Ayın 3D modeli hazırlanıb
ABŞ-n Milli Kosmik Agentliyi (NASA) Ayın ətraflı və dəqiq modelinin yaradılması üçün bütün arzu edənlərə yükləyərək istifadə etməsinə imkan verən iki xəritə hazırlayıb.
naukatv.ru saytının məlumatına əsasən, qeyri-adi peyk modeli “Lunar Reconnaissance Orbiter” (LRO) planetlərarası avtomatik stansiyasının 10 il ərzində topladığı məlumatlar əsasında hazırlanıb. O, peykin şəkillərini çəkməklə saniyədə 1,5 km sürətlə hərəkət edib. Bu halda işıq mənbəyi 150 milyon km məsafədə yerləşib, bütün Ay səthinin isə xəritə üzərinə topoqrafik baxımdan dəqiq köçürülməsi tələb olunub.
Skaner kimi işləyən “LRO” stansiyası kosmik gəminin Ay səthi üzərində hərəkətindən istifadə edərək şəkilləri sətir-sətir sıralayıb. Lazer impulsları Ayın ölçüsünün müəyyənləşdirilməsi üçün istifadə olunub. Onlar Ay səthinə çatır və kosmik gəmidə əks olunurlar. Daha sonra aparat şüanın qaytarılması üçün tələb olunan vaxtı ölçməklə Ay topoqrafiyasını hesablayır.
“LRO” stansiyasının məlumat və təsvirlərindən istifadə edən NASA mütəxəssisləri Ayı misli görünməmiş ətraflı şəkildə canlandırıblar. Layihənin məqsədi “NASA” məlumatlarından 3D dizaynerlər üçün istifadəyə şərait yaratmaqdan ibarətdir. Ayın dəqiq topoqrafiyası, həmçinin gələcək missiyaların daha təhlükəsiz enişinə hazırlıq üçün tələb olunur.

NASA released a high-resolution 3D model of the moon September 12, 2019 | 09:58 / Interesting information
The new 3D model from NASA is available to everyone and allows us to explore our satellite from all sides.
The space agency has prepared a couple of maps that anyone can download to use to create the most detailed and accurate model of the moon. An unusual satellite model is made using data that the Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) has been collecting for 10 years. He took pictures of the satellite, while moving at a speed of almost 1.5 kilometers per second. The light source was at a distance of more than 150 million kilometers, and the entire surface of the moon had to be mapped topographically accurately.
LRO works like a scanner, building an image line by line, using the movement of a spacecraft above the surface of the moon. Laser pulses are used to determine the size of the moon. They reach the surface of the moon and are reflected from the spacecraft. Then the device measures the time required to return the beam, thus reading the topography of the moon. Using data and images from LRO, NASA experts recreated the Moon in unprecedented detail. The goal of the project was to make NASA data more accessible to 3D designers. An accurate moon topography is also needed to prepare for a safer landing for future missions.