Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya ölkəmizdə rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində BMT-nin xüsusi mükafatı təqdim edilib İyun 24, 2019 | 02:30 / Mühüm hadisələr
İyunun 24-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu işə başlayıb.
AZƏRTAC-ın verdiyi məlumata görə, Forumun açılış mərasimində iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Forumda çıxış etdi.
Sonra BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Liu Cenmin çıxış etdi.
Liu Cenmin ölkəmizdə rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində BMT-nin xüsusi mükafatını Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, İndoneziya Respublikasının Qunadarma Universitetinin rektoru və Özəl Universitetlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti, professor xanım Eko Sri Margianti çıxış etdilər.
Forum 2003-cü ildən etibarən 23 iyun – BMT-nin Dövlət Xidmətləri Günü ərəfəsində hər il təşkil olunur. Forumun keçirilməsində məqsəd dövlət idarəçiliyi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin qabaqcıl modelləri, innovasiyalar və bu sahədə aktual məsələlər üzrə müzakirələrin aparılması, habelə dövlətlərin bu istiqamətlərdə qabaqcıl təcrübələrinin mübadiləsidir. Həmçinin Forum çərçivəsində dövlət xidmətləri sahəsində dünya üzrə ən qabaqcıl və innovativ modellər mükafatlandırılacaq.
Dünyanın 190-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi builki Foruma müxtəlif ölkələrin dövlət idarəçiliyi və dövlət xidmətləri üzrə nazirləri, yerli idarəetmə orqanlarının, akademik dairələrin və özəl sektorun rəhbər şəxsləri qatılıblar.
Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizdə təşkil olunan ilk BMT tədbiri olan bu Forum çərçivəsində plenar sessiyalar, 9 fərqli aktual mövzu üzrə seminar və 4 paralel tədbir təşkil ediləcək. Eyni zamanda, 5 fərqli kateqoriya üzrə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının builki qaliblərinin təltif olunması, Dövlət Agentliyi ilə xarici ölkələrin bir sıra qurumları arasında əməkdaşlığa dair müqavilələrin imzalanması planlaşdırılır.
Forumun Azərbaycan Respublikasında keçirilməsinə zəmin yaradan ən önəmli amillər ölkəmizdə dövlət xidmətləri sahəsində qazanılmış nailiyyətlər, “ASAN xidmət”in uğurlu fəaliyyəti və 2015-ci ildə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Mükafatına layiq görülməsidir.

First Vice-President Mehriban Aliyeva received award for promoting innovation in the digital public service delivery in country
24 June 2019 - 14:30 | Important events
Today, UN Public Service Forum, co-organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the United Nations, kicked off at the Heydar Aliyev Center in Baku.
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the Forum.
Speakers at the event included the UN Under-Secretary-General for Economic and Social Affairs Liu Zhenmin, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, and Rector of Gunadarma University, Vice-president of Indonesian Private University Association Prof. Eko Sri Margianti.
Liu Zhenmin then presented the UN special award for promoting innovation in the digital public service delivery in Azerbaijan to First Vice-President Mehriban Aliyeva.
The Forum is annually held ahead of the UN Public Service Day since June 23, 2003. The purpose of the Forum is to hold discussions related to the issues on public administration, advanced public service delivery models, innovations and relevant topics in this field, as well as to ensure interstate exchange of advanced practices in this area. The Forum will also feature the award ceremony of the most advanced and innovative models in the field of public services.
The Forum involves more than 500 delegates from over 190 countries, including ministers of public administration and public services from various countries, as well as senior executives of local authorities, academic circles and private sector. The event will feature plenary sessions, different workshops and parallel events. It also plans to award this year's winners of the UN Public Services Award in 5 different categories. Furthermore, the State Agency is planning to sign cooperation agreements with a number of foreign countries.
The most important factors contributing to the organization of the forum in the Republic of Azerbaijan are achievements of the country in the field of public services, the successful activity of “ASAN service” and receiving the UN Public Service Award in 2015.