“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”na start verildi Aprel 29, 2019 | 10:00 / Mühüm hadisələr
27 aprel 2019-cu il tarixində Bakı Mühəndislik Universitetində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar NazirliyiHeydər Əliyev FonduTəhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın birinci mərhələsi  keçirildi.
Artıq 13-cü ildir təşkil olunan və bu il 17 May - Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunan Olimpiadanın əsas məqsədi ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki bilikləri və bu sahəyə olan maraqlarının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq yarışlara cəlb edilməsidir.
İki mərhələdən ibarət Olimpiadanın birinci mərhələsindən öncə 1 ay müddətində “www.olimpiada.az” saytında respublikanın ali təhsil müəssisələrini təmsil edən komandaların qeydiyyatı həyata keçirilmişdir. Hər komanda 1 müəllim (rəhbər qismində) və 3 tələbədən (bakalavr) təşkil olunmuşdur. Hər bir ali təhsil müəssisəsi üzrə maksimum 4 komanda Olimpiadanın birinci mərhələsinə buraxılmışdır.
Ötən 12 il ərzində hər il orta hesabla 15-20 ali təhsil müəssisəsindən 40-50 komanda (160 - 200 iştirakçı) birinci mərhələyə qoşulmuşdur.
Bu il isə respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 69 komanda yarışda iştirak hüququ qazanmışdır. Paytaxt ilə yanaşı, regionlarda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, əsasən də, Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan, Sumqayıt və Lənkəran Dövlət Universitetlərinin, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, eləcə də Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələri bu il Olimpiadaya xüsusi maraq göstərir.
Yarış beynəlxalq “ACM/ICPC” (Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında informatika üzrə beynəlxalq olimpiada) qaydaları üzrə keçirilir. Qaydalara əsasən, hər bir təhsil müəssisəsi üzrə ən yaxşı nəticə göstərən yalnız bir komanda Olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanacaq və ən yaxşı 4 komanda qalib elan ediləcək.
Qaliblər (I-IV yerlər) “Azercell” operatoru və “BestComp Group” şirkətinin təqdim etdiyi qiymətli hədiyyələr, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərman və Diplomlarla mükafatlandırılacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, final mərhələsi 4 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək.

Дан старт Общереспубликанской олимпиаде по информатике среди студентов вузов Апр 29, 2019 | 10:00 / Важные события
27 апреля 2018 года стартовала очередная Общереспубликанская олимпиада по информатике среди студентов вузов. Организаторами выступают Бакинский инженерный университетМинистерство транспорта, связи и высоких технологийФонд Гейдара АлиеваМинистерство образования и Институт информационных технологий Национальной академии наук Азербайджана.
Олимпиада, посвященная 17 мая – Всемирному дню электросвязи и информационного общества, проводится уже 13-й год. Ее цель – повышение уровня знаний студентов в сфере информатике, программирования, рост интереса к этой области, а также привлечение к международным олимпиадам студентов, которые стали победителями в этой сфере.
Олимпиада проводится в два этапа. Перед началом первого этапа, в течение одного месяца на сайте олимпиады (www.olimpiada.az) проходила регистрация команд, представляющих вузы страны. Каждая команда состоит из одного преподавателя (в качестве руководителя) и трех студентов (бакалавров).  Согласно регламенту, к первому этапу олимпиады допускаются максимум 4 команды от каждого вуза.
За прошедшие 12 лет в первый этап олимпиады ежегодно попадали в среднем 40-50 команд из 10-15 вузов (160-200 участников).
В этом году регистрацию на сайте www.olimpiada.az прошли 69 команды из 24 высших учебных заведений, получив тем самым право на участие в конкурсе. Наряду со студентами, обучающимися в столичных вузах, в этом году особый интерес к участию в олимпиаде проявили студенты государственных университетов Гянджи, Мингячевира, Нахчывана, Сумгайыта и Лянкарана, Азербайджанского технологического университета, а также Азербайджанского государственного аграрного университета.
Первый этап олимпиады состоялся 29 апреля в Бакинском инженерном университете.
Олимпиада проходит по правилам ACM/ICPC (международная олимпиада по информатике среди команд студентов высших учебных заведений). Согласно условиям конкурса, лишь 1 команда от каждого учебного заведения, показавшая самый высокий результат, завоевывает путевку в финальный этап олимпиады. В финале 4 сильнейшие команды будут объявлены победителями.
Команды, занявшие I-IV места, будут награждены ценными призами от компаний Azercell и BestComp Group, а также почетными грамотами и дипломами Министерства транспорта связи и высоких технологий.