İnstitut alimlərinin məqaləsi nüfuzlu jurnalda çap olunub Sentyabr 23, 2019 | 12:10 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Privacy-preserving deep learning algorithm for big personal data analysis” (DOI: https://doi.org/10.1016/j.jii.2019.07.002) adlı məqalə “Elsevier” nəşriyyatında dərc olunan “Journal of Industrial Information Integration” jurnalında çap olunub.
Məqalədə məxfiliyi qorumaqla (Privacy-preserving) böyük verilənlərin analizini həyata keçirmək üçün dərin təlim (Deep Learning) üsulu təklif edilir. Üsulun əsas məqsədi şəxsin fərdi məlumatları içərisindən sensitiv məlumatların tapılmasını və onların qeyri-sensitiv məlumatlara transformasiya olunmasını təmin etməkdir. Bu prosesi həyata keçirmək üçün işdə iki blokdan ibarət arxitektura təklif edilib. Arxitekturanın bloklarını modifikasiya olunmuş “Sparse denoising Autoencoder” (verilənlərin transformasiyası funksiyasını yerinə yetirir) və Convolutional Neural Network (transformasiya olunmuş verilənlərin klassifikasiyası funksiyasını yerinə yetirir) adlı iki neyron şəbəkə təşkil edir. Verilənlərin transformasiyası zamanı az itkiyə yol vermək üçün avtoenkoder neyron şəbəkəsinin məqsəd funksiyasına Kullback–Leibler divergensiya funksiyası şəklində seyrəklik əmsalı daxil edilib. Təklif edilən üsul “Heart Disease dataset” verilənlər bazasının “Cleveland medical dataset” verilənləri, Arrhythmia və Skoda verilənləri üzərində test edilib, mövcud üsullarla müqayisəli analiz nəticəsində təklif edilən üsul üstünlük təşkil edib.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (Big Data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.

The article of the scientists of the Institute published in prestigious journal September 23, 2019 | 12:10 / Important events
An article “Privacy-preserving deep learning algorithm for big personal data analysis”  ” (DOI: https://doi.org/10.1016/j.jii.2019.07.002) co-authored by Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev , head of the department, correspondent member of ANAS, doctor of technical sciences, Ramiz Aliguliyev and leading researcher, associate professor Farqana Abdullayeva was published in the  “Journal of Industrial Information Integration”,  published by “Elsevier”.
For privacy-preserving analyzing of big data, a deep learning method is proposed. The method transforms the sensitive part of the personal information into non-sensitive data. To implement this process, two-stage architecture is proposed. The modified sparse denoising autoencoder and CNN models have been used in the architecture. Modified sparse denoising autoencoder performs transformation of data and CNN classifies the transformed data. In order to achieve low loss in data transformation, the sparsification parameter is added to the objective function of the autoencoder by the Kullback–Leibler divergence function. The comparison of the proposed method with simple autoencoder is provided and experiments conducted on Cleveland medical dataset extracted from the Heart Disease dataset, Arrhythmia and Skoda datasets showed that the proposed method outperforms other conventional methods.
Note that the “Journal of Industrial Information Integration” is indexed and referenced in international scientific databases: Web of Science, Emerging Sources Citation Index (ESCI), Ei Compendex, EBSCOhost, Scopus, INSPEC.