“İçərişəhər” və paytaxtın mərkəzi küçələri optik şəbəkəyə keçirilir Oktyabr 01, 2019 | 02:10 / Mühüm hadisələr
İlin sonunadək Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC (Baktelecom) “Evədək optika” layihəsi çərçivəsində paytaxtın mərkəzindəki bütün yaşayış binalarını genişzolaqlı xidmətlərlə təmin edəcək.
Hazırda “Baktelecom”un “AzEuroTel” telekommunikasiya operatoru tərəfindən “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda rekonstruksiya işlərinə başlanılıb və mis kabellərin fiber-optik xətlərlə əvəzlənməsi prosesi həyata keçirilir. Tezliklə qoruqdakı mənzillərin və qeyri-yaşayış sahələrinin  optik xətlər üzərindən yüksəksürətli multimedia xidmətləri ilə təmin olunmasına başlanacaq. Qeyd edək ki, layihənin tətbiqi zamanı xüsusi yanaşma tələb edən memarlıq abidəsi ərazilərində işlər mütəxəssis nəzarəti altında dizayna xələl gətirməmək şərti ilə aparılır.
Eyni zamanda “AzEuroTel” telekommunikasiya operatorunun xidməti ərazisinə daxil olan paytaxtın mərkəzi küçələrində də köhnə rabitə infrastrukturunun yenilənməsi və optik şəbəkənin təşkili işləri davam edir. Ümumilikdə ilin sonunadək “AzEuroTel” MMC tərəfindən beş mindən yuxarı mənzildə yenilənmə işləri başa çatacaq və sakinlərin mərhələli şəkildə optik şəbəkəyə çıxışı təmin ediləcək.
Məlumat üçün bildirək ki, hazırda Bakı şəhəri üzrə 60 minə yaxın mənzildə genişzolaqlı optik şəbəkə aktiv edilib, paytaxtın Yasamal, Xətai və Nizami, Qaradağ və Suraxanı rayonlarında rekonstruksiya işləri aparılır.
Qeyd edək ki, “Evədək optika” layihəsi “GPON (Gigabit Passive Optical Network)” texnologiyası əsasında tətbiq edilir. Texnologiya istifadəçilərə bir optik xətt üzərindən telefon, internet və İPTV xidmətlərindən istifadə imkanı verir. Bu baxımdan “Baktelecom” abunəçilərin texnologiyanın üstünlüklərindən yararlanmasına və sərfəli şərtlərlə yeni “1 xətt 3 xidmət” paketinə qoşulmasına imkan yaradır.

Ичеришехер и центральные улицы столицы переводятся на оптическую сеть Окт 01, 2019 | 02:10 / Важные события
К концу года ООО «Бакинская телефонная связь» (Baktelecom) Министерства транспорта, связи и высоких технологий в рамках проекта «Оптика в дом» обеспечит все жилые здания в центре столицы услугами широкополосной связи.
В настоящее время AzEuroTel – оператор связи Baktelecom – ведет реконструкционные работы на территории Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и осуществляет замену медных кабелей на волоконно-оптические линии. В скором времени в заповеднике начнется процесс обеспечения квартир и нежилых участков высокоскоростными мультимедийными услугами через волоконно-оптические линии. Отметим, что для того, чтобы не нарушить дизайн на территориях, где расположены памятники архитектуры, работа в рамках проекта ведется с особой тщательностью под контролем специалистов.
Также продолжаются работы по модернизации инфраструктуры связи и развертыванию оптической сети на центральных улицах столицы, которые находятся в зоне обслуживания AzEuroTel.
В целом, к концу года ООО AzEuroTel завершит реконструкционные работы более чем в 5 тыс. квартир и предоставит жителям поэтапный доступ к оптической сети.
Отметим, что в настоящее время в Баку около 60 тысяч квартир уже оснащено широкополосными услугами, а реконструкционные работы ведутся в Ясамальском, Хатаинском, Низаминском, Гарадагском и Сураханском районах столицы.
Проект «Оптика в дом» реализуется на основе технологии GPON (Gigabit Passive Optical Network – гигабитная пассивная оптическая сеть). Технология дает возможность подключиться к услугам телефонной связи, интернета и IPTV через одну оптическую линию. С этой целью Baktelecom предлагает своим абонентам воспользоваться преимуществами этой технологии и подключиться к новому пакету «Одна линия 3 услуги» на выгодных условиях.