Fraktal qrafika, eləcə də 3D çap texnologiyalarının tətbiq sahələri və inkişaf perspektivləri tədqiq olunub Oktyabr 29, 2019 | 02:52 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin 2019-cu il üzrə hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri Anar Səmidov il ərzində aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, “İnternet mühitində reklam-marketinq fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusu üzrə İnternetdə reklam-marketinq üçün verilənlərin səmərəli toplanması metodunun işlənməsi, İnternet məkanında reklam-marketinqin səmərələliyinin artırılması üçün sentement analiz texnologiyalarının tətbiqi, İnternet reklam-marketinqinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi üçün əks-əlaqə mexanizminin sentiment-analiz texnologiyalarına tətbiqi və effektiv metodun işlənməsi, istiqamətlərində tədqiqatların aparıldığını qeyd etdi.
Şöbə müdiri “Fraktal qrafikanın tətbiq sahələri və inkişaf perspektivləri” mövzusu üzrə görülən işlərdən bəhs edərək bildirdi ki, cari ildə fraktal qrafikanın elementləri və onların müasir arxitektura və inşaatda istifadəsi, fraktal qrafikanın tətbiq sahələri və fraktal həndəsənin kompüter dizaynında tətbiqi və perspektivləri ilə bağlı araşdırmalar aparılıb. O, “İnformasiyanın virtual məkandan real məkana transformasiyası, 3D texnologiyaları” mövzusu istiqamətində 3D çap texnologiyalarının tətbiq sahələri və inkişaf perspektivləri, 3D çap texnologiyalarının müasir istehsala təsiri və 3D texnologiyalarının təhsildə tətbiqi üzrə təqdiqatların aparıldığını vurğuladı.
Sonra A.Səmidov şöbədə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilən işlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, cari il ərzində şöbədə korporativ üslubların yaradılması və kreativ dizayn layihələrinin hazırlanması, “Multimedia Qalereyası”na foto və video materialların daxil edilməsi, dünya şöhrətli alim Lütfi Zadə haqqında məlumatların  toplanması, institutun əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmiş kitab, tədris materialları, müxtəlif çap məhsullarının tərtib olunması, virtual reallığın qrafik sisteminin, eləcə də 3D qrafik proqramların mənimsənilməsi və digər istiqamətlərdə praktiki işlər həyata keçirilib.
O, həmçinin şöbədə elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görülən işləri nəzərə çatdırdı.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin hesabatı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi, şöbənin elmi fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin zərurliyini vurğuladı.

Изучены направления и перспективы развития фрактальной графики, а также технологий 3D печати Окт 29, 2019 | 02:52 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА обсужден отчет Отдела №18 за 2019 год. Отчет представил заведующий отделом Анар Самидов. Он  также проинформировал об исследовательской работе, проведенной в течение года. Он отметился, что в рамках темы «Разработка методов и алгоритмов повышения эффективности рекламно-маркетинговой деятельности в интернет-среде» были разработаны методы и алгоритмы повышения эффективности рекламной и маркетинговой деятельности в интернет-среде, эффективные методы сбора данных для рекламы и маркетинга в Интернете, проводились исследования по применению механизма обратной связи к технологиям сентимент-анализа и разработке эффективного метода.
Заведующий отделом рассказал о проделанной работе по теме «Перспективы применения и разработки фрактальной графики». Он подчеркнул, что в этом году были проведены исследования элементов фрактальной графики и их использования в современной архитектуре и строительстве, области применения фрактальной графики и перспективы и применение фрактальной геометрии в компьютерном дизайне. Он отметил, что в направлении темы «Трансформация информации из виртуального пространства в реальное пространство, 3D-технологии» были проведены исследования по применению и перспективам развития технологий 3D-печати, влиянию технологий 3D-печати на современное производство и применению 3D-технологий в образовании.
Затем А. Самидов рассказал о работе, проводимой в отделе в рамках научно-инновационной деятельности. Он отметил, что в текущем году отдел реализовал такие работы, как разработка корпоративных стилей и проектов креативного дизайна, добавление фотографий и видео материалов в «Мультимедийную галерею», сбор информации о всемирно известном ученом Лютфи Заде, составление книг, учебных материалов, различной полиграфической продукции, публикуемых сотрудниками института, а также проведение практической работы по освоению графической системы виртуальной реальности, а также программ 3D-графики и других областей.
Он также дал информацию о научно-педагогической и научно-организационной деятельности отдела, публикации статей в известных научных журналах, популяризации научных и практических результатов в средствах массовой информации.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев озвучил свои предложения и рекомендации относительно отчета отдела и подчеркнул необходимость дальнейшего усиления научной деятельности отдела.