Qlobal elektron tullantılar probleminin həllinə dəstək üçün globalewaste.org portalı istifadəyə verilib İyun 14, 2019 | 10:34 / Mühüm hadisələr
Elektron tullantılar üzrə müqayisə edilə bilən milli məlumatlar elektron tullantılar üzrə qlobal qanunvericiliyin hazırlanmasının gedişatına nəzarət olunmasına və utilizasiya sahəsində hədəflərə nail olunmasına dəstək verir.
Həmtəsisçilərindən biri Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı  (BTİ) olan elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlıq qlobal elektron tullantılar probleminin həllinə dəstək məqsədilə açıq mənbə kodlu globalewaste.org portalını istifadəyə verib. Bu saytda elektron tullantılar üzrə bütün dünyanı əhatə edən, həmçinin regionlar və ölkələr üzrə, o cümlədən direktiv orqanlar, akademik təşkilatlar və geniş ictimaiyyət üçün nəzərdə tutulmuş məlumatlar və statistik göstəricilər vizual olaraq əks olunur.
İstifadəyə yararsız avadanlıqlar (telefonlar, portativ kompüterlər, soyuducular, tənzimləyicilər, televizorlar və s.) elektron tullantılar hesab olunur. Elektron tullantılarda ətraf mühitə və insanların sağlamlığına böyük təhlükə törədən maddələr mövcud olur. Digər tərəfdən, elektron tullantılar uyğun metodlarla utilizasiya edilərsə ildə 62,5 milyard dollardan çox dəyərə malik perspektivlər açır. Bu sahə dünyada milyonlarla yeni iş yerinin yaradılması potensialına malikdir.
globalewaste.org portalında istifadəçilər dünya ölkələrinin əksəriyyəti üzrə elektron tullantıların Qlobal və Regional monitorinqindən elektron tullantılar üzrə məlumatlara giriş əldə edə bilərlər. Həmin məlumatlara bütovlükdə və adambaşına istehsal edilən və təkrar istifadəyə, emala və ya ixraca qədər sıradan çıxmış elektron tullantıların həcmi, bütovlükdə və adambaşına rəsmi olaraq toplanan və elektron tullantılar üçün xüsusi olaraq nəzərdə tutulmuş ətraf mühitin qorunması haqqında qanunlarla nizamlanan elektron tullantıların həcmi və ölkələr üzrə elektron tullantılara dair qanunvericilik daxildir.
“Elektron tullantılar üzrə etibarlı və rəsmi məlumatlar, o cümlədən statistik göstəricilər elektron tullantılar üzrə qanunvericiliyin əsasını təşkil edir və onların milli səviyyədə idarəolunmasını təmin edir”, – deyə BTİ-nin Baş katibi Xoulin Jao bildirib. Hazırda 41 ölkə elektron tullantılar üzrə müqayisə edilə bilən milli statistik məlumatlar təqdim edir. Elektron tullantılar haqqında daha ətraflı məlumat BTİ-yə üzv dövlətlər tərəfindən 2023-cü ilədək nəzərdə tutulan elektron tullantılar üzrə BTİ-nin qlobal hədəf göstəricilərinin nailiyyətlərinin gedişatına nəzarət olunmasına kömək edəcək.
BTİ dövlət və özəl strukturların daxil olduğu geniş üzvlük tərkibinə malik olmaqla elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlığın üzvüdür. Yeni portal elektron tullantılar probleminin həllində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə etməyə imkan verir. Qeyd edək ki, elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlığa BTİ, Birləşmiş Millətlər Universiteti (UOON) və Bərk Məişət Tullantıları üzrə Beynəlxalq Assosiasiya (MATO) daxildir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının birinci katibinin müavini, Birləşmiş Millətlər Universitetinin rektoru Devid Malonenin sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi universitetin elektron tullantılarla davranış üzrə dayanıqlı metodlara dair tədqiqat və informasiya-təbliğat fəaliyyəti bu məsələləri qlobal siyasi gündəmə gətirməyə kömək edir. “Elektron tullantılar sahəsində innovativ siyasət istiqamətlərinin hazırlanması, tullantıların həcminin azaldılması üçün hədəf göstəricilərinin müəyyən olunması və onlara riayət edilməsinə nəzarət olunması, əlaqədar tərəflərin iştirakı ilə yeni əməkdaşlıqların formalaşdırılması zəruridir. Ümid edirik ki, elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlıq və yeni interaktiv onlayn platforma zəruri addımları dəstəkləyəcək”.
