Çinin sosial reytinq sistemi biznes sahəsini əhatə edəcək
İnsanlar üçün tətbiq olunan sosial reytinq sistemi artıq biznes sahəsində də tətbiq olunacaq. Bu reytinq sistemi 300 müxtəlif tələb əsasında hazırlanıb. Onların bir hissəsinin siyasi olacağı istisna edilmir.
Məlum olduğu kimi, Çində 2014-cü ildən vətəndaşlar üçün sosial reytinq sistemi tətbiq edilir. Yaxın gələcəkdə ona müxtəlif şirkətlər qoşulacaqlar. Hazırda sistemdə təxminən 400 min müxtəlif müəssisə mövcuddur. Tezliklə onun Çinlə yanaşı, digər ölkələrdəki bütün firmalarda tətbiqi planlaşdırılır. Ekspertlər ortaq müəssisələrin bunu öz xeyirlərinə istifadə edə biləcəklərini istisna etmirlər.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, biznes-reytinqlər sistemi şirkətləri təxminən 300 müxtəlif göstərici üzrə 10 müxtəlif sahədə ranqlaşdırır.
Avropa Ticarət Palatası üçün tədqiqatlar aparan “Sinolytics” analitik şirkətinin hesablamalarına görə, şirkətlər təxminən 1500 müxtəlif qanuna dair tələblərə və milli, regional və yerli səviyyələr üzrə təlimata riayət etməli olacaqlar. Digər tərəfdən 1,4 milyard potensial müştərisi olan Çin bazarına giriş əldə olunacaq.
Bununla yanaşı, Ticarət Palatasında bir sıra üstünlüklər də sadalanır: tələblər mürəkkəb olsa da, hamı üçün eyni olacaq. Bu sistem, həmçinin korrupsiya səviyyəsinin azaldılması imkanı yaradır.
Əsas narahatlıq onunla bağlıdır ki, reytinqin qanunlar toplularının bir hissəsi siyasi baxımdan əsaslandırılacaq. Vətəndaşlar Kommunist partiyasının rəsmi proqramında viktorinalar üçün bonuslar aldığı kimi, şirkətlər də qeyri-adi şərtlər qoya bilərlər. Bu zaman isə, reytinq daha bir təzyiq vasitəsinə çevrilə bilər.

Китайская система социального рейтинга распространится на бизнес Сен 26, 2019 | 10:18 / Интересная информация
Китайскую систему социального рейтинга для граждан внедряют с 2014 года, а в ближайшем будущем к ней присоединятся и компании. Сейчас в системе около 400 тыс. различных предприятий, и вскоре ее распространят на все фирмы — как китайские, так и зарубежные. Эксперты не исключают, что совместные предприятия смогут воспользоваться этим с выгодой для себя.
Система бизнес-рейтингов ранжирует компании в десяти различных областях — это и защита труда, и соблюдение экологических требований, и уплата налогов — всего около 300 различных показателей.
Аналитическая компания Sinolytics, проводившая исследование для Европейской торговой палаты, посчитала, что компаниям придется соблюдать требования около 1500 различных законов и инструкций национального, регионального и местного уровней. На другой чаше весов — доступ к китайскому рынку с 1,4 млрд потенциальных клиентов.
Однако в Торговой палате видят и плюсы: требования будут сложными, но зато едиными для всех. Для администрации председателя Си Цзиньпина такая система рейтинга — возможность снизить уровень коррупции.
Возможно, некоторые ее элементы будут работать на внешних инвесторов с начала внедрения. Например, в Европейской торговой палате ожидают, что из-за типичного для китайских мегаполисов смога будут закрывать прежде всего производства, не соответствующие экологическим требованиям. Совместные предприятия обычно гораздо строже следят за этим, и если рейтинг будет ранжировать компании справедливо, в такие дни они смогут продолжить работу.
Financial Times резюмировала надежды, связанные с введением рейтинга, так: «Ожидается, что условия ведения бизнеса станут более унифицированными, хотя при этом и более строгими».