Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Eduroam xidməti yaradılıb Aprel 25, 2019 | 02:54 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi-tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, respublikanın təhsil müəssisələrinin də elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olan, ölkədə elektron elmin texnoloji platformasını təşkil edən AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsi və onun Data Mərkəzinin xidmətlərindən istifadə etməsi üçün genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Hazırda ölkənin ali təhsil müəssisələrinə şəbəkənin təqdim etdiyi Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Hostinq, Eduroam, İP Telefoniya, LOLA paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, elektron poçt,  distant tədris və s. xidmətlərdən istifadə imkanlarının yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Bu məqsədlə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin şəbəkə infrastrukturunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşən Milli Eduroam Serverinə qoşulması təmin olunub. Bu universitetdə, həmçinin Wi-Fi və Eduroam xidmətlərinin yaradılması işləri həyata keçirilib. Universitetin əməkdaşlarına AzScienceNet vasitəsilə ölkəmizdə dünya standartlarına uyğun texnologiya və xidmətlərin istifadə edilməsinə, tədqiqatçılarımızın bu mühitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə imkan verən Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT) Eduroam xidmətlərindən istifadə imkanı yaradılıb. Artıq universitet əməkdaşları xarici ezamiyyətləri zamanı mütəmadi olaraq bu xidmətdən istifadə edəcəklər.
GEANT tərəfindən təqdim edilən Eduroam (education roaming) xidməti alim, tədqiqatçı, müəllim və tələbələrin İnternetə təhlükəsiz və sərbəst çıxışını təmin edən beynəlxalq rouminq xidmətidir. Bu xidmətə qoşulan istifadəçilər ölkə daxilində və xaricdə minlərlə elm və təhsil qurumunun ərazisində olarkən İnternetə simsiz şəbəkə üzərindən asan, ödənişsiz və təhlükəsiz çıxış imkanı əldə edir.
Qeyd edək ki, hazırda ölkənin digər  ali təhsil müəssisələrində də bu xidmətlərin istifadəyə verilməsi istiqamətində işlər aparılır.

В Азербайджанском государственном экономическом университете создан сервис Eduroam Апр 25, 2019 | 02:54 / Важные события
Как известно, наряду с научно-исследовательскими институтами Национальной академии наук Азербайджана, в образовательных учреждениях страны также проводятся масштабные мероприятия по использованию возможностей сети AzScienceNet НАНА и ее Data центра.
В настоящее время в высших учебных заведениях страны ведутся работы по созданию возможностей для использования услуг: Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Hostinq, Eduroam, IP-телефония, распространенная многотерминальная информационная служба LOLA, оперативное информирование, электронная библиотека, электронная почта, дистанционное обучение и т. д.
С этой целью сетевая инфраструктура Азербайджанского государственного экономического университета была подключена к национальному серверу Eduroam, расположенному в Data центре научной компьютерной сети AzScienceNet. Сотрудникам университета, с помощью AzScienceNet в соответствии с международными стандартами, созданы возможности для использования сервиса Eduroam Ассоциации европейских научных и образовательных сетей (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT), что позволяет нашим исследователям более эффективно работать в этой среде.  Уже сейчас сотрудники университета смогут регулярно пользоваться этой услугой во время деловых поездок.
Сервис Eduroam (education roaming), предоставляемый GEANT, является услугой международного роуминга, которая обеспечивает безопасный и бесплатный доступ к Интернету исследователям, преподавателям и студентам. Пользователи, присоединившиеся к этой услуге, получат простой, бесплатный и безопасный доступ к Интернету через беспроводную сеть в тысячах научных и образовательных учреждений по всей стране и за рубежом.
Отметим, что в настоящее время в других высших учебных заведениях страны также ведутся работы по установке этого сервиса.