04 Oktyabr 2019 - 12:10 | Maraqlı məlumatlar
ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) Yer kürəsinə bənzər planetlərin axtarışı məqsədilə işığı ulduzlardan ayırmaq üçün xüsusi optik texnologiyadan istifadə edən “PICTURE-C” teleskopunu 38,1 kilometr hündürlüyə qaldırıb.
itc.ua saytının məlumatına görə, teleskopu verilmiş hündürlüyə qaldırmaq üçün NASA ölçüsünə görə futbol meydançasına bərabər geldən ibarət aerostatdan istifadə edib. Bu ölçüdə aerostat teleskopun böyük qabaritlərə və ağır çəkiyə malik olması ilə əlaqədardır. Onun uzunluğu 4.3, eni 0.9 metr, çəkisi isə 680 kiloqramdır.
“PICTURE-C” teleskopu daha aydın görüntünü təmin etmək üçün Yer atmosferinin sərhədində fəaliyyət göstərəcək. Bu, bir buraxılışdan sonra havada bir neçə saat qalmaq imkanına malik olan çoxdəfəli avadanlıqdır. Tapşırıq başa çatdıqdan sonra teleskop ayrılaraq paraşüt vasitəsilə Yerə enəcək. Agentlik tərəfindən layihəyə 5,6 milyon dollar investisiya ayrılıb.
Teleskopun növbəti buraxılışı 2020-ci ilə nəzərdə tutulur. Tədqiqat qrupu planetlərin axtarışında kömək üçün qurğu vasitəsilə daha çox kosmik məkan şəkilləri çəkəcək. Layihə, həmçinin Yer kürəsinə bənzər planetlərlə yanaşı, digər kosmik obyektlərin kəşfinə də kömək edəcək.

С помощью гигантского аэростата NASA запустило телескоп для поиска планет, похожих на Землю Окт 04, 2019 | 12:10 / Интересная информация
Космическое агентство NASA будет осуществлять поиск планет, похожих на Землю. Для этого на высоту 125 тыс. футов (около 38,1 км) был поднят телескоп, использующий специальную оптическую технологию для фильтрации света от звёзд, на орбите которых ни находятся, что призвано обеспечить лучшую видимость.
Чтобы поднять телескоп на заданную высоту, в NASA воспользовались гелиевым аэростатом, который по размерам сопоставим с целым футбольным полем. Столь большой аэростат необходим в связи с тем, что сам телескоп тоже имеет немалые габариты и массу. Его длина составляет около 4,3 метра, ширина – около 0,9 метра, а масса – около 680 кг.
Телескоп PICTURE-C будет работать на границе земной атмосферы для обеспечения чёткого обзора. Это многоразовое оборудование, которое будет оставаться в воздухе в течение нескольких часов за один запуск. После окончания миссии телескоп отсоединится и вернется на Землю при помощи парашюта. Агентство NASA вложила в этот проект финансирование в сумме $5,6 млн. Это был пятилетний грант университету.
Следующий запуск телескопа должен состояться в 2020 году. Устройство должно будет получить больше изображений космического пространства, чтобы помочь исследовательской группе в поиске планет. Проект также может помочь найти и другие космические объекты, помимо похожих на Землю планет.