02 Aprel 2019 - 17:09 | Maraqlı məlumatlar
“Google” korporasiyası maşın təliminin inkişafına yönəlmiş, robot texnikası üzrə yeni laboratoriya açıb. Bu yolla şirkət cəmiyyətə xeyir gətirəcək müxtəlif robotlar yaratmağı planlaşdırır. Məsələn, “Google” komandası “TossingBot” manipulyatorunu yaratmaq üçün Massaçusets Texnologiya İnstitutu, Prinston və Kolumbiya universitetlərinin tədqiqatçıları ilə birgə fəaliyyətə başlayıb. Robot müxtəlif predmetləri müstəqil şəkildə seçir və onları müəyyən konteynerlərə atır.
İstehsalçıların sözlərinə görə, robotu obyektlərin düzgün tutulması və atılması üçün proqramlaşdırmaq olduqca çətindir. Buna görə də manipulyator maşın təlimi texnologiyası sayəsində məşq edir.
robo-hunter.com saytının məlumatında bildirilir ki, “TossingBot”a müəyyən predmeti tutmağı və onu lazımi konteynerə atmağı öyrənmək üçün 14 saat lazım olub. Onun cəhdləri 85 faiz hallarda müvəffəqiyyətli olub. İstehsalçılar qeyd edirlər ki, belə robotlar anbarlarda, “Amazon” və ya “UPS” kimi paylanma mərkəzlərində işləyə biləcəklər. Həmçinin laboratoriyada maşın təlimi texnologiyasının köməyilə tanış olmayan sahələrdə hərəkət edə biləcək robotun yaradılması üzərində çalışırlar.

Новая лаборатория Google создает роботов и развивает машинное обучение
Корпорация Google открыла новую лабораторию по робототехнике, которая фокусируется на развитии машинного обучения. Так компания планирует создать роботов, которые принесут пользