Günəş enerjisinin satışı üçün blokçeyn platforması istifadəyə veriləcək
Hindistanın 200 milyonluq əhalisi olan Uttar Pradeş əyaləti günəş enerjisi ilə ticarət üçün platforma sınaqdan keçirir. Blokçeyn sistemi qonşulara bir-birlərinə günəş panelləri ilə hazırlanmış artıq elektrik enerjisini satmağa imkan verəcək.
Hindistanın Uttar Pradeş əyalətində günəş enerjisi ilə ticarət üçün blokçeyn platformasının pilot sınağı 2022-ci ilə qədər ölkədə 40 QVt günəş panellərinin quraşdırılması və qaz yanacaqlarından asılılığı azaltmaq üçün hökumət proqramı çərçivəsində həyata keçirilir.
elektrovesti.net saytının məlumatına görə, iki dövlət şirkəti “UPNEDA” və “UPPCL” sınaqların keçirilməsinə cavabdehdir. Günəş enerjisi inzibati binaların damlarında istehsal ediləcək.
Blokçeyn texnologiyası Avstraliyanın “Power Ledger” şirkəti tərəfindən idarə ediləcək. Onun platforması “ağıllı” tənzimləyici sistemlər ilə tandemdə işləyəcək. Nəticədə hər ev müstəqil olaraq qiymətləri təyin etmək, enerjinin real vaxt rejimində satış prosesini izləmək və blokçeyndə smart müqavilələr vasitəsilə sazişlərin icrasını təmin etmək imkanına malik olacaq.
Sınaqların birinci mərhələsinin mart ayına qədər başa çatması planlaşdırılır. Nəticələr günəş enerjisinin  desentralizasiya olunmuş ticarət qaydalarını hazırlamaq üçün istifadə ediləcək. “Power Ledger” platforması artıq bir neçə ölkədə, xüsusən Avstriya, Yaponiya və ABŞ-da fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, enerji şirkətləri üçün dünyanın ilk açıq blokçeyni bu yay işə başlayıb. Qeyri-kommersiya fondu “Energy Web Foundation” açıq kodlu paylanmış qeyd platforması “Enerji Veb Chain”i istifadəyə verib. Onun vasitəsilə enerji artıqlarını geri sataraq ağıllı sayğacları, elektrik avtomobilləri və termostatları birləşdirmək mümkündür.

Будет запушена блокчейн-платформа для продажи солнечной энергии Дек 05, 2019 | 02:56 / Интересная информация
Уттар-Прадеш — самый населенный в Индии штат, где проживает 200 миллионов — проводит испытания платформы для торговли солнечной энергией. Система блокчейна позволит соседям продавать друг другу излишки электричества, выработанного солнечными панелями.
Пилотное испытание блокчейн-платформы по торговле солнечной энергией в индийском штате Уттар-Прадеш проходит в рамках программы правительства по установке в стране к 2022 году солнечных панелей мощностью 40 ГВт и сокращению зависимости от ископаемого топлива.
Как сообщает elektrovesti.net,  за проведение тестов отвечают две государственных компании — UPNEDA и UPPCL. Солнечная энергия будет вырабатываться на крышах административных зданий.
Технологией блокчейна займется партнерская компания из Австралии Power Ledger. Ее платформа будет работать в тандеме с системами умных датчиков. В результате каждое домохозяйство сможет самостоятельно устанавливать цены, отслеживать процесс продажи энергии в режиме реального времени и обеспечивать выполнение транзакций через смарт-контракты на блокчейне.
Первая фаза испытаний должна завершиться к марту. Результаты будут использованы для разработки правил децентрализованной торговли солнечной энергии. Платформа Power Ledger уже действует в нескольких странах, в частности, в Австрии, Японии и США.
Первый в мире открытый блокчейн для энергетических компаний начал работу этим летом. Некоммерческий фонд Energy Web Foundation запустил платформу с открытым кодом распределенного реестра — Energy Web Chain. К ней можно подключать умные счетчики, электромобили и термостаты, продавая излишки энергии обратно.