 / Konfranslar, iclaslar
Xəbər verdiyimiz kimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev dekabrın 25-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzinin (High Performance ComputingHPC) açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən akademik ilk öncə, AMEA-nın rəhbərliyi adından universitet kollektivini, professor-müəllim heyətini, tələbələri bu əlamətdar hadisə münasibətilə təbrik edib.
R.Əliquliyev “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2018-ci il tarixli və “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” 03 iyun 2019-cu il tarixli fərmanlarından irəli gələn vəzifələri vurğulayıb. O, qeyd edib ki, bu gün ali təhsil sistemində özünəməxsus yeri olan  ADNSU-da High Performance Computing Mərkəzinin yaradılması çox əhəmiyyətlidir.
Alim AzScienceNet Data Mərkəzində göstərilən xidmətlərdən bəhs edərək burada hesablama və yaddaş resurslarından mürəkkəb məsələlərin emalı və yadda saxlanmasına xidmət edən yüksək surətli hesablama sistemlərinin imkanlarını diqqətə çatdırdı. R.Əliquliyev AzScienceNet-in 2016-cı ildən Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasına (GEANT) qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil etdiyini xatırlatdı.
AMEA-nın vitse-prezidenti GEANT-ın Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsinin əhəmiyyətindən də danışdı.
“XXI əsrin yerüstü sərvəti  yerüstü nefti” verilən məlumatlardır”, – deyə vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti, bu səbəbdən Big Data analitikası və verilənlərin intellektual analizi texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kiberfiziki sistemlərin tədqiqi, bulud texnologiyaları, elektron dövlət, proqram mühəndisliyinin elmi-nəzəri problemləri, süni intellekt və sosioinformasiya texnologiyaları, elektron təhsilin elmi-nəzəri problemləri və digər prioritet istiqamətlərdə araşdırmaların aparılmasına ehtiyac duyulduğunu diqqətə çatdırdı.
Həmçinin superkompüter texnologiyalarına məxsus olan ölkələrin əldə etdikləri uğurların əhəmiyyətindən danışan R.Əliquliyev, superkompüter texnologiyaları üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasının ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyindən söz açdı. O, elektron hökumətin ayrı-ayrı elektron sosial institutlarında, Əşyaların interneti və kiberfiziki sistemlərdə, ekologiyada, seysmologiyada, eləcə də digər sahələrdə toplanan materialların, verilənlərin emalının vacibliyinə diqqəti çəkdi.
Sonra akademik Rasim Əliquliyev AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda artıq 2000-ci illərin əvvəllərindən superkompüter texnologiyaları sahəsində elmi tədqiqatların aparıldığını, bu sahədə yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlandığını xatırlatdı. HPC Mərkəzinin AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Data Mərkəzi ilə birgə əməkdaşlığının və superkompüter texnologiyaları sahəsində aparılan elmi tədqiqatlara qoşulmağın, müasir dünya elminin çağırışlarına cavab verməyin, müvafiq qurumlarla birlikdə elmi seminarların, konfransların və digər tədbirlərin keçirilməsinin, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının aparılmasının vacibliyini vurğuladı.
Sonra akademik Rasim Əliquliyevə öz minnətdarlığını bildirən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı, rəhbərlik etdiyi universitetdə fəaliyyətə başlayan HPC Mərkəzinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və AzScienceNet şəbəkəsinin dəstəyi ilə  gələcəkdə yeni uğurlar əldə edəcəyindən əmin olduğunu vurğuladı.

Академик Расим Алигулиев:«Благодаря политике, проводимой Президентом, в нашей стране сформирована очень сильная инфраструктура информационных технологий» Дек 25, 2019 | 11:06 / Конференции, собрания
Как уже сообщалось, вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев 25 декабря принял участие в церемонии открытия Центра высокопроизводительных вычислений High Performance Computing (HPC) в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП).
Выступивший на мероприятии академик, в первую очередь, от имени руководства НАНА поздравил коллектив университета, профессорско-преподавательский состав и студентов с этим знаменательным событием.
Р.Алигулиев подчеркнул задачи, вытекающие из Указов Президента Азербайджанской Республики «О правилах формирования, обслуживания, интеграции и архивирования государственных информационных ресурсов и систем» от 12 сентября 2018 года и «О мерах по созданию правительственного облака (G-Cloud) и предоставлению облачных услуг» от 03 июня 2019 г. Он отметил, что сегодня создание Центра High Performance Computing в АГУНП, который занимает особое место в системе высшего образование очень важно.
Говоря об услугах, оказываемых в Дата-центре AzScienceNet, ученый обратил внимание на возможности высокопроизводительных вычислительных систем, которые служат для обработки и хранения сложных задач из вычислительных и запоминающих ресурсов. Р.Алигулиев напомнил, что с 2016 года AzScienceNet присоединился к Европейской ассоциации сетей науки и образования (GEANT) и представляет Азербайджан в этой организации.
Вице-президент НАНА также рассказал о значении проекта EaPConnect (Eastern Partnership Connect), охватывающего страны Восточного партнерства GEANT.
«Наземное богатство XXI века – наземная нефть» – это данные, подчеркнув вице-президент НАНА, отметил, что необходимо исследовать аналитику Big Data и технологий интеллектуального анализа данных, информационной безопасности, исследования киберфизических систем, облачных технологий, электронного государства, научно-теоретических проблем программной инженерии, искусственного интеллекта, социоинформационных технологий и других приоритетных областях.
Также говоря о значении достижений, достигнутых странами, принадлежащими к технологиям суперкомпьютера, Р.Алигулиев отметил, что подготовка квалифицированных кадров по суперкомпьютерным технологиям имеет важное значение для нашей страны. Он обратил внимание на важность обработки материалов, данных, собранных в отдельных электронных социальных институтах электронного правительства, Интернет вещей и киберфизических системах, экологии, сейсмологии, а также в других областях.
Затем академик Расим Алигулиев напомнил, что с начала 2000-х годов в Институте информационных технологий НАНА проводились научные исследования в области суперкомпьютерных технологий, были подготовлены высококвалифицированные научные кадры в этой области. Он подчеркнул важность сотрудничества центра HPC с научно-компьютерной сетью AzScienceNet и Дата-центром Министерства Транспорта, Связи и высоких технологий и участия в научных исследованиях в области суперкомпьютерных технологий, ответов на вызовы современной мировой науки, проведения научных семинаров, конференций и других мероприятий совместно с соответствующими структурами и подготовки высококвалифицированных кадров.
Затем ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Мустафа Бабанлы выразил признательность академику Расиму Алигулиеву, отметив, что Центр HPC, который начал свою деятельность в университете, при поддержке Института информационных технологий и сети AzScienceNet, в будущем добьется новых успехов.