“Uber” qidanın çatdırılması üçün dron təqdim edib
“Uber” şirkəti “Forbes Under 30 Summit” konfransında “Uber Eats” xidmətindən istifadə etməklə qidanın çatdırılması üçün yeni dron-konvertoplan layihəsini təqdim edib.
Təqdim olunan dron qeksakoptera və konvertoplan sxemi üzrə fəaliyyət göstərəcək. Aparat şaquli uçuş, həmçinin təyyarə kimi eniş edəcək. Qurğu, eyni zamanda həm təyyarə, həm də vertolyot kimi uçmaq imkanına malik olacaq.
hightech.fm saytının məlumatına görə, pilotsuz təyyarə restoranlardan qidanı götürərək sürücünün toplaşdığı, kuryer tərəfindən götürülüb müştəriyə çatdırılmalı olan yerə aparacaq.
Dronun yükqaldırma qabiliyyəti hələ dəqiqləşdirilməyib. “Uber” nümayəndələrinin sözlərinə görə, o, iki nəfər üçün şam yeməyini çatdıra biləcək. Qurğunun batareyası sifarişin yüklənməsi və boşaldılması vaxtı da daxil olmaqla uçuşun səkkiz dəqiqəsi üçün kifayət edir. Bu müddət ərzində dron 19 kilometr uça biləcək.
Pilotsuz təyyarənin sınağına 2020-ci ilin yazında San Dieqoda başlanılacaq. Gələcək xidmətin digər xüsusiyyətləri barədə hələ ki, məlumat verilmir.

Uber представила конвертоплан для доставки еды
Компания Uber на конференции Forbes Under 30 Summit представила проект нового дрона-конвертоплана для доставки еды от сервиса Uber Eats.
Дрон от Uber будет выполнен по схеме гексакоптера и конвертоплана — аппарат сможет совершать вертикальный взлет, а также посадку как самолет. При этом лететь устройство сможет и как самолет, и как вертолет.
Как сообщает hightech.fm, устройство не будет использоваться для закрытия так называемой последней мили — расстояния от автомобиля курьера до квартиры пользователя. Дрон от Uber будет решать проблему первой мили — аппарат сможет забирать еду из ресторанов и привозить в место сбора водителей, где ее заберет курьер и доставит заказчику.
Грузоподъемность дрона пока не уточняется. По словам представителей Uber, он сможет доставить «ужин на двух человек». Одного заряда батареи устройства хватит на восемь минут полета — в том числе время погрузки и разгрузки заказа. За это время дрон сможет пролететь 19 км.
Тестирование дрона начнется летом 2020 года в Сан-Диего. Другие детали будущего сервиса пока практически неизвестны.