İnsanın rəqəmsal profilini yaratmaq üçün platforma hazırlanır
Ural Elm-Təhsil Mərkəzinin mühəndisləri insanın rəqəmsal izinə əsaslanaraq onun haqqında məlumat toplamağa imkan verən neyrosmart - platforma hazırlayırlar. Ural Federal Universitetinin Ural Humanitar İnstitutunun direktoru qeyd edib ki, bu istifadəçinin neyroprofilini yaratmağa imkan verəcək.
Onun sözlərinə görə, məlumat platformaya açıq mənbələrdən, girişi təmin edən fiziki şəxslərdən və tərəfdaşlardan gələcək. Alınmış məlumatlar tibb və texnologiya şirkətləri üçün maraqlı olacaq.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, üçüncü şəxslərdən istifadəçilər haqqında məxfi məlumatların hansı şəraitdə toplanacağı məlum deyil. Bundan əlavə, alimlərin bu məlumatları marketinq, reklam və ya elmi məqsədlər üçün yenidən satmaq niyyətində olub-olmadığı da göstərilmir.
Layihədə həmçinin, Ural Federal Universiteti, Ural Dövlət Hüquq Universiteti, Ural Dövlət Mədən Universiteti, Cənubi Ural Dövlət Universiteti və Kurqan Dövlət Universiteti də iştirak edirlər.

Разрабатывается платформа для создания цифрового профиля человека Ноя 20, 2019 | 03:17 / Интересная информация
Инженеры Уральского научно-образовательного центра (НОЦ) разрабатывают нейросмарт-платформу, которая позволит собирать данные о человеке на основе его цифрового следа. По словам директора Уральского гуманитарного института Уральского федерального университета, это позволит создавать нейропрофиль пользователя.
Данные будут поступать на платформу из открытых источников, от физических лиц, партнеров, которые предоставляют доступ. Полученные данные будут интересны медицинским и технологическим компаниям.
Как сообщает hightech.fm, неизвестно, на каких условиях будут собираться конфиденциальные данные о пользователях от третьих лиц. Кроме того, в сообщении не указывается, собираются ли ученые перепродавать эти данные в маркетинговых, рекламных или научных целях.
В проекте также участвуют УрФУ, Уральский государственный юридический университет, Уральский государственный горный университет, Южно-Уральский госуниверситет и Курганский госуниверситет.