Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metod və alqoritmləri işlənilib Oktyabr 30, 2019 | 09:37 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2019-cu il üzrə hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev bir il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Alim “Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi”, “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi”, “E-dövlətin formalaşdırılması və effektli idarə olunması üçün mexanizmlərin işlənilməsi”, eləcə də “Elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi”, “Veb spamlarla mübarizə metodlarının işlənilməsi” mövzuları üzrə araşdırmaların aparıldığını, məqalələrin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Şöbə müdiri, həmçinin informasiya cəmiyyətində fərdlərin sosial kapitalının qiymətləndirilməsi, idarəetmə nəzəriyyəsində meydana çıxan matris Silvester tənliyinin effektiv həll alqorotmlərinin işlənməsi, elektron dövlət platformasında milli dil sisteminin arxitekturasının işlənilməsi, Virtual mühitdə biliklərin qiymətləndirilməsinin intellektual metod və alqoritmlərinin yaradılması və digər istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Ramiz Alıquliyev bildirdi ki, cari il ərzində şöbə əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” (Clarivate Analytics), “Scopus” (Elsevier) və digər (“ACM”, “DBLP” və s.) bazalarda indeksləşən jurnallara 29 məqalə təqdim olunub. Bu məqalələrdən 14-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarında, 5-i digər beynəlxalq bazalarda ideksləşən jurnallarda çap olunub, digər 10-u isə göstərilən bazalarda indeksləşən jurnallarda rəydədir. O həmçinin qeyd etdi ki, şöbə əməkdaşları tərəfindən hazırlanan 3 tezis isə materialları “Web of Science” və “Scopus” bazalarında indeksləşən beynəlxalq konfransa təqdim olunub.
Beynəlxalq  elmi  əməkdaşlıqla əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən Ramiz Alıquliyev Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu elmi qurumların alimləri ilə birgə elmi araşdırmalar aparılıb, əməkdaşlığın nəticəsi olaraq 2 məqalə hazırlanıb.
Alim rəhbərlik etdiyi şöbənin elmmetrik göstəriciləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə cari ildə 377, son 5 ildə 2306, ümumilikdə isə 3587 istinad olunub.
Hesabata dair müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Aparılan elmi araşdırmaların vacib problemləri əhatə etdiyini qeyd edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zərurliyini vurğuladı.

Разработаны методы и алгоритмы повышения эффективности электронного управления с применением технологий аналитики Big data Окт 30, 2019 | 09:37 / Конференции, собрания
Был заслушан годовой отчет отдела № 13 Института информационных технологий НАНА за 2019 год. Отчет представил заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев. Он дал информацию о научно-исследовательской работе, проведенной в течение года. Ученый отметил, что были проведены исследования по таким темам, как «Разработка методов и алгоритмов для повышения эффективности электронного управления с применением технологий аналитики Big data», «Исследование электронного государства с использованием социальных сетей и текстов технологий интеллектуального анализа», «Разработка механизмов формирования и эффективного управления электронным государством», «Использование индексов для оценки работы научных журналов и исследователей», «Разработка методов борьбы с веб-спамами», а также опубликованы статьи.
Заведующий отделом довел до сведения информацию о том, что в отделе проводятся исследования по оценке социального капитала индивидов в информационном обществе, разработке эффективных алгоритмов решения для матричного уравнения Сильвестра, возникающих в теории управления, разработке архитектуры национальной языковой системы на электронной государственной платформе и в других направлениях.
Рамиз Алыгулиев сказал, что в текущем году сотрудники отдела представили 29 статей в журналы, проиндексированные в базах данных «Web of Science» (Clarivate Analytics), «Scopus» (Elsevier) и других (ACM, DBLP и т. д.). Четырнадцать из этих статей опубликованы в журналах, входящих в базы данных «Web of Science» и «Scopus», 5 ­- в других международных журналах, а остальные 10 в журналах, проиндексированных в этих базах данных. Он также отметил, что на международной конференции были представлены 3 тезиса, подготовленные сотрудниками отдела, индексируемых в базах данных «Web of Science» и «Scopus».
Рассказывая о международном научном сотрудничестве, Рамиз Алыгулиев сказал, что сотрудничество налажено с Австралийским федеральным университетом и Малазийским технологическим университетом. Он сообщил, что с учеными этих научных учреждений были проведены совместные научные исследования и в результате сотрудничества были подготовлены две статьи.
Ученый также дал информацию о наукометрических показателях возглавляемого им отдела. По его словам, на работы сотрудников отдела в этом году ссылались 377 раза, за последние 5 лет - 2306, а всего - 3587.
Вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев высоко оценил научную деятельность отдела. Он подчеркнул важность научных исследований, необходимость дальнейших исследований.