AzScienceNet ilə AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələri davam etdirilir Aprel 29, 2019 | 12:15 / Mühüm hadisələr
Məlumdur ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, institutların alim və mütəxəssislərinin dünya elmi mühitinə inteqrasiyası baxımından geniş imkanlar təqdim edir. AzScienceNet Data Mərkəzi mürəkkəb məsələlərin həlli üçün böyük həcmli hesablama resursları təklif edir ki, bu da elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqat işlərində qarşıya qoyulan məsələləri qısa vaxt ərzində həll etmək imkanı yaradır.
AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Azərbaycan ərazisinin yer qabığının müasir geoloji-tektonik quruluşu və geodinamik təkamülünün yeni elektron modellərinin yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar həyata keçirilir. Bunun üçün adıçəkilən instituta rəqəmsal əsaslı modellərin işlənib hazırlanmasında müasir kompüter texnologiyalarının tətbiq edilməsi tələb olunur. Bu məqsədlə AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin dəstəyi ilə Geologiya və Geofizika İnstitutunun “MOVE” proqram paketi ilə təmin olunması istiqamətində işlər aparılır.
Qeyd edək ki, geoloji modellərdə risk və qeyri-müəyyənliyi azaltmaq üçün tam rəqəmsal mühiti təmin edən “MOVE Suite” proqram paketi struktur modelləşdirmə və analiz alətidir. Bu proqramın tətbiqi ilə geoloji mühitin 2 və 3 ölçülü rəqəmsal modellərinin interaktiv şəkildə işlənilməsi mümkündür. “MOVE” proqramı həmçinin raster məlumatların 2D və 3D gürüntülər vasitəsi ilə rəqəmsallaşdırmağa imkan yaradır ki, bu da öz növbəsində istənilən məlumatı coğrafi koordinat sistemi nəzərə alınmaqla 3 ölçülü fəzada (x,y,z)  qurulmasına imkan yaradır. Bunun nəticəsində tədqiq olunan ərazinin geoloji quruluşu və bununla bağlı olan digər məsələlər daha dəqiq tədqiq oluna bilir.

Cooperation between AzScienceNet and the Institute of Geology and Geophysics of ANAS is underway April 29, 2019 | 12:15 / Important events
It is known that the AzScienceNet science computer network provides a wide range of possibilities for more effective organization of activity of institutes and organizations of ANAS, integration of scientists and specialists of institutes into the world scientific environment. The AzScienceNet Data Center offers large-scale computing resources for solving complex issues, allowing to quickly resolve problems in research activities in research institutions.
Scientific researches are carried out at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS in the field of the modern geo-tectonic structure of the earth crust of Azerbaijan and creation of new electronic models of geodynamic evolution. This requires the use of modern computer technologies in the development of digital-based models. Therefore, works are being carried out with the support of AZScienceNet, to provide the Institute of Geology and Geophysics with the "MOVE" program.
It should be noted that the MOVE Suite, which provides a complete digital environment for risk and uncertainty in geological models, is a structural modeling and analysis tool. With the introduction of this program it is possible to interactively process 2 and 3 dimensional geological environment models. The MOVE program also enables digitization of raster data through 2D and 3D beams, which in turn allows for any data to be constructed in a three-dimensional space (x, y, z), taking into account the geographic coordinate system. As a result, the geological structure of the studied area and other related issues can be further studied.