Avqustun 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI 2019) bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasim bu ilin fevral ayında məktəblilərin 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI 2019) yerli və beynəlxalq təşkilat komitələrinin nümayəndələrinin Bakıya gəlişinə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə başlanıb.
Təhsil naziri, “IOI 2019”un sədri Ceyhun Bayramov olimpiadanın başa çatması münasibətilə iştirakçıları təbrik edib, yarışın yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilatçılara, qlobal sponsor Acer şirkətinə və əməyi olan digər şəxslərə təşəkkürünü bildirib.
İKT bilik və bacarıqlarına yiyələnmənin vacibliyini diqqətə çatdıran Təhsil naziri ölkəmizin təhsil sahəsində innovasiyaların, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş şəkildə tətbiqindən söz açıb. Qeyd edib ki, hər bir gənc dünyanı dəyişmək və daha yaxşı etmək imkanına malikdir. Bu işdə innovasiyalar da mühüm rol oynayır. Azərbaycanın multikultural ölkə olduğunu deyən Təhsil naziri olimpiada iştirakçılarının bir həftə ərzində ölkəmizin mədəniyyəti, musiqisi və mətbəxi ilə tanış olduqlarına əminliyini bildirib. Təhsil Nazirliyinin informasiya texnologiyalarının tədrisinə önəm verdiyini deyən Ceyhun Bayramov “IOI 2019” olimpiadasının Azərbaycanda İKT sahəsinin inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib. Nazir çıxışının sonunda olimpiada qaliblərini təbrik edib və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə olimpiadanın bürünc, gümüş və qızıl medala layiq görülmüş iştirakçıları mükafatlandırılıb. Olimpiada iştirakçılarının 28-i qızıl, 54-ü gümüş, 81-i bürünc medala layiq görülüb. Ən yüksək nəticə göstərmiş iştirakçı, ABŞ komandasının üzvü Benjamin Qiyə qızıl medalla yanaşı, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov tərəfindən xüsusi mükafat da təqdim edilib.
“IOI” prezidenti Qreq Li beynəlxalq olimpiadanın bağlanış bəyannaməsini diqqətə çatdırıb.
Mərasimdə yarışın 2020-ci il iyulun 19-26-da Sinqapurda keçiriləcəyi elan edilib. Təhsil nazirinin müavini Firudin QurbanovIOI 2019un fəxri həmsədri, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev tərəfindən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının bayrağı Sinqapur Milli Universitetinin professoru Tan Sun Tekə təqdim olunub.
Daha sonra ölkəmiz haqqında film nümayiş edilib.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib.
Xatırladaq ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev IOI 2019”un Təşkilat Komitəsinin üzvü idi. Ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında Azərbaycan komandası da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Olimpiada Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü, ADA Universiteti, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və digər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə keçirilib. Olimpiadanın rəsmi qlobal sponsoru “Acer” şirkətidir. Bundan başqa, “Azercell Telekom” tədbirə “İstedadların rəqəmsal sponsoru”, “PAŞA Bank” isə “İstedad sponsoru” kimi dəstək verib.

Подведены итоги 31-й Международной олимпиады по информатике в Баку Авг 10, 2019 | 07:24 / Конференции, собрания
10 августа в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония закрытия 31-й Международной олимпиады по информатике (IOI 2019).
Церемония началась демонстрацией видеоролика о приезде в феврале нынешнего года в Баку представителей местных и международных организационных комитетов 31-й Международной олимпиады по информатике среди школьников.
Министр образования, председатель «IOI 2019» Джейхун Байрамов поздравил участников с завершением олимпиады, выразил признательность организаторам за проведение соревнований на высоком уровне, а также глобальному спонсору - компании Acer, всем, кто внес свой вклад в проведение этого состязания знаний.
Подчеркнув важность освоения знаний и навыков в области ИКТ, министр образования рассказал о широком внедрении информационно-коммуникационных технологий в сфере образования в нашей стране. Он отметил, что каждый молодой человек способен изменить мир и сделать его лучше. Важную роль в этом играют также инновации. Подчеркнув, что Азербайджан – мультикультуральная страна, министр образования выразил уверенность в том, что участники олимпиады в течение недели ознакомились с культурой, музыкой и кухней Азербайджана. Отметив, что Министерство образования придает большое значение преподаванию информационных технологий, Джейхун Байрамов сказал, что олимпиада «IOI 2019» внесет вклад в развитие сферы ИКТ в Азербайджане. В заключение выступления министр поздравил победителей олимпиады и пожелал успехов всем участникам.
На мероприятии состоялось награждение участников, удостоенных бронзовых, серебряных и золотых медалей олимпиады. 28 участников олимпиады получили золотые, 54 – серебряные, 81 – бронзовые медали. Участнику, показавшему наивысший результат – члену команды США Бенджамину Ги, наряду с золотой медалью, министр образования Джейхун Байрамов вручил также специальную премию.
Президент «IOI» Грег Ли зачитал итоговую декларацию международной олимпиады.
На церемонии было объявлено о том, что следующие соревнования пройдут 19-26 июля 2020 года в Сингапуре. Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов и почетный председатель «IOI 2019», ректор Университета АДА Хафиз Пашаев передали флаг Международной олимпиады по информатике профессору Сингапурского национального университета Тан Сун Теку.
Затем был показан фильм о нашей стране.
Мероприятие продолжилось художественной частью.
Напомним, что вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев был членом Оргкомитета «IOI 2019». В Международной олимпиаде по информатике, проведенной в нашей стране впервые, принимали участие официальные делегации из 88 стран и регионов, включающие более 600 школьников, учителей и экспертов.
Олимпиада прошла по инициативе Министерства образования при поддержке Университета АДА, Министерства транспорта, связи и высоких технологий и других государственных структур. Официальный глобальный спонсор олимпиады – компания Acer. Кроме того, Azercell Telekom оказал поддержку мероприятию как «Цифровой спонсор талантов», а «PAŞA Bank» - как «Спонсор талантов».