“In the field” bloqunda AzScienceNet-in xidmətləri sayəsində ölkəmizdə seysmologiya üzrə aparılan tədqiqatlara dair xəbər nəşr olunub Sentyabr 30, 2019 | 02:07 / Mühüm hadisələr
Müasir dövrdə tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin rolu danılmazdır. Bu şəbəkələr alimlərə fəlakətlərin idarə olunması, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, ətraf mühit, iqlimşünaslıq, rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması və onlayn təhsil və təlim üçün imkanların açılması və s. sahələrdə cəmiyyətin üzləşdiyi ən böyük problemlərin həll olunmasında yardım edir.
“In the field” bloqunda mütəmadi olaraq milli və regional tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin təmin etdiyi xidmətlər nəticəsində müxtəlif elm sahələri üzrə əldə olunan nailiyyətlər haqqında xəbərlər nəşr olunur.
Bu yaxınlarda bloqda AzScienceNet şəbəkəsinin xidmətləri sayəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) tərəfindən seysmologiya sahəsində aparılan tədqiqatlara, görülən işlərə dair xəbər nəşr olunub.
Xəbərdə qeyd olunur ki, Azəbaycan ərazisində qədim zamanlardan güclü zəlzələlər böyük dağıntılara səbəb olub. Əksəriyyəti hiss olunmasa da, hər il ölkədə çox sayda zəlzələ baş verir. Azərbaycana bir neçə seysmik aktiv bölgə daxildir – Xəzər dənizi, Cənubi Talış dağları, Gəncə-Daşkəsən, Şamaxı-İsmayıllı və Şəki-Zaqatala bölgələri. Lakin ölkəni zəlzələyə həssas edən təkcə onun geologiyası deyil, sıx əhali məskunlaşması və neft yataqlarıdır.
“Azərbaycanda və qonşu ölkələrdə baş verən zəlzələlər barədə məlumatların hazırlanması üçün yüksək sürətli İnternet vacibdir”, – RSXM-in sistem administratoru Ruqiyyə Kərimova qeyd edib. Onun rəhbərlik etdiyi komanda zəlzələ üzrə tədqiqatlarda fəal iştirak edir. O, vurğulayıb ki, AzScienceNet-in EapConnect layihəsi çərçivəsində GEANT ilə əməkdaşlığı onların fəaliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etdirib.
R.Kərimova bildirib ki, seysmoloji cəhətdən aktiv zonada yerləşən Azərbaycan seysmik təcrübənin inkişafına və seysmik stansiyaların quraşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Azərbaycanda paytaxt Bakıda yerləşən aparıcı stansiya ilə birlikdə 35 seysmik stansiya quraşdırılmışdır. Bu stansiyalar bizə Azərbaycanda seysmik aktiv yerlərdə quraşdırılmış vibrasiya sensorlarından mütəmadi məlumat almağa imkan verir. Məlumatların emalından sonra bu stansiyalar hər zəlzələnin vaxtını, yerini və gücünü aşkar etməyə imkan verir.
Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən zəlzələlər barədə məlumatlar Zəlzələ Araşdırma Bürosunda daim emal olunur. Bütün məlumatlar Mərkəzdə müxtəlif ölçülərdən keçir, daha sonra yüksək seysmik fəaliyyət sahələrini proqnozlaşdırmaq üçün istifadə olunur. Bu səbəbdən AzScienceNet şəbəkəsi büronu mütəmadi olaraq yüksək sürətli İnternet və hesablama resursları ilə təmin edir. Mərkəz bütün məlumatları və qeydləri arxivləşdirmək üçün 13 terabayt həcmində yaddaş resurslarından istifadə edir.
Büronun məlumatlar toplusu AzScienceNet-in Data Mərkəzində yerləşir. Arxiv 2003-2018-ci illərdə Azərbaycanda baş verən bütün tektonik hərəkətlər haqqında məlumatlardan ibarətdir. Bura zəlzələnin maqnitudu, dalğa forması, intensivlik, məkan və zaman daxildir.
R.Kərimova qeyd edib ki, büronun arxivinin şəbəkənin Data Mərkəzində yerləşdirilməsi, yaddaş, məlumatların itirilməsi və s. kimi mənfi halların qarşısını almaqda mühüm rol oynayır: “AzScienceNet tərəfindən təqdim olunan yüksək sürətli İnternet və yaddaş resursları mərkəz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir və növbəti illərdə də əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümid edirik”.

Story on measures taken in seismology in Azerbaijan published September 30, 2019 | 02:07 / Important events
Today, R&E networking continues to impact. From helping researchers solve some of society’s greatest challenges, in fields like disaster management, agriculture, healthcare, environment, climatology and more, to bridging the digital divide and unlocking opportunities for online education and training.
“In the field”  regularly publishes stories on achievements in various fields as a result of the services provided by national and regional research and education networks.
The website recently published an article on seismology research and work done by the Republican Seismic Survey Center of ANAS, thanks to AzScienceNet network services.
From ancient times to the present, strong and catastrophic quakes have caused tremendous destruction in the territory of Azerbaijan. Many earthquakes occur every year, though the majority are not felt. Azerbaijan includes several seismically active regions – for example, the Caspian Sea, the Southern Talysh Mountains, Ganja-Dashkasan and the Shamakhi-Ismayilli and Shaki-Zagatala regions. But it’s not only the country’s geology that makes it vulnerable: a dense population and dense oil infrastructure mean that earthquakes have the potential to bring high economic and human costs.
“High-speed Internet is essential in order to process information about earthquakes in Azerbaijan and neighbouring countries,” Ruqiyya Karimova said She and her team are actively involved in earthquake research as a system administrator at Azerbaijan’s Earthquake Research Bureau of the Republican Seismic Survey Center (RSSC), which relies on the national research and education network AzScienceNet to provide connectivity and services through the EU-funded EaPConnect project. “AzScienceNet’s collaboration with RSSC and GÉANT through EapConnect has improved our work a lot.”
“Located in a seismically active zone, Azerbaijan places a special emphasis on the development of seismic experience and the installation of seismic stations.  35 seismic stations are established in Azerbaijan with the leading station in the academic town of Baku. All stations are connected to the satellite system. These stations allow us to receive information regularly from vibration sensors that are installed in seismically active sites in Azerbaijan. After processing data, these stations allow us to detect each earthquake’s time, location and strength. Following the earthquake in Baku in 2000, we got the most up-to-date equipment, including mobile seismic stations, geo-physics stations and GPS stations,” noted Ruqiyya Karimova.
Information about earthquakes in Azerbaijan and from around the world is continuously processed at the Earthquake Research Bureau. All data undergo various types of measurements at the RSSC, and then are used to predict areas of high seismic activity.  For this reason, AzScienceNet provides the bureau with continuous high-speed Internet and computing resources. The RSSC also uses storage resources in a volume of 13 terabytes for archiving all data and logs.
The continuation of high-Internet speed and storage provided by AzScienceNet is of great importance for us and we hope to continue our cooperation in the following years, she noted.