İnstitut alimlərinin məqaləsi nüfuzlu jurnalda çap olunub Sentyabr 23, 2019 | 12:10 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Privacy-preserving deep learning algorithm for big personal data analysis” (DOI: https://doi.org/10.1016/j.jii.2019.07.002) adlı məqalə “Elsevier” nəşriyyatında dərc olunan “Journal of Industrial Information Integration” jurnalında çap olunub.
Məqalədə məxfiliyi qorumaqla (Privacy-preserving) böyük verilənlərin analizini həyata keçirmək üçün dərin təlim (Deep Learning) üsulu təklif edilir. Üsulun əsas məqsədi şəxsin fərdi məlumatları içərisindən sensitiv məlumatların tapılmasını və onların qeyri-sensitiv məlumatlara transformasiya olunmasını təmin etməkdir. Bu prosesi həyata keçirmək üçün işdə iki blokdan ibarət arxitektura təklif edilib. Arxitekturanın bloklarını modifikasiya olunmuş “Sparse denoising Autoencoder” (verilənlərin transformasiyası funksiyasını yerinə yetirir) və Convolutional Neural Network (transformasiya olunmuş verilənlərin klassifikasiyası funksiyasını yerinə yetirir) adlı iki neyron şəbəkə təşkil edir. Verilənlərin transformasiyası zamanı az itkiyə yol vermək üçün avtoenkoder neyron şəbəkəsinin məqsəd funksiyasına Kullback–Leibler divergensiya funksiyası şəklində seyrəklik əmsalı daxil edilib. Təklif edilən üsul “Heart Disease dataset” verilənlər bazasının “Cleveland medical dataset” verilənləri, Arrhythmia və Skoda verilənləri üzərində test edilib, mövcud üsullarla müqayisəli analiz nəticəsində təklif edilən üsul üstünlük təşkil edib.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (Big Data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.

Статья ученых института опубликована в престижном журнале Сен 23, 2019 | 12:10 / Важные события
Статья «Privacy-preserving deep learning algorithm for big personal data analysis» (DOI: https://doi.org/10.1016/j.jii.2019.07.002), соавторами которой являются вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом института, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и ведущий научный сотрудник, доктор философии по технике, доцент Фаргана Абдуллаева, опубликована в журнале «Journal of Industrial Information Integration», издаваемом в «Elsevier».
Сохраняя конфиденциальность (Privacy-preserving) в статье предложен метод глубокого обучения (Deep Learning) для анализа данных. Основная цель метода состоит в том, чтобы найти сенситивные данные из личных данных человека и трансформировать их в несенситивные данные. Чтобы выполнить этот процесс, предлагается использовать двухблочную архитектуру. Архитектурные блоки представляют собой две модифицированные нейронные сети «Sparse denoising Autoencoder» (выполняет функцию трансформации данных) и «Convolutional Neural Network» (которая выполняет функцию классификации трансформированных данных). В функцию цели нейронной сети автоэнкодера включена функция дивергенции Кульбака-Лейблера, чтобы минимизировать потери при трансформации данных. Предложенный метод был протестирован на данных Arrhythmia и Skoda, Cleveland medical dataset базы данных «Heart Disease dataset». В результате сравнительного анализа с существующими методами было выявлено, что предложенный метод превосходит их.
Статья подготовлена в рамках грант проекта «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в среде больших данных («Big data») некоторое их применение» (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1), финансируемого Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.