Bərk Məişət Tullantıları üzrə Beynəlxalq Assosiasiyanın prezidenti Antonis Mavropulos qeyd edib: “Assosiasiya elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlığın dəyərinin artırılması və inkişafı üçün yeni globalewaste.org portalını növbəti addım kimi yüksək qiymətləndirir. Ümid edirik ki, bu yeni təşəbbüs elektron tullantılar probleminin həlli üzrə görülən tədbirlərin gələcəkdə stimullaşdırılmasına, İT sahəsində dövr edən iqtisadiyyatın yaradılması üçün utilizasiya sahəsi üzrə siyasətin və fəaliyyətin oriyentasiya olunmasına xidmət edəcək”.
O, əlavə edib: “Bizim elektron tullantıları rasional idarə etməni təmin etmək qabiliyyətimiz bizim tullantıların yeni axınlarına olan münasibətimizin göstəricisidir; buna görə də biz hesab edirik ki, elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlıq digər iqtisadiyyat sektorları üçün nümunə rolunu oynayır”.
Son qiymətləndirmələrə görə, dünyada hər il təxminən 50 milyon ton elektron tullantı sıradan çıxır ki, bu da çəkisinə görə indiyə qədər istiehsal olunmuş bütün avialaynerlərin çəkisini ötür. Bu tullantıların yalnız 20%-i rəsmi olaraq yenidən işlənir.
globalewaste.org portalında qeyd olunur ki, elektron tullantılar haqqında statistik məlumatlar üzrə Qlobal Əməkdaşlığın fəaliyyəti sayəsində ölkələrə müvafiq məlumatların toplanıb təkmilləşdirilməsində dəstək oluna bilər.

The Global E-waste Statistics Partnership, of which the International Telecommunication Union (ITU) is a founding member, today launched globalewaste.org, an open source portal that visualises e-waste data and statistics globally, by region and by country, for policy-makers, industry, academia and the public.
Discarded equipment, such as phones, laptops, fridges, sensors and TVs are referred to as e-waste. E-waste contains substances that pose considerable environmental and health risks, especially if treated inadequately.
On the other hand, e-waste presents an opportunity worth over 62.5 billion dollars per year if treated through appropriate recycling chains and methods, with the potential of creating millions of decent new jobs worldwide.
On globalewaste.org, users can access e-waste data from Global and Regional E-waste Monitors for most countries on Earth. Data include: the amount of e-waste generated in total and per capita and discarded prior to any collection, reuse, treatment, or export; the amount of e-waste formally collected in total and per capita and regulated by environmental protection laws specifically designed for e-waste; and e-waste legislation by country, where applicable.
“Reliable and official data and statistics on e-waste provide the foundation for sound e-waste legislation and management at the national level,” said Houlin Zhao, ITU Secretary-General. “To date, 41 countries report compiling comparable national statistics on e-waste. Better e-waste data will help track progress towards global ITU e-waste targets1 that Member States have set for 2023. With its extensive private-public membership, ITU is pleased to be part of the Global E-waste Statistics Partnership, and the new portal is a vital step towards addressing the e-waste challenge.”
The Global E-waste Statistics Partnership comprises ITU, the United Nations University (UNU) and the International Solid Waste Association (ISWA).
“Our research and advocacy on sustainable e-waste practices are helping to place this issue on the global political agenda, but more action is needed to stem the ever-increasing tide of e-waste,” said David Malone, United Nations Under-Secretary-General, Rector of the United Nations University. “We need to develop innovative e-waste policies, establish and monitor waste-reduction targets, and forge new multi-stakeholder partnerships for action including with the private sector. We hope the Global E-waste Statistics Partnership and the new interactive online platform will support these needed next steps.”
Antonis Mavropoulos, President of the International Solid Waste Association said, “ISWA welcomes the new globalewaste.org portal as the next step for the development and the increase of the added value of the Global E-Waste Statistics Partnership. We hope that this new initiative will further stimulate the on-going efforts to tackle the e-waste challenge and drive resource recovery policies and activities towards a circular economy in the IT industry.” He added, “we know that our capacity to deliver sound e-waste management is also measure of our response to the new waste streams that are already delivered by IND4.0, thus, we consider that the Global E-Waste Statistics Partnership demonstrates a role model for other industrial sectors, too.”
Latest estimates2 show that the world now discards approximately 50 million tonnes of e-waste per year, greater in weight than all of the commercial airliners ever made or enough Eiffel towers to fill Manhattan. Only 20% is formally recycled.
The portal globalewaste.org also details how countries can be supported through capacity building activities of the Global E-waste Statistics Partnership to enhance e-waste data collection.