AzScienceNet ilə AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələri davam etdirilir Aprel 29, 2019 | 12:15 / Mühüm hadisələr
Məlumdur ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, institutların alim və mütəxəssislərinin dünya elmi mühitinə inteqrasiyası baxımından geniş imkanlar təqdim edir. AzScienceNet Data Mərkəzi mürəkkəb məsələlərin həlli üçün böyük həcmli hesablama resursları təklif edir ki, bu da elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqat işlərində qarşıya qoyulan məsələləri qısa vaxt ərzində həll etmək imkanı yaradır.
AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Azərbaycan ərazisinin yer qabığının müasir geoloji-tektonik quruluşu və geodinamik təkamülünün yeni elektron modellərinin yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar həyata keçirilir. Bunun üçün adıçəkilən instituta rəqəmsal əsaslı modellərin işlənib hazırlanmasında müasir kompüter texnologiyalarının tətbiq edilməsi tələb olunur. Bu məqsədlə AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin dəstəyi ilə Geologiya və Geofizika İnstitutunun “MOVE” proqram paketi ilə təmin olunması istiqamətində işlər aparılır.
Qeyd edək ki, geoloji modellərdə risk və qeyri-müəyyənliyi azaltmaq üçün tam rəqəmsal mühiti təmin edən “MOVE Suite” proqram paketi struktur modelləşdirmə və analiz alətidir. Bu proqramın tətbiqi ilə geoloji mühitin 2 və 3 ölçülü rəqəmsal modellərinin interaktiv şəkildə işlənilməsi mümkündür. “MOVE” proqramı həmçinin raster məlumatların 2D və 3D gürüntülər vasitəsi ilə rəqəmsallaşdırmağa imkan yaradır ki, bu da öz növbəsində istənilən məlumatı coğrafi koordinat sistemi nəzərə alınmaqla 3 ölçülü fəzada (x,y,z)  qurulmasına imkan yaradır. Bunun nəticəsində tədqiq olunan ərazinin geoloji quruluşu və bununla bağlı olan digər məsələlər daha dəqiq tədqiq oluna bilir.

Продолжается сотрудничество между AzScienceNet и Институтом геологии и геофизики НАНА Апр 29, 2019 | 12:15 / Важные события
Известно, что научно-компьютерная сеть AzScienceNet предоставляет широкие возможности для более эффективной организации деятельности институтов и организаций НАНА, а также интеграции ученых и специалистов институтов во всемирное научное пространство. В Data центе AzScienceNet были установлены виртуальные машины, осуществляющие крупные вычислительные действия и представляющие ресурсы памяти большого объема. Данные виртуальные машины дают возможность решения за короткий срок задач, поставленных в исследованиях, проводимых в научных учреждениях.
Научные исследования проводятся в Институте геологии и геофизики НАНА в области современной геотектонической структуры земной коры Азербайджана и создания новых электронных моделей геодинамической эволюции. Для этого требуется использование современных компьютерных технологий при разработке цифровых моделей. С этой целью при поддержке научной компьютерной сети AzScienceNet ведутся работы по обеспечению Института геологии и геофизики программой «MOVE».
Отметим, что программа MOVE Suite, обеспечивающая полную цифровую среду для сокращения рисков и неопределенности в геологических моделях, является инструментом структурного моделирования и анализа. С введением этой программы можно интерактивно обрабатывать 2-х и 3-х мерные модели геологической среды. Программа MOVE также позволяет оцифровывать растровые данные с помощью 2D и 3D изображений, что, в свою очередь, позволяет строить любые данные в трехмерном пространстве (x, y, z) с учетом географической системы координат.