Kiber-fiziki sistemlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları tədqiq olunub Sentyabr 27, 2019 | 04:11 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev tədbirin “Kiber-fiziki sistemlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları” mövzusunda aparılan tədqiqatların elmi-nəzəri nəticələri və gələcək tədqiqat istiqamətlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lyudmila Suxostat bildirdi ki, tədqiqatın əsas məqsədi verilənlərin tamlığı, konfidensiallığı və etibarlılığı baxımından kiber-fiziki sistemlərin təhlükəsizliyi tələblərinə cavab verən metodların, modellərin və alqoritmlərin işlənilməsidir.
Məruzəçi tədqiqat işində kiber-fiziki sistemlərinin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin aktual elmi-praktiki problemlərinin müəyyən edildiyini, kiber-fiziki sistemlərin qarşılıqlı təsir prinsipləri, süni intellekt və dərin təlim yanaşmaları istifadə edərək kiberhücumların aşkarlanması üsulları, klassifikatorların ansamblı və dərin hibrid modelin təklif edildiyini diqqətə çatdırdı.
Kiber-fiziki sistemlərin ümumi strukturuna sensorlar, kontrollerlər, aktuatorlar və fiziki sistemlərin (məsələn, zavodlar) daxil olduğunu söyləyən məruzəçi sensorların fiziki sistemə nəzarət etdiyini və ölçmə nəticələrini kontrollerə ötürdüyünü, kontrollerin isə fiziki hərəkətləri yerinə yetirən aktuatorlara idarəetmə siqnalları göndərdiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, böyük miqyaslı sənaye idarəetmə sistemləri cəmiyyətin həyat fəaliyyətini və təhlükəsizliyini təmin edən elektrik enerjisi şəbəkələri, nəqliyyat sistemləri, neft və qaz kəmərləri, su paylayıcı şəbəkələr və s. kimi kritik infrastrukturlarda vacib rol oynayırlar: “Bu kimi idarəetmə sistemlərindən biri SCADA sistemləridir. Onlar istehsal prosesini idarə etmək üçün çoxsaylı sensorlardan, aktuatorlardan, telemetriya bloklarından, proqramlaşdırılan məntiqi kontrollerlərdən (Programmable Logic Controller, PLC) və “insan-maşın” interfeysindən ibarətdirlər”.
Elektron tibb cihazlarının da kiber-fiziki sistemlər olduğunu diqqətə çatdıran L.Suxostat qeyd etdi ki, kardiostimulyatorlar, kompüter tomoqrafiya aparatları və MRT-skanerlər kimi tibbi qurğulara məsafədən kiberhücumlar edilə bilər. Bu isə, pasiyentlərin həyatını birbaşa təhlükə altında qoya bilər. O, qeyd etdi ki, həmçinin pasiyentlər haqqında fərdi məlumatların asanlıqla ələ keçirilməsi mümkündür.
L.Suxostat idarəetmə konturunda insan-operatorun iştirakının prosesləri idarə edən sistemi kiber-fiziki sistemdən sosial-texniki sistemə (kiber-fiziki-sosial sistemə) çevirdiyini bildirdi: “Kiber-fiziki-sosial sistemlər yalnız kiber və fiziki sistemlərdən ibarət deyil, verilənləri generasiya edən və məlumatlar əsasında qərarlar qəbul edən insanların davranışlarına əsaslanan yeni bir sistemdir. Bədniyyətlilər hücumu həyata keçirmək məqsədilə insan-operatorun “zəifliklərindən” istifadə edə bilər”.
Onun sözlərinə görə, kiber-fiziki sistemlərin təhlükəsizliyini qiymətləndirmək istehsalçılar üçün ciddi problemlər yaradır. Kiberhücum zamanı kiber-fiziki sistemlərin dinamiki davranışını nəzərə alan yanaşmaların inkişaf etdirilməsi zəruridir. Sıradan çıxmış komponentlərin mövcudluğunda dayanıqlığı və yol verilə bilən davranışları dəstəkləmək üçün izafi fiziki və/və ya analitik vasitələr tətbiq etmək yolu ilə imtinalara dayanıqlı idarəetmə sistemlərinin yaradılması tələb edilir.
Məruzəçi kiber-fiziki sistemlərə kiberhücumların aşkarlanması üçün işlənmiş yanaşmalar haqqında, o cümlədən kiber-fiziki sistemlərə qarşı həyata keçirilən DDoS-hücumların aşkarlanması üçün klassifikatorların ansamblı əsasında metod, kiberfiziki sistemə nümunə kimi dəniz neft platformalarında elektrik dalma nasoslarında problemlərin aşkarlanması və aradan qaldırılması üçün dərin təlimə əsaslanan metod, anomaliyaların aşkarlanması dəqiqliyini artırmaq üçün böyük verilənlərin informativliyinin qiymətləndirilməsi metodu, həmçinin dərin təlimin tətbiqi ilə kiber-fiziki sistemlərə xarakterik hücumların aşkarlanması üsulları barədə ətraflı məlumat verdi.
O, bildirdi ki, müxtəlif kiber-fiziki sistemlərdən toplanmış böyük ölçülü real verilənlər üzərində aparılmış eksperimentlər təklif edilmiş yanaşmaların effektivliyini göstərmişdir.
