GEANT Assosiasiyası tərəfindən AzScienceNet şəbəkəsinə 1 Gbit/san ehtiyat kanalı ayrılıb Sentyabr 11, 2019 | 02:17 / Mühüm hadisələr
Məlumdur ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2016-cı ildən Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən GEANT şəbəkə infrastruktura qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil edir. AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan çoxsaylı xidmətlərdən istifadəsinə geniş imkanlar yaradılmışdır.
GEANT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil üçün şəbəkə infrastrukturun genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən EaPConnect layihəsi çərçivəsində mühüm işlər görülür, genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir.
Bu işlərdən biri də GEANT-a üzv olan ölkələrin Data Mərkəzlərinə ehtiyat kanallarının ayrılması ilə bağlıdır. Belə ki, Data Mərkəzlərin standartlarına olan tələblərə əsasən, bu mərkəzlərə standart kanallarla yanaşı, ehtiyat kanalları da təqdim olunmalıdır. AzScienceNet şəbəkəsinə ehtiyat kanalı vasitəsilə indiyədək təqdim olunan sürət 500 Mbit/san təşkil edirdi.
AzScienceNet-in Data Mərkəzinin ehtiyat xətlərlə təmin olunmasının təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırda yeni optik xətt çəkilmişdir. Cari ilin sentyabr ayının 1-dən etibarən GEANT tərəfindən ehtiyat kanalı vasitəsilə yeni optik xətt üzərindən təqdim olunan İnternetin sürəti 1 Gbit/san təşkil edir. Beləliklə, AzScienceNet şəbəkəsinin İnternetə çıxışının ehtiyat kanalının sürəti 500 Mbit/san-dən 1 Gbit/san-ə qaldırılmışdır.

As is well known joining the GEANT network infrastructure that provides services to all science and education institutions across Europe since 2016, AzScienceNet research and education network represents Azerbaijan in this organization.
As part of the EaPConnect project, which is implemented to expand network infrastructure for research and education in the Eastern Partnership countries, significant measures and large-scale projects are being implemented.
One of these activities is related to the allocation of backup channels to the Data Centers of GEANT member countries. Thus, according to the requirements of the Data Centers' standards, these centers should be provided with standard channels as well as backup channels. So far, the speed provided by AzScienceNet via backup channel was 500 Mbps.
A new optical line has been installed to improve the backup of AzScienceNet's Data Center. From September 1, of the current year, the speed of the Internet provided by GEANT via the new optical line through the backup channel is 1 Gbps. Thus, the speed of the backup channel of the AzScienceNet network has been increased from 500 Mbit / s to 1 Gbit / s.