Neyroşəbəkəyə videoları müstəqil çəkmək və montaj etmək öyrədilib
Sankt-Peterburq Politexnik Universitetinin mühəndisləri maarifləndirici mühazirələri müstəqil çəkmək və montaj etmək imkanına malik olan neyroşəbəkə hazırlayıblar.
“Avtomontaj” adlanan sistem “avtoslayd” və “avtooperator” olmaqla iki alt sistemə bölünür. Bu zaman videomühazirəni təqdimatla birləşdirərək onu çəkir və montaj edirlər.
Layihənin hazırlamasına 2017-ci ildə İnnovasiyalara Kömək Fondunun tələbi ilə başlanılıb.
hightech.fm saytının məlumatına görə, sistemin işləməsi üçün mühazirə auditoriyasında yüksək ayırdetmə dəqiqliyinə malik kameralar quraşdırılır.  “Avtooperator” neyroşəbəkəsi müxtəlif rakurslardan mühazirəni avtomatik olaraq çəkir.
Material avtomatik rejimdə quraşdırılıqdan sonra “Avtoslayd” neyroşəbəkəsi vasitəsilə təqdimatdan videoya slaydlar yerləşdirilir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Amsterdam Universitetinin tədqiqatçıları da buna bənzər neyroşəbəkə təqdim etmişdilər. O, səslərlə vizual hisləri əlaqələndirmək və şəkilləri musiqiyə çevirmək imkanına malik idi.

Russian engineers taught the neural network to independently shoot and edit video
Engineers from the St. Petersburg Polytechnic University (SPbPU) have created a neural network that can independently remove and mount educational lectures. About it writes RIA "Novosti" with reference to the message of the university.
The system is called "Automounting" - it consists of two subsystems, "Autoslide" and "Auto Operator", which combine a video lecture with a presentation and mount and remove it, respectively. The development of the project began in 2017 at the request of the Innovation Assistance Fund.
To operate the system, high-resolution cameras are installed in the lecture hall, and the Auto Operator neural network automatically removes the lecture from different angles. Then, the footage is mounted automatically, and the Autoslide neural network substitutes slides from the presentation for the video.
Previously, researchers from the University of Amsterdam presented a neural network that can correlate visual sensations with sounds and turn pictures into music.