Açıq kompüter arxitekturaları laboratoriyası yaradılıb
Barselona Superkompüter Mərkəzində açıq kompüter arxitekturaları laboratoriyası (Laboratory for Open Computer Architecture – LOCA) yaradılıb.
“RISC-V”, “OpenPOWER” və “MIPS” kimi açıq arxitekturalar əsasında Avropada yüksək məhsuldarlıqlı və enerji səmərəliliyinə malik hesablama həllərinin hazırlanması yeni təşkilatın əsas məqsədidir.
servernews.ru saytının məlumatına əsasən, yeni təşkilat İspaniyanın Barselona şəhərində yerləşəcək. Laboratoriyanın ideya və dəyərlərini, açıq arxitekturaların təşviqi və inkişafı, eləcə də onlar əsasında bütöv Avropa HPC infrastrukturunun yaradılması fikrini bölüşən fond, təşkilat və şirkətlər əməkdaşlığa dəvət olunurlar.
“RISC-V” və “OpenPOWER” fondlarının, həmçinin Berkli Universiteti və “IBM” Korporasiyasının “HPC” və koqnitiv sistemlər (HPC and Cognitive Systems) bölməsinin rəhbərləri “LOCA”da iştirak etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Barselona mərkəzinin rəhbəri professor Mateo Valero laboratoriyanın məqsəd və vəzifələri haqqında daha ətraflı məlumatın noyabrın 20-də “Supercomputing Conference 19” (SC19) konfransında veriləcəyini söyləyib. Qeyd edək ki, yeni laboratoriyaya Stenford Universitetinin doktoru Con D.Devis rəhbərlik edəcək.
Barselona Superkompüter Mərkəzi Avropada ən güclü “MareNostrum” adlı superkompüterə malik olması ilə məşhurdur. Qurğu hazırkı – dördüncü versiyada “OmniPath” arxitekturası ilə birlikdə “Xeon Scalable” prosessorları üzərində qurulub, lakin gələcəkdə sistemə “POWER9” və “ARMv8” arxitekturalı klasterlərin əlavə olunması planlaşdırılır.

Основана лаборатория открытых компьютерных архитектур Ноя 14, 2019 | 10:49 / Интересная информация
В суперкомпьютерном центре Барселоны создана Лаборатория открытой компьютерной архитектуры для открытой компьютерной архитектуры (Laboratory for Open Computer Architecture – LOCA).
Целью новой организации является разработка европейских высокопроизводительных и энергоэффективных вычислительных решений на базе открытых архитектур — таких как RISC-V, OpenPOWER и MIPS — для последующего их использования в будущих суперкомпьютерах экзафлопсного класса.
По сообщению servernews.ru, базироваться новая организация будет в Барселоне. К сотрудничеству приглашаются фонды, организации и компании, разделяющие идеи и ценности, заложенные в LOCA — продвижение и развитие открытых архитектур, а также создание на их основе полноценной европейской HPC-инфраструктуры.
Главы фондов RISC-V и OpenPOWER, а также Университет Беркли и отдел HPC и когнитивных систем (HPC and Cognitive Systems) корпорации IBM выразили готовность к участию в работе LOCA уже.
Глава Барселонского центра, профессор Матео Валеро (Mateo Valero), заявил, что более подробно цели и задачи LOCA будут раскрыты 20 ноября, на конференции Supercomputing Conference 19 (SC19). Возглавит новую лабораторию доктор Джон Д. Дэвис (John D.Davis) из Стэнфордского университета.
Напомним, что барселонский суперкомпьютерный центр известен одним из самых мощных европейских суперкомпьютеров MareNostrum, который смонтирован в крайне необычном месте ‒ в здании ранее заброшенной часовни Торре Жирона. В текущей, четвёртой версии он базируется на процессорах Xeon Scalable вкупе с OmniPath, но в будущем систему планируется дополнить кластерами на основе архитектур POWER9 и ARMv8.