Bu gün proqramçıların peşə bayramıdır
13 sentyabr peşəkar fəaliyyətini proqramlaşdırma sahəsi ilə bağlayan proqramçıların bayramıdır. Bu qeyri-rəsmi bayram ilin 256-cı günündə (2 qüvvət üstü 8 ədədinin şərəfinə) qeyd edilir.
Qeyd edək ki, hələ 2009-cu ildə Rusiyanın prezidenti Dmitriy Medvedev Proqramçılar gününün peşə bayramı kimi təsdiq olunması haqda fərman imzalamışdır.
“Proqramlaşdırma” dedikdə insanların təsəvvüründə ilk növbədə fərdi komyuter canlanır. Lakin bu, heç də belə deyil. Hər bir elektron qurğunun ərsəyə gəlməsində (distansion idarəetmə pultundan tutmuş proqramla idarə olunan mürəkkəb sənaye dəzgahlarına qədər) proqramlaşdırma üzrə mütəxəssislərin böyük zəhməti vardır.

13 Сентябрь 2014 - 09:48 | Интересная информация
11 сентября 2009 года президент России Дмитрий Медведев подписал Указ № 1034, подготовленный Министерством связи и массовых коммуникаций Российской Федерации, который установил в России новый официальный профессиональный праздник — День программиста.
Согласно этому документу, День программиста празднуется в России на 256-й день года — 13 сентября, а если год високосный — 12 сентября. Число 256 выбрано потому, что это количество целых чисел, которое можно выразить с помощью одного восьмиразрядного байта, а также это максимальная степень числа 2, которая меньше количества дней в году — 365.