İnsanın rəqəmsal profilini yaratmaq üçün platforma hazırlanır
Ural Elm-Təhsil Mərkəzinin mühəndisləri insanın rəqəmsal izinə əsaslanaraq onun haqqında məlumat toplamağa imkan verən neyrosmart - platforma hazırlayırlar. Ural Federal Universitetinin Ural Humanitar İnstitutunun direktoru qeyd edib ki, bu istifadəçinin neyroprofilini yaratmağa imkan verəcək.
Onun sözlərinə görə, məlumat platformaya açıq mənbələrdən, girişi təmin edən fiziki şəxslərdən və tərəfdaşlardan gələcək. Alınmış məlumatlar tibb və texnologiya şirkətləri üçün maraqlı olacaq.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, üçüncü şəxslərdən istifadəçilər haqqında məxfi məlumatların hansı şəraitdə toplanacağı məlum deyil. Bundan əlavə, alimlərin bu məlumatları marketinq, reklam və ya elmi məqsədlər üçün yenidən satmaq niyyətində olub-olmadığı da göstərilmir.
Layihədə həmçinin, Ural Federal Universiteti, Ural Dövlət Hüquq Universiteti, Ural Dövlət Mədən Universiteti, Cənubi Ural Dövlət Universiteti və Kurqan Dövlət Universiteti də iştirak edirlər.

Engineers of the Ural Scientific and Educational Center (REC) are developing a neuro-smart platform that will allow collecting data about a person based on his digital footprint. This will allow you to create a user neuroprofile,  director of the Ural Humanitarian Institute of the Ural Federal University noted.
Data will come to the platform from open sources, from individuals, partners who provide access. The data will be of interest to medical and technology companies, notes Elvira Symanyuk.
It is not known under what conditions confidential data about users from third parties will be collected, hightech.fm reports. In addition, the message does not indicate whether scientists intend to resell this data for marketing, advertising or scientific purposes.