Akademik Rasim Əliquliyev: “Ölkəmizdə çox güclü informasiya texnologiyaları infrastrukturu formalaşıb” Dekabr 25, 2019 | 11:06 / Konfranslar, iclaslar
Xəbər verdiyimiz kimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev dekabrın 25-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzinin (High Performance ComputingHPC) açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən akademik ilk öncə, AMEA-nın rəhbərliyi adından universitet kollektivini, professor-müəllim heyətini, tələbələri bu əlamətdar hadisə münasibətilə təbrik edib.
R.Əliquliyev “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2018-ci il tarixli və “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” 03 iyun 2019-cu il tarixli fərmanlarından irəli gələn vəzifələri vurğulayıb. O, qeyd edib ki, bu gün ali təhsil sistemində özünəməxsus yeri olan  ADNSU-da High Performance Computing Mərkəzinin yaradılması çox əhəmiyyətlidir.
Alim AzScienceNet Data Mərkəzində göstərilən xidmətlərdən bəhs edərək burada hesablama və yaddaş resurslarından mürəkkəb məsələlərin emalı və yadda saxlanmasına xidmət edən yüksək surətli hesablama sistemlərinin imkanlarını diqqətə çatdırdı. R.Əliquliyev AzScienceNet-in 2016-cı ildən Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasına (GEANT) qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil etdiyini xatırlatdı.
AMEA-nın vitse-prezidenti GEANT-ın Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsinin əhəmiyyətindən də danışdı.
“XXI əsrin yerüstü sərvəti  yerüstü nefti” verilən məlumatlardır”, – deyə vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti, bu səbəbdən Big Data analitikası və verilənlərin intellektual analizi texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kiberfiziki sistemlərin tədqiqi, bulud texnologiyaları, elektron dövlət, proqram mühəndisliyinin elmi-nəzəri problemləri, süni intellekt və sosioinformasiya texnologiyaları, elektron təhsilin elmi-nəzəri problemləri və digər prioritet istiqamətlərdə araşdırmaların aparılmasına ehtiyac duyulduğunu diqqətə çatdırdı.
Həmçinin superkompüter texnologiyalarına məxsus olan ölkələrin əldə etdikləri uğurların əhəmiyyətindən danışan R.Əliquliyev, superkompüter texnologiyaları üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasının ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyindən söz açdı. O, elektron hökumətin ayrı-ayrı elektron sosial institutlarında, Əşyaların interneti və kiberfiziki sistemlərdə, ekologiyada, seysmologiyada, eləcə də digər sahələrdə toplanan materialların, verilənlərin emalının vacibliyinə diqqəti çəkdi.
Sonra akademik Rasim Əliquliyev AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda artıq 2000-ci illərin əvvəllərindən superkompüter texnologiyaları sahəsində elmi tədqiqatların aparıldığını, bu sahədə yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlandığını xatırlatdı. HPC Mərkəzinin AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Data Mərkəzi ilə birgə əməkdaşlığının və superkompüter texnologiyaları sahəsində aparılan elmi tədqiqatlara qoşulmağın, müasir dünya elminin çağırışlarına cavab verməyin, müvafiq qurumlarla birlikdə elmi seminarların, konfransların və digər tədbirlərin keçirilməsinin, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının aparılmasının vacibliyini vurğuladı.
Sonra akademik Rasim Əliquliyevə öz minnətdarlığını bildirən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı, rəhbərlik etdiyi universitetdə fəaliyyətə başlayan HPC Mərkəzinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və AzScienceNet şəbəkəsinin dəstəyi ilə  gələcəkdə yeni uğurlar əldə edəcəyindən əmin olduğunu vurğuladı.

Academician Rasim Alguliyev: “Thanks to the policy pursued by the President, a very strong information technology infrastructure has been formed in our country” December 25, 2019 | 11:06 / Conferences, assemblies
On December 25, Academician Rasim Alguliyev, vice president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, attended the opening ceremony of the High-Performance Computing Center (HPC) at Azerbaijan State University of Oil and Industry (ASOIU).
The academician who spoke at the event, first of all, on behalf of the ANAS leadership congratulated the university staff, faculty and students on this significant event.
R. Alguliyev emphasized the tasks arising from the Decrees of the President of the Azerbaijan Republic “On the rules for the formation, maintenance, integration and archiving of state information resources and systems” dated September 12, 2018, and “On measures to create a government cloud (G-Cloud) and provide cloud services »June 03, 2019.  He noted that today the establishment of the High-Performance Computing Center at ASOIU, which occupies a special place in the higher education system, is very important.
The scientist spoke about the services provided by the AzScienceNet Data Center and drew attention to the capabilities of high-performance computing systems that serve to process and store complex tasks from computing and storage resources. R. Alguliyev recalled that since 2016, AzScienceNet has joined the European Association of Science and Education Networks (GEANT) and represents Azerbaijan in this organization.
Vice-President of  ANAS also spoke about the importance of the EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project covering the countries of the Eastern Partnership GEANT.
“Terrestrial wealth of the 21st century - land oil” is the data, emphasizing the ANAS vice president, noted that it is necessary to study Big Data analytics and technologies for data mining, information security, the study of cyber-physical systems, cloud technologies, electronic state, scientific and theoretical problems software engineering, artificial intelligence, socio-information technologies and other priority areas.
Also speaking about the significance of the achievements made by countries belonging to supercomputer technologies, R. Alguliyev noted that the training of qualified personnel in supercomputer technologies is important for our country. He drew attention to the importance of processing materials, data collected in separate electronic social institutions of electronic government, the Internet of things and cyber-physical systems, ecology, seismology, as well as in other areas.
Then, academician, Rasim Alguliyev recalled that since the beginning of the 2000s, scientific research in the field of supercomputer technologies has been carried out at the Institute of Information Technology of ANAS, and highly qualified scientific personnel have been trained in this area. He emphasized the importance of cooperation between the HPC Center and the scientific computer network AzScienceNet and the Data Center of the Ministry of Transport, Communications, and High Technologies.
Then, the rector of Azerbaijan State University of Oil and Industry Mustafa Babanli expressed gratitude to academician Rasim Alguliyev, noting that the HPC Center, which began its activities at the university, with the support of the Institute of Information Technology and AzScienceNet network, will achieve new successes in the future.