Açıq kompüter arxitekturaları laboratoriyası yaradılıb
Barselona Superkompüter Mərkəzində açıq kompüter arxitekturaları laboratoriyası (Laboratory for Open Computer Architecture – LOCA) yaradılıb.
“RISC-V”, “OpenPOWER” və “MIPS” kimi açıq arxitekturalar əsasında Avropada yüksək məhsuldarlıqlı və enerji səmərəliliyinə malik hesablama həllərinin hazırlanması yeni təşkilatın əsas məqsədidir.
servernews.ru saytının məlumatına əsasən, yeni təşkilat İspaniyanın Barselona şəhərində yerləşəcək. Laboratoriyanın ideya və dəyərlərini, açıq arxitekturaların təşviqi və inkişafı, eləcə də onlar əsasında bütöv Avropa HPC infrastrukturunun yaradılması fikrini bölüşən fond, təşkilat və şirkətlər əməkdaşlığa dəvət olunurlar.
“RISC-V” və “OpenPOWER” fondlarının, həmçinin Berkli Universiteti və “IBM” Korporasiyasının “HPC” və koqnitiv sistemlər (HPC and Cognitive Systems) bölməsinin rəhbərləri “LOCA”da iştirak etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Barselona mərkəzinin rəhbəri professor Mateo Valero laboratoriyanın məqsəd və vəzifələri haqqında daha ətraflı məlumatın noyabrın 20-də “Supercomputing Conference 19” (SC19) konfransında veriləcəyini söyləyib. Qeyd edək ki, yeni laboratoriyaya Stenford Universitetinin doktoru Con D.Devis rəhbərlik edəcək.
Barselona Superkompüter Mərkəzi Avropada ən güclü “MareNostrum” adlı superkompüterə malik olması ilə məşhurdur. Qurğu hazırkı – dördüncü versiyada “OmniPath” arxitekturası ilə birlikdə “Xeon Scalable” prosessorları üzərində qurulub, lakin gələcəkdə sistemə “POWER9” və “ARMv8” arxitekturalı klasterlərin əlavə olunması planlaşdırılır.

A landmark event in the field of open architecture took place on November 11: the Barcelona supercomputer center announced the foundation of the LOCA laboratory. The name stands for Laboratory for Open Computer Architecture, Laboratory of open computer architectures.
The aim of the new organization is to develop European high-performance and energy-efficient computing solutions based on open architectures - such as RISC-V, OpenPOWER and MIPS - for their subsequent use in future exaflops class supercomputers.
The new organization will be based in Barcelona. Funds, organizations and companies that share the ideas and values ​​embodied in LOCA - the promotion and development of open architectures, as well as the creation on their basis of a full-fledged European HPC infrastructure are invited to cooperate.
Heads of the RISC-V and OpenPOWER foundations, as well as the University of Berkeley and the HPC and Cognitive Systems department of IBM Corporation, have already expressed willingness to participate in LOCA.
It should be noted that the initiative was not expressed from scratch: earlier, clusters based on the ARM architecture were already demonstrated in the Mont-Blanc project, and a European high-performance processor is being developed as part of the EPI project.