Çilidə dünyanın ən böyük optik teleskopu tikilir
Mühəndislər və inşaatçılar 2800 tonluq günbəz “E-ELT” ( European Extremely Large Telescope) optik teleskopunu tikməyə başlayıblar. Avropa Cənub Rəsədxanasının (ESO) mətbuat xidmətinin məlumatında qeyd edilib ki, gələn onilliyin ortalarında istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulan “E-ELT” dünyanın ən böyük optik teleskopu olacaq.
ESO-nun qiymətləndirməsinə görə, optik teleskopun ümumi dəyəri 1 milyard avronu ötəcək. Bu məbləğin böyük hissəsi avadanlığın hazırlanması və rəsədxana binasının tikintisinə xərclənəcək. Teleskopun ən bahalı və mürəkkəb komponenti diametri təxminən 39 metr təşkil edən böyük güzgüdür. Bu güzgü 1,4 metr ölçüsündə 798 altıbucaqlı seqmentdən yığılacaq.
nauka.tass.ru saytının məlumatına əsasən, bu nəhəng güzgü “E-ELT”ə Günəş sistemindən kənarda olan planetlərin, digər qalaktikadakı ulduzların ilk detallı şəkillərini əldə etməyə, Yer kürəsinin oxşarını axtarıb tapmağa kömək edəcək.
Günbəzin tikintisinə yeni başlanılmasına baxmayaraq, alim, mühəndis və digər mütəxəssislər güzgü, elmi alət və rəsədxananın digər komponentlərini “E-ELT” tikintisi üzrə ilk planların elan edilməsi anından etibarən  hazırlamağa başlayıblar.
Ümumi dəyəri təxminən 400 milyon avro olan əsas güzgü istehsalı üçün müqaviləni Almaniyanın “SCHOTT” və Fransanın “Safran Reosc” şirkəti alıb.

В Чили начали строить крупнейший оптический телескоп в мире
Инженеры и строители начали сооружать 2800-тонный купола оптический телескоп E-ELT. После завершения строительства, в середине следующего десятилетия, E-ELT станет крупнейшей в мире наземной оптической обсерваторией. Об этом сообщила пресс-служба Европейской южной обсерватории (ESO).
Как сообщает ESO, на этой неделе официально началось строительство купола здания, где будет расположен телескоп E-ELT (European Extremely Large Telescope - "Европейский сверхкрупный телескоп"), пока самый дорогой и амбициозный наземный астрономический проект.
Его общая стоимость, по оценкам ESO, превысит миллиард евро. Большая часть этих денег будет потрачена на изготовление оборудования и постройку здания обсерватории. Самый дорогой и сложный компонент телескопа - его рекордно большое зеркало, чей диаметр будет составлять около 39 метров. Оно будет собрано из 798 шестиугольных сегментов размером 1,4 метра.
Это огромное зеркало, а также две вспомогательных отражающих поверхности диаметром в 4,2 и 3,75 метра помогут E-ELT получить первые детальные фотографии планет вне Солнечной системы, звезд в других галактиках, а также искать двойников Земли. Вдобавок ученые попытаются использовать эту обсерваторию для наблюдений за окрестностями Sgr A*, сверхмассивной черной дыры в центре Млечного Пути.
Несмотря на то, что постройка купола только начата, зеркала, научные инструменты и прочие компоненты обсерватории ученые, инженеры и другие специалисты разрабатывают уже три года - с момента оглашения первых планов по постройке E-ELT.
Контракт на производство главного зеркала, чья совокупная стоимость составила около 400 миллионов евро, получили немецкая фирма SCHOTT и французская компания Safran Reosc.