“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”na start verildi Aprel 29, 2019 | 10:00 / Mühüm hadisələr
27 aprel 2019-cu il tarixində Bakı Mühəndislik Universitetində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar NazirliyiHeydər Əliyev FonduTəhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın birinci mərhələsi  keçirildi.
Artıq 13-cü ildir təşkil olunan və bu il 17 May - Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunan Olimpiadanın əsas məqsədi ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki bilikləri və bu sahəyə olan maraqlarının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq yarışlara cəlb edilməsidir.
İki mərhələdən ibarət Olimpiadanın birinci mərhələsindən öncə 1 ay müddətində “www.olimpiada.az” saytında respublikanın ali təhsil müəssisələrini təmsil edən komandaların qeydiyyatı həyata keçirilmişdir. Hər komanda 1 müəllim (rəhbər qismində) və 3 tələbədən (bakalavr) təşkil olunmuşdur. Hər bir ali təhsil müəssisəsi üzrə maksimum 4 komanda Olimpiadanın birinci mərhələsinə buraxılmışdır.
Ötən 12 il ərzində hər il orta hesabla 15-20 ali təhsil müəssisəsindən 40-50 komanda (160 - 200 iştirakçı) birinci mərhələyə qoşulmuşdur.
Bu il isə respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 69 komanda yarışda iştirak hüququ qazanmışdır. Paytaxt ilə yanaşı, regionlarda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, əsasən də, Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan, Sumqayıt və Lənkəran Dövlət Universitetlərinin, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, eləcə də Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələri bu il Olimpiadaya xüsusi maraq göstərir.
Yarış beynəlxalq “ACM/ICPC” (Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında informatika üzrə beynəlxalq olimpiada) qaydaları üzrə keçirilir. Qaydalara əsasən, hər bir təhsil müəssisəsi üzrə ən yaxşı nəticə göstərən yalnız bir komanda Olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanacaq və ən yaxşı 4 komanda qalib elan ediləcək.
Qaliblər (I-IV yerlər) “Azercell” operatoru və “BestComp Group” şirkətinin təqdim etdiyi qiymətli hədiyyələr, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərman və Diplomlarla mükafatlandırılacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, final mərhələsi 4 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək.

29 April 2019 - 10:00 | Important events
On April 27, 2019, the first stage of the "Republican Olympiad in Informatics among university students" was held at the Baku Engineering University jointly with the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Education and the Institute of Information Technology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The main goal of the Olympiad, held on the  World Telecommunication and Information Society Day, is to promote students' knowledge and skills in the area of information and programming, as well as involve selected students in international competitions.
Registration of teams representing universities of the Republic was carried out on the site www.olimpiada.az within one month prior to the first stage of the two-stage Olympiad. Each team consisted of 1 teacher (supervisor) and 3 students (bachelors). A maximum of 4 teams per universities were admitted to the first stage of the Olympics.
Over the past 12 years, 40 to 50 teams (160 to 200 participants) of the 15-20 universities have joined the first stage every year. This year, 69 teams from 24 universities across the country have won the right to participate in the competition.  Along with the capital, the universities of Ganja, Mingachevir, Nakhchivan, Sumgayit and Lankaran State Universities, Azerbaijan Technological University as well as the Azerbaijan State Agrarian University are particularly interested in this year's Olympiad.
The competition is held on the rules of international "ACM / ICPC" (International Olympiad in Informatics among university students). According to the rules, only one team showing the best result for each educational institution will qualify for the final stage of the Olympiad, and the best four teams will be announced as winners.
Winners (I-IV places) will be awarded valuable prizes from Azercell operator and BestComp Group, as well as honorary certificates and diplomas of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.
The final stage will be held on May 4, 2019, at the Institute of Information Technology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.