Ayın 3D modeli hazırlanıb
ABŞ-n Milli Kosmik Agentliyi (NASA) Ayın ətraflı və dəqiq modelinin yaradılması üçün bütün arzu edənlərə yükləyərək istifadə etməsinə imkan verən iki xəritə hazırlayıb.
naukatv.ru saytının məlumatına əsasən, qeyri-adi peyk modeli “Lunar Reconnaissance Orbiter” (LRO) planetlərarası avtomatik stansiyasının 10 il ərzində topladığı məlumatlar əsasında hazırlanıb. O, peykin şəkillərini çəkməklə saniyədə 1,5 km sürətlə hərəkət edib. Bu halda işıq mənbəyi 150 milyon km məsafədə yerləşib, bütün Ay səthinin isə xəritə üzərinə topoqrafik baxımdan dəqiq köçürülməsi tələb olunub.
Skaner kimi işləyən “LRO” stansiyası kosmik gəminin Ay səthi üzərində hərəkətindən istifadə edərək şəkilləri sətir-sətir sıralayıb. Lazer impulsları Ayın ölçüsünün müəyyənləşdirilməsi üçün istifadə olunub. Onlar Ay səthinə çatır və kosmik gəmidə əks olunurlar. Daha sonra aparat şüanın qaytarılması üçün tələb olunan vaxtı ölçməklə Ay topoqrafiyasını hesablayır.
“LRO” stansiyasının məlumat və təsvirlərindən istifadə edən NASA mütəxəssisləri Ayı misli görünməmiş ətraflı şəkildə canlandırıblar. Layihənin məqsədi “NASA” məlumatlarından 3D dizaynerlər üçün istifadəyə şərait yaratmaqdan ibarətdir. Ayın dəqiq topoqrafiyası, həmçinin gələcək missiyaların daha təhlükəsiz enişinə hazırlıq üçün tələb olunur.

НАСА выпустило 3D-модель Луны в высоком разрешении Сен 12, 2019 | 09:58 / Интересная информация
Космическое агентство подготовило пару карт, которые может скачать любой желающий, чтобы использовать для создания самой подробной и точной модели Луны. Необычная модель спутника сделана с помощью данных, которые «Лунный разведывательный орбитер» (Lunar Reconnaissance Orbiter, LRO) собирал 10 лет. Он делал снимки спутника, одновременно двигаясь со скоростью почти 1,5 километра в секунду. Источник света при этом находился на расстоянии более 150 миллионов километров, а вся поверхность Луны должна была быть нанесена на карту топографически точно.
LRO работает как сканер, выстраивая изображение построчно, используя движение космического корабля над поверхностью Луны. Лазерные импульсы используются для определения размеров Луны. Они достигают поверхности Луны и отражаются от космического корабля. Затем аппарат измеряет время, необходимое для возвращения луча, считывая таким образом топографию Луны. Используя данные и изображения из LRO, специалисты НАСА воссоздали Луну в беспрецедентных деталях. Цель проекта состояла в том, чтобы сделать данные НАСА более доступными для 3D-дизайнеров. Точная топография Луны также необходима, чтобы подготовиться к более безопасной посадке будущих миссий.