Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı proqramının 10 illiyi qeyd edilir May 20, 2019 | 02:04 / Mühüm hadisələr
Avropanın şərqində yerləşən, Azərbaycan da daxil olmaqla altı ölkənin (Ermənistan, Belarus, Gürcüstan, Moldova Respublikası və Ukrayna) Avropa İttifaqı (Aİ) ilə yaxınlaşmasını nəzərdə tutan Şərq Tərəfdaşlığı proqramı may ayında 10 illiyini qeyd edir.
2009-cu ildə birgə siyasi təşəbbüs kimi icra olunmağa başlayan Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsü, Aİ, ona üzv ölkələr və onun altı Şərq qonşusu arasında əlaqələri dərinləşdirməyə və gücləndirməyə yönəlmişdir.
Ötən 10 il ərzində Aİ-nin əksər Şərq tərəfdaşlığı ölkələri ilə əlaqələrinə və əməkdaşlığına istiqamət verən mühüm nailiyyətlərə imza atılmış, bütöv regionun vətəndaşlarına böyük faydalar bəxş edən yeni siyasi və iqtisadi ikitərəfli razılaşmalar həyata keçirilmişdir. Aİ-yə üzv dövlətlər və altı Şərqi tərəfdaş ölkəsi arasında daha çox ticarət və sərmayə imkanları təqdim olunmuş, bütöv regionda sərmayə cəlb edən və yeni iş yerləri yaradan daha çoxşaxəli və canlı iqtisadiyyata qədəm qoyulmuşdur.
2030-cu ilə qədər 4800 km yeni və bərpa olunmuş avtomobil yolu və dəmiryolu xəttini əhatə edən Aİ-nin TEN-T nəqliyyat şəbəkəsinin genişləndirilməsi layihəsi çərçivəsində daha yaxşı nəqliyyat əlaqələri və infrastruktur yaradılmışdır ki, bu da Aİ və tərəfdaş ölkələr arasında iqtisadi inkişaf və mübadilələr üçün yeni imkanlar açır.
Gürcüstan, Ukrayna və Moldova arasında vizasız rejim tətbiq edilmişdir. Hazırda Aİ Azərbaycan və Ermənistan ilə viza rejiminin sadələşdirilməsi üzrə danışıqları davam etdirir. Belarus ilə sözügedən danışıqlar artıq yekunlaşdırılmışdır.
“Bələdiyyə sədrlərinin razılaşması” adlı Aİ-nin yerli enerji və iqlim dəyişikliyi üzrə ən çox tanınan təşəbbüsü nəticəsində 6 tərəfdaş ölkənin əhalisinin təqribən 40%-ni əhatə edən 400 bələdiyyədən ibarət şəbəkə yaradılmış və “E5P” Fondunun fəaliyyəti sayəsində bütöv əhalinin 10%-dən çoxu bələdiyyə infrastrukturu sahəsindəki təkmilləşdirilmələrdən faydalanmışdır.
Gənclərin dəstəklənməsi, xüsusilə də Aİ proqramlarından istifadə imkanlarının və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və məşğulluqlarının artırılması üçün ERASMUS+ proqramı çərçivəsində 2020-ci ilə qədər 80000-dən artıq gəncin mübadilə proqramlarında iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.
Bütöv regionda yeni bir pəncərə prinsipinə uyğun xidmət mərkəzi vasitəsilə vətəndaşlara daha əlçatan və keyfiyyətli xidmətə yönəlmiş dövlət xidmətləri, eləcə də altı ölkənin hər birində e-hökümət xidmətləri təqdim olunmuşdur.
Əldə olunan nailiyyətlərdən biri də Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (GEANT) təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsi çərçivəsində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən elektron elm infrastrukturunun yaradılması və bu ölkələrdə fəaliyyət göstərən 700 tədqiqat və təhsil müəssisəsində 2 milyon alim, müəllim heyəti və tələbənin yüksək tutumlu genişzolaqlı İnternet şəbəkəsinə asanlıqla çıxışının təmin edilməsi olmuşdur. Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə reallaşdırılan “EaPConnect” layihəsi rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması, region daxilində qarşılıqlı əlaqələrin yaxşılaşdırılması və yerli alim, tələbə və təqdiqatçıların qlobal tədqiqat və təhsil əməkdaşlığında iştirakının asanlaşdırılmasına imkan yaratmağı qarşısına məqsəd qoymuşdur.
