04 Oktyabr 2019 - 12:10 | Maraqlı məlumatlar
ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) Yer kürəsinə bənzər planetlərin axtarışı məqsədilə işığı ulduzlardan ayırmaq üçün xüsusi optik texnologiyadan istifadə edən “PICTURE-C” teleskopunu 38,1 kilometr hündürlüyə qaldırıb.
itc.ua saytının məlumatına görə, teleskopu verilmiş hündürlüyə qaldırmaq üçün NASA ölçüsünə görə futbol meydançasına bərabər geldən ibarət aerostatdan istifadə edib. Bu ölçüdə aerostat teleskopun böyük qabaritlərə və ağır çəkiyə malik olması ilə əlaqədardır. Onun uzunluğu 4.3, eni 0.9 metr, çəkisi isə 680 kiloqramdır.
“PICTURE-C” teleskopu daha aydın görüntünü təmin etmək üçün Yer atmosferinin sərhədində fəaliyyət göstərəcək. Bu, bir buraxılışdan sonra havada bir neçə saat qalmaq imkanına malik olan çoxdəfəli avadanlıqdır. Tapşırıq başa çatdıqdan sonra teleskop ayrılaraq paraşüt vasitəsilə Yerə enəcək. Agentlik tərəfindən layihəyə 5,6 milyon dollar investisiya ayrılıb.
Teleskopun növbəti buraxılışı 2020-ci ilə nəzərdə tutulur. Tədqiqat qrupu planetlərin axtarışında kömək üçün qurğu vasitəsilə daha çox kosmik məkan şəkilləri çəkəcək. Layihə, həmçinin Yer kürəsinə bənzər planetlərlə yanaşı, digər kosmik obyektlərin kəşfinə də kömək edəcək.

NASA Space Agency will search for planets similar to Earth. To do this, a telescope was raised to a height of 125 thousand feet (about 38.1 km), using special optical technology to filter light from stars in orbit which are not located, which is designed to provide better visibility.
To raise the telescope to a given height, NASA used a helium balloon, which is comparable in size to a whole football field. Such a large balloon is necessary due to the fact that the telescope itself also has considerable dimensions and mass. Its length is about 4.3 meters, width - about 0.9 meters, and weight - about 680 kg.
The PICTURE-C telescope will operate at the boundary of the Earth's atmosphere to provide a clear view. This is reusable equipment that will remain in the air for several hours in one run. After the end of the mission, the telescope will disconnect and return to Earth using a parachute. NASA invested $ 5.6 million in funding for this project. It was a five-year grant to the university.
The next launch of the telescope is due to take place in 2020. The device will need to receive more images of outer space to help the research team in the search for planets. The project can also help find other space objects besides Earth-like planets.