Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya ölkəmizdə rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində BMT-nin xüsusi mükafatı təqdim edilib İyun 24, 2019 | 02:30 / Mühüm hadisələr
İyunun 24-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu işə başlayıb.
AZƏRTAC-ın verdiyi məlumata görə, Forumun açılış mərasimində iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Forumda çıxış etdi.
Sonra BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Liu Cenmin çıxış etdi.
Liu Cenmin ölkəmizdə rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində BMT-nin xüsusi mükafatını Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, İndoneziya Respublikasının Qunadarma Universitetinin rektoru və Özəl Universitetlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti, professor xanım Eko Sri Margianti çıxış etdilər.
Forum 2003-cü ildən etibarən 23 iyun – BMT-nin Dövlət Xidmətləri Günü ərəfəsində hər il təşkil olunur. Forumun keçirilməsində məqsəd dövlət idarəçiliyi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin qabaqcıl modelləri, innovasiyalar və bu sahədə aktual məsələlər üzrə müzakirələrin aparılması, habelə dövlətlərin bu istiqamətlərdə qabaqcıl təcrübələrinin mübadiləsidir. Həmçinin Forum çərçivəsində dövlət xidmətləri sahəsində dünya üzrə ən qabaqcıl və innovativ modellər mükafatlandırılacaq.
Dünyanın 190-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi builki Foruma müxtəlif ölkələrin dövlət idarəçiliyi və dövlət xidmətləri üzrə nazirləri, yerli idarəetmə orqanlarının, akademik dairələrin və özəl sektorun rəhbər şəxsləri qatılıblar.
Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizdə təşkil olunan ilk BMT tədbiri olan bu Forum çərçivəsində plenar sessiyalar, 9 fərqli aktual mövzu üzrə seminar və 4 paralel tədbir təşkil ediləcək. Eyni zamanda, 5 fərqli kateqoriya üzrə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının builki qaliblərinin təltif olunması, Dövlət Agentliyi ilə xarici ölkələrin bir sıra qurumları arasında əməkdaşlığa dair müqavilələrin imzalanması planlaşdırılır.
Forumun Azərbaycan Respublikasında keçirilməsinə zəmin yaradan ən önəmli amillər ölkəmizdə dövlət xidmətləri sahəsində qazanılmış nailiyyətlər, “ASAN xidmət”in uğurlu fəaliyyəti və 2015-ci ildə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Mükafatına layiq görülməsidir.

Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой вручена специальная премия ООН за развитие в нашей стране государственных услуг с внедрением цифрового управления
24 Июнь 2019 - 14:30 | Важные события
Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой вручена специальная премия ООН за развитие в нашей стране государственных услуг с внедрением цифрового управления, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
24 июня в Баку, в Центре Гейдара Алиева при совместной организации Государственного агентства по услугам гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики и Организации Объединенных Наций начал работу Форум государственных услуг ООН.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии открытия Форума.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева выступила на Форуме.
Затем выступил заместитель генерального секретаря ООН по экономическим и социальным вопросам Лю Чжэньмин.
Лю Чжэньмин вручил Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой специальную премию ООН за развитие в нашей стране государственных услуг с внедрением цифрового управления.
Затем выступили председатель Государственного агентства по услугам гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Ульви Мехдиев, ректор Университета Гунадарма и вице-президент Ассоциации частных университетов Республики Индонезия, профессор Эко Шри Маргианти.
Форум с 2003 года проводится ежегодно в преддверии 23 июня – Дня государственной службы ООН. Цель проведения Форума – проведение обсуждений по вопросам государственного управления, новейших моделей оказания государственных услуг, инноваций и актуальных вопросов в этой области, а также обмен передовым опытом в этом направлении. Кроме того, в рамках форума будут награждены самые передовые и инновативные модели по миру в области государственных услуг.
В нынешнем форуме с участием более 500 представителей из 190 стран мира принимают участие министры по государственному управлению и государственным услугам различных стран, руководящие лица местных органов управления, академических кругов и частного сектора.
В рамках этого форума, являющегося мероприятием ООН и впервые проводимого в нашей стране в области оказания государственных услуг, будут организованы пленарные сессии, семинар по 9 разным актуальным темам и 4 параллельных мероприятия. Кроме того, планируется награждение победителей этого года Премией государственных услуг ООН, подписание между Государственным агентством и рядом структур зарубежных стран соглашений о сотрудничестве.
Самыми важными факторами, которые создают почву для проведения форума в Азербайджанской Республике, являются успехи, достигнутые в нашей стране в области оказания государственных услуг, успешная деятельность «ASAN xidmət» и то, что в 2015 году он удостоился Премии государственных услуг ООН.