L.Suxostat planlaşdırılan gələcək tədqiqat istiqamətlərindən də danışdı. O, kiber-fiziki sistemlər üçün imtinalara dayanıqlı konsensus protokolunun işlənməsi zəruriliyindən bəhs edərək bildirdi ki, paylanmış proseslər arasında konsensusa nail olmaq paylanmış hesablama sistemlərində ən vacib vəzifələrdən biridir.
Məruzəçi kiber-fiziki-sosial sistemlərdə fərdi məlumatların informasiya təhlükəsizliyini təmin etmək sahəsində də araşdırmaların aparılacağını, eləcə də maşın təlimi metodları əsasında fərdi məlumatların konfidensiallığını təmin etmək üçün yanaşmaların işlənməsinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra tədqiqat işinə dair müzakirələr aparıldı. Müzakirələrdə institutun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdirləri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, Təhmasib Fətəliyev, 17 saylı şöbənin baş mütəxəssisi texnika üzrə fəlsəfə doktoru İradə Ələkbərova, 4 saylı şöbəsinin baş mütəxəssisi Oqtay Ələkbərov, institutun proqramçısı Yusif Sadıyev iştirak etdilər.
Akademik Rasim Əliquliyev məruzəyə dair çıxış edərək təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Kiber-fiziki sistemlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları ilə bağlı araşdırmaların aktuallıq kəsb edən məsələlərdən olduğunu qeyd edən alim bu istiqamətdə tədqiqatların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.

Изучены методы обеспечения информационной безопасности киберфизических систем Сен 27, 2019 | 04:11 / Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар Института информационных технологий НАНА. Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор института академик Расим Алигулиев отметил, что мероприятие было посвящено обсуждению научно-теоретических результатов исследований по методам обеспечения информационной безопасности киберфизических систем и дальнейшим направлениям исследований.
Доклад представила старший научный сотрудник института, доктор философии по технике, доцент Людмила Сухостат. Она сказала, что целью исследования была разработка методов, моделей и алгоритмов, отвечающих требованиям безопасности киберфизических систем с точки зрения целостности данных, конфиденциальности и надежности.
Выступившая довела до сведения информацию об актуальности научно-практических проблем информационной безопасности киберфизических систем, принципах взаимодействия киберфизических систем, методах обнаружения и классификации кибератак, использовании искусственного интеллекта и подходах глубокого обучения.
Рассказывая о том, что общая структура киберфизических систем включает в себя сенсоры, контроллеры, исполнительные механизмы и физические системы (например, заводы), она довела до сведения, что сенсоры управляют физической системой и передают измерения в контроллер, а контроллер отправляет управляющие сигналы физическим исполнительным механизмам.
По ее словам, крупные промышленные системы управления включают в себя электрические сети, транспортные системы, нефтегазопроводы, водораспределительные сети и другие объекты, обеспечивающие функционирование и безопасность общества.
Отметив, что электронные медицинские устройства также являются киберфизическими системами, Л.Сухостат сказала, что дистанционные кибератаки могут быть сделаны для медицинских устройств, таких как кардиостимуляторы, компьютерные устройства визуализации и сканеры МРТ. Это может поставить жизнь пациентов под непосредственную опасность. Она подчеркнула, что персональные данные о пациентах также могут быть легко доступны.
Л. Сухостат довела до сведения, что процесс контроля участия человека-оператора в контуре управления превратился из киберфизической системы в социально-техническую систему (киберфизическая-социальная система).
Она сказала, что оценка безопасности киберфизических систем создает серьезные проблемы для производителей. Необходимо разработать подходы, учитывающие динамическое поведение киберфизических систем во время кибератак.
Выступившая дала информацию о киберфизических подходах для обнаружения кибератак, а также о методе, основанном на ансамблевом классификаторе для обнаружения DDoS-атак против киберфизических систем, в качестве модели киберфизических систем для обнаружения и устранения неисправностей электрических насосов на морских нефтяных платформах.
Она сказала, что эксперименты с крупномасштабными данными в реальном времени, собранными из различных киберфизических систем, показали эффективность предложенных подходов.
Л. Сухостат также рассказала о направлениях планируемых будущих исследований. Она дала информацию о необходимости консенсусного протокола для киберфизических систем, отметив, что консенсус между распределенными процессами является одной из наиболее важных задач в распределенных вычислительных системах.
Выступившая также отметила, что кибербезопасность в киберфизических и социальных системах также будет исследована в области информационной безопасности, а также в разработке подходов для обеспечения конфиденциальности персональных данных на основе методов машинного обучения.
Затем состоялся обмен мнениями относительно исследования. В обсуждениях приняли участие заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующие отделами института – член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Масума Мамедова, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамердиев, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев, Тахмасиб Фаталиев, старший специалист отдела №17, доктор философии по технике Ирада Алекперова, старший специалист отдела №4 Октай Алекперов и программист института Юсиф Садыев.
Академик Расим Алигулиев озвучил свое мнение относительно доклада. Ученый подчеркнул важность исследования методов обеспечения информационной безопасности киберфизических систем и подчеркнул необходимость продолжения исследований в этой области.