Bu layihədə Azərbaycanı müvafiq dövlət qurumlarının (AMEA, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi) rəsmi dəstəyi ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu təmsil edir.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT Assosiasiyası ilə sıx əməkdaşlıq nəticəsində milli elm və təhsil şəbəkəsi olan AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin inkişafına nail olmuşdur. Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, eləcə də AR Təhsil Nazirliyinin elmi qurumlarının bütün əməkdaşlarına elektron infrastruktur üzərindən qabaqcıl şəbəkə texnologiyaları və xidmətləri, o cümlədən  Cloud Computing, Cloud Storage, Hostinq, Eduroam, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər təqdim edilir.
Hazırda GEANT tərəfindən AzScienceNet-ə təqdim olunan İnternetə qoşulma sürəti 1,5 Gbit/s təşkil edir. Yaxın zamanda bu sürətin daha da artırılması nəzərdə tutulur.
EaPConnect layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan layihələrdən biri də uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan verən və sərhədsiz musiqi imkanları təqdim edən LOLA (LOw LAtency – aşağı gecikməli) audiovizual yayım sistemidir. Hazırda dünyanın 30-dan çox ölkəsi və 80-ə yaxın şəhərindən 107 nöqtədə qoşulmanın həyata keçirildiyi bu layihəyə Azərbaycan AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə qoşulmuşdur. Sistem İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında quraşdırılmışdır.

Celebrating 10 years of the Eastern Partnership May 20, 2019 | 02:04 / Important events
The European Union, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine will mark the 10th anniversary of the Eastern Partnership with a number of events in Brussels. They will provide the opportunity to celebrate a partnership that has proven to be mutually beneficial and has been delivering concrete results for citizens.
Launched in 2009 as a joint policy initiative, the Eastern Partnership (EaP) aims to deepen and strengthen relations between the European Union (EU), its Member States and its six Eastern neighbours: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine. Within this framework, all partners have committed to demonstrate and deliver tangible benefits to the daily lives of citizens across the region.
The EU has new political and economic bilateral agreements, which guide relations and cooperation with most Eastern Partner countries and bring tangible benefits to citizens across the region.
More diversified and vibrant economies across the region, which attract investment and create jobs. The EU has provided over 125,000 loans to SMEs, of which more than 50% were in local currency, to support growth in the region.
Better transport links and infrastructure under the EU’s TEN-T extension which foresees 4,800 km of new and rehabilitated roads and railways by 2030. This will open new opportunities for economic development and exchanges between the EU and the Partner Countries, as well as among the Partner Countries themselves.
Visa free regimes have been put in place between the EU and Georgia, Ukraine and Moldova. The EU has facilitation and readmission agreements in place with Armenia, Azerbaijan, and has finalised negotiations with Belarus. These are key in promoting the movement of both EU and partner country citizens in a secure and well-managed environment.
Support for young people, particularly in terms of developing their skills and fostering their employability, including through more access to EU programmes: More than 80,000 youth exchanges by 2020 including through the Erasmus+ programme. The European School launched in Tbilisi offers high-quality education to the leaders of the future.
More accessible and service-oriented public services for citizens across the region with new service-centre one-stopshops and/or e-government services across the six countries.
Easier access to a high-capacity broadband internet network for 2 million scientists, academics and students at over 700 Research and Education institutions in the six Eastern Partner countries. 9 More awareness of the EU among citizens across the Eastern Partner countries, as well as the Eastern Partnership among EU citizens. More awareness of the EU among citizens across the Eastern Partner countries, as well as the Eastern Partnership among EU citizens.
One of the achievements is the creation of an electronic science infrastructure covering countries in the Eastern Partnership countries within the EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project, which is initiated and co-ordinated by the European Association of Science and Education Network (GEANT), with 700 research and 2 million scholars, teachers and students have access to high-speed broadband Internet access. The EaPConnect project, with the financial support of the European Commission, aims to eliminate digital divide, improve mutual relations across the region, and facilitate the participation of local scholars, students and certifiers in global research and education.
The Institute of Information Technology of ANAS with the official support of the relevant government agencies (the Ministry of Communications and Information Technologies, the Ministry of Education and Science) represents Azerbaijan in this project.