İnstitutda “Nüvə fizikası, elementar zərrəciklər fizikası və zərrəcik detektorları sahəsində əməkdaşlığın üfüqləri” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirildi Aprel 10, 2019 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
Məlum olduğu kimi, Bakıda aprelin 8-dən etibarən “Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) ilə Azərbaycan arasında nüvə fizikası, elementar zərrəciklər fizikası və zərrəcik detektorları sahəsində əməkdaşlığın üfüqləri” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), BNTİ (Rusiya) və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan seminarın növbəti seksiyası aprelin 10-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək, onun elmə verəcəyi töhfələrdən danışdı. Seminarın ölkələrimiz arasında elm sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynayacağını qeyd etdi.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qonaqları AMEA rəhbərliyi adından salamladı, institutda Big Data analitikası, bulud hesablamaları və digər istiqamətlərdə aparılan elmi tədqiqatlardan söz açdı.
R.Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumun Avropanın elm-təhsil infrastrukturuna inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən bəhs edərək institutun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Avropanın elm və təhsil şəbəkəsi olan GEANT-a üzv olduğunu və milli operator  funksiyasını yerinə yetirdiyini bildirdi. Şəbəkənin İnternetə çıxış sürətinin 3 Gb/san-ə çatdırıldığını qeyd edən R.Əliquliyev böyük hesablama gücü tələb edən mürəkkəb məsələlərin həlli üçün AzScienceNet-in geniş imkanlara malik olduğunu vurğuladı.
Seminarın “Data Science” istiqamətinə həsr olunmasının əhəmiyyətindən danışan institut direktoru bu kimi seminarların keçirilməsinin mövcud problemlərin müzakirəsi baxımından zəruriliyini bildirdi.
BNTİ-nin direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Mixail İtkis nüvə elminin beynəlxalq tədqiqat mərkəzi olan BNTİ-nin nəzəri və eksperimental tədqiqatlarının əsas istiqamətləri haqqında məlumat verdi. İnstitutun nüvə fizikası, elementar hissəcik fizikası və maddənin qatılaşdırılmış vəziyyətinin tədqiqi üzrə dünyanın bir çox ölkələrinin elmi mərkəz və universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu, “Böyük Adron Kollayderi” layihəsində iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra BNTİ-nin İnformasiya texnologiyaları laboratoriyasının direktoru Vladimir Korenkov “Paylanmış hesablamalar və Big Data analitikasının inkişaf istiqamətləri. Beynəlxalq “Data Science” İT məktəbi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Məruzəçi informasiya texnologiyaları sahəsində baş verən ən son yeniliklərə dair aparılan araşdırmalardan söz açaraq  grid, bulud, superkompüter və Big Data texnologiyaları sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində (CERN) məlumatların toplanması və arxivləşdirilməsi üsulları, Big Data analitikası, Big Data-nın idarə olunması üçün paylanmış hesablamalar üzrə texnologiyaların inteqrasiyası, rəhbərlik etdiyi laboratoriyanın fəaliyyət istiqamətləri və İT infrastrukturu, eləcə də, “GOVORUN” superkompüteri, BNTİ-yə üzv dövlət təşkilatlarının bulud resurslarının inteqrasiyası, BNTİ-nin “verilənlər gölü”, təşkilatın İnformasiya Texnologiyaları və Elmi Hesablamalar Strategiyası və s. haqqında ətraflı məlumat verdi.
V.Korenkov beynəlxalq “Data Science” İT məktəbinin iş prinsipi, burada həyata keçirilən layihələrdən danışaraq məktəbin əsas məqsədinin Big Data analitikasının köməyi ilə nəzəri və praktiki problemləri müəyyən edə və həll edə bilən “Data Science” üzrə yüksəkixtisaslı İT mütəxəssislərinin hazırlanması olduğunu bildirdi.
Məruzəçi bu məktəbdə treninqlər keçən təşkilatların tələbələrinin İT istiqaməti üzrə perspektivlərindən söz açdı, BNTİ-nin İnformasiya texnologiyaları laboratoriyasının Azərbaycanın elmi mərkəzləri və universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından danışdı.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı, təkliflər səsləndirildi.
Sonra institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun şöbə müdirləri, AMEA Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov, ADA Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti və BNTİ-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə görüş keçirildi. Görüşdə BNTİ ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıldı.
Görüşdə Big Data analitikasına dair birgə layihələrin həyata keçirilməsi, bu layihələrin AzScienceNet-in inkişafına yaratdığı imkanlar müzakirə olundu. BNTİ nümayəndələri akademiya əməkdaşlarının bu elmi qurumla yaxından tanış olması və orada təcrübə keçməsi üçün dəstək verməyə hazır olduqlarını bildirdilər.

В институте состоялся международный семинар на тему «Горизонты сотрудничества в области ядерной физики, физики элементарных частиц и детекторов частиц»
10 Апрель 2019 - 17:00 | Конференции, собрания
В институте состоялся международный семинар на тему «Горизонты сотрудничества в области ядерной физики, физики элементарных частиц и детекторов частиц», Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
Как известно, в Баку 8 апреля начал работу международный семинар «Горизонты сотрудничества между Объединенным институтом ядерных исследований (ОИЯИ) и Азербайджаном в области ядерной физики, физики элементарных частиц и детекторов частиц».
Очередная секция семинара состоялась 10 апреля в Институте информационных технологий НАНА и была организованна совместно Национальной академией наук Азербайджана (НАНА), ОИЯИ (Россия) и Бакинским государственным университетом (БГУ).
Мероприятие вступительной речью открыл академик-секретарь Отделения физико-математических наук НАНА, директор Института физики, академик Назим Мамедов. Ученый подчеркнул важность мероприятия и рассказал о том, какой вклад внесет семинар в науку, что он сыграет важную роль в развитии отношений между двумя странами в области науки.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев поприветствовал гостей от имени руководства НАНА, рассказал о научных исследованиях, проводимых в институте в области аналитики Big Data, облачных вычислений и т. д.
Р.Алигулиев рассказал о проделанной в институте работе в области интеграции в европейскую научно-образовательную инфраструктуру. Он довел до сведения, что научно-компьютерная сеть AzScienceNet является членом европейской научно-образовательной сети GEANT и национальным оператором. Отметив, что скорость доступа в Интернет составляет до 3 Гбит/с, Р. Алигулиев подчеркнул, что AzScienceNet имеет широкие возможности для решения сложных задач, требующих большой вычислительной мощности.
Рассказывая о важности семинара, посвященного «Data Science», директор института подчеркнул важность проведения таких семинаров с точки зрения обсуждения существующих проблем в этой области.
Заместитель директора ОИЯИ, доктор физико-математических наук, профессор Михаил Иткис представил информацию об основных направлениях теоретических и экспериментальных исследований ОИЯИ международного исследовательского центра ядерных наук. Он отметил, что институт установил партнерские отношения с исследовательскими центрами и университетами во многих странах мира по ядерной физике, физике элементарных частиц и изучению состояния вещества, а также участвовал в проекте «Большой адронный коллайдер».
Затем директор лаборатории информационных технологий ОИЯИ Владимир Коренков выступил с докладом на тему «Направления развития распределенных вычислений и аналитика Big Data. Международная ИТ школа «Data Science». Рассказывая об исследованиях последних инноваций в области информационных технологий, выступивший отметил, что достигнуты значительные результаты в области технологий грид, облачных вычислений, технологий Big Data.
Он дал подробную информацию о методах сбора и архивирования данных в Европейском центре ядерных исследований (CERN), аналитике Big Data, интеграции технологий распределенных вычислений для управления Big Data, направлениях деятельности и ИТ инфраструктуре лаборатории, которой он руководит, а также о суперкомпьютерах GOVORUN, интеграции облачных ресурсов государственных организаций членов ОИЯИ, «озере данных» ОИЯИ и т. д.
В.Коренков рассказал о принципе работы международной ИТ школы «Data Science», проектах, реализуемые здесь. Он довел до сведения, что основная цель школы состоит в подготовке высококвалифицированных ИТ-специалистов для Data Science.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены многочисленные ответы на вопросы.
Затем состоялась встреча с участием директора института, академика Расима Алигулиева, заместителя директора, доктора философии по технике Рашида Алекперова, заведующих отделами института, директора Института физики НАНА, академика Назима Мамедова, представителей Университета АДА, Бакинского государственного университета и ОИЯИ. В ходе встречи были обсуждены вопросы развития отношений сотрудничества с ОИЯИ, обмена кадрами, обмена опытом и реализации совместных проектов.
На встрече были обсуждены вопросы реализации совместных проектов по аналитике Big Data, возможности, созданные этими проектами для развития AzScienceNet. Представители ОИЯИ заявили, что готовы оказать поддержку сотрудникам академии в тесном контакте с этим научным учреждением и в прохождении практики там.