“In the field” bloqunda AzScienceNet-in xidmətləri sayəsində ölkəmizdə seysmologiya üzrə aparılan tədqiqatlara dair xəbər nəşr olunub Sentyabr 30, 2019 | 02:07 / Mühüm hadisələr
Müasir dövrdə tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin rolu danılmazdır. Bu şəbəkələr alimlərə fəlakətlərin idarə olunması, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, ətraf mühit, iqlimşünaslıq, rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması və onlayn təhsil və təlim üçün imkanların açılması və s. sahələrdə cəmiyyətin üzləşdiyi ən böyük problemlərin həll olunmasında yardım edir.
“In the field” bloqunda mütəmadi olaraq milli və regional tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin təmin etdiyi xidmətlər nəticəsində müxtəlif elm sahələri üzrə əldə olunan nailiyyətlər haqqında xəbərlər nəşr olunur.
Bu yaxınlarda bloqda AzScienceNet şəbəkəsinin xidmətləri sayəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) tərəfindən seysmologiya sahəsində aparılan tədqiqatlara, görülən işlərə dair xəbər nəşr olunub.
Xəbərdə qeyd olunur ki, Azəbaycan ərazisində qədim zamanlardan güclü zəlzələlər böyük dağıntılara səbəb olub. Əksəriyyəti hiss olunmasa da, hər il ölkədə çox sayda zəlzələ baş verir. Azərbaycana bir neçə seysmik aktiv bölgə daxildir – Xəzər dənizi, Cənubi Talış dağları, Gəncə-Daşkəsən, Şamaxı-İsmayıllı və Şəki-Zaqatala bölgələri. Lakin ölkəni zəlzələyə həssas edən təkcə onun geologiyası deyil, sıx əhali məskunlaşması və neft yataqlarıdır.
“Azərbaycanda və qonşu ölkələrdə baş verən zəlzələlər barədə məlumatların hazırlanması üçün yüksək sürətli İnternet vacibdir”, – RSXM-in sistem administratoru Ruqiyyə Kərimova qeyd edib. Onun rəhbərlik etdiyi komanda zəlzələ üzrə tədqiqatlarda fəal iştirak edir. O, vurğulayıb ki, AzScienceNet-in EapConnect layihəsi çərçivəsində GEANT ilə əməkdaşlığı onların fəaliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etdirib.
R.Kərimova bildirib ki, seysmoloji cəhətdən aktiv zonada yerləşən Azərbaycan seysmik təcrübənin inkişafına və seysmik stansiyaların quraşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Azərbaycanda paytaxt Bakıda yerləşən aparıcı stansiya ilə birlikdə 35 seysmik stansiya quraşdırılmışdır. Bu stansiyalar bizə Azərbaycanda seysmik aktiv yerlərdə quraşdırılmış vibrasiya sensorlarından mütəmadi məlumat almağa imkan verir. Məlumatların emalından sonra bu stansiyalar hər zəlzələnin vaxtını, yerini və gücünü aşkar etməyə imkan verir.
Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən zəlzələlər barədə məlumatlar Zəlzələ Araşdırma Bürosunda daim emal olunur. Bütün məlumatlar Mərkəzdə müxtəlif ölçülərdən keçir, daha sonra yüksək seysmik fəaliyyət sahələrini proqnozlaşdırmaq üçün istifadə olunur. Bu səbəbdən AzScienceNet şəbəkəsi büronu mütəmadi olaraq yüksək sürətli İnternet və hesablama resursları ilə təmin edir. Mərkəz bütün məlumatları və qeydləri arxivləşdirmək üçün 13 terabayt həcmində yaddaş resurslarından istifadə edir.
Büronun məlumatlar toplusu AzScienceNet-in Data Mərkəzində yerləşir. Arxiv 2003-2018-ci illərdə Azərbaycanda baş verən bütün tektonik hərəkətlər haqqında məlumatlardan ibarətdir. Bura zəlzələnin maqnitudu, dalğa forması, intensivlik, məkan və zaman daxildir.
R.Kərimova qeyd edib ki, büronun arxivinin şəbəkənin Data Mərkəzində yerləşdirilməsi, yaddaş, məlumatların itirilməsi və s. kimi mənfi halların qarşısını almaqda mühüm rol oynayır: “AzScienceNet tərəfindən təqdim olunan yüksək sürətli İnternet və yaddaş resursları mərkəz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir və növbəti illərdə də əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümid edirik”.

В блоге «In the field» опубликована статья о сейсмологических исследованиях в нашей стране, проводимых благодаря услугам AzScienceNet Сен 30, 2019 | 02:07 / Важные события
Роль научно-образовательных сетей в современную эпоху неоспорима. Эти сети предоставляют ученым возможности для борьбы со стихийными бедствиями, преодоления разрыва в цифровых технологиях и обеспечения онлайн-образования и обучения, помогает решить самые большие проблемы, с которыми сталкивается общество в определенной области.
В блоге «In the field» регулярно публикуются статьи о достижениях в различных областях благодаря услугам, предоставляемым национальными и региональными исследовательскими и образовательными сетями.
В блоге недавно была опубликована статья о сейсмологических исследованиях и работе, проделанной Республиканским центром сейсмологической службы (РЦСС) при Национальной академии наук Азербайджанской Республики, благодаря сетевым сервисам AzScienceNet.
В статье отмечается, что сильные землетрясения в Азербайджане с древних времен наносили большой ущерб. Хотя большинство из них остаются незамеченными, в стране ежегодно происходят многочисленные землетрясения. Азербайджан включает в себя несколько сейсмически активных регионов - Каспийское море, Южные Талышские горы, Гянджа-Дашкесанский, Шамаха-Исмаиллинский и Шеки-Загатальский районы. Но не только геология делает страну более уязвимой для землетрясений, но и ее густонаселенные районы и нефтяные месторождения.
Системный администратор РЦСС Ругия Керимова отметила, что высокоскоростной Интернет необходим для информации о землетрясениях в Азербайджане и соседних странах. ЕЕ команда активно участвует в исследованиях землетрясений. Она подчеркнула, что сотрудничество AzScienceNet с GEANT в рамках проекта EapConnect значительно расширило их деятельность.
По словам Р. Каримовой, Азербайджан, находящийся в сейсмически активной зоне, уделяет особое внимание развитию сейсмического опыта и установке сейсмических станций. В Азербайджане установлено 35 сейсмических станций, а также ведущая станция в Баку. Эти станции позволяют нам регулярно получать информацию от датчиков вибрации, установленных в сейсмически активных районах Азербайджана. После обработки данных эти станции позволяют определить время, местоположение и силу каждого землетрясения.
Информация о землетрясениях в Азербайджане и по всему миру постоянно обрабатывается в Бюро исследований землетрясений. Все данные проходят через Центр в разных размерах и затем используются для прогнозирования районов с высокой сейсмической активностью. По этой причине AzScienceNet регулярно предоставляет бюро высокоскоростной Интернет и вычислительные ресурсы. Центр использует 13 терабайт ресурсов памяти для архивирования всех данных и записей.
Сбор данных бюро находится в Data центре AzScienceNet. В архиве содержится информация обо всех тектонических движениях, имевших место в Азербайджане в 2003-2018 годах. Это включает в себя величину землетрясения, форму волны, интенсивность, местоположение и время.
Р.Керимова отметила, что размещение архива бюро в Data центре сети играет важную роль в предотвращении нежелательных явлений, таких как потеря данных и т. д., и сказала, что высокоскоростной Интернет и ресурсы памяти, предоставляемые AzScienceNet, имеют большое значение для центра, и что она надеется на продолжение сотрудничества в ближайшие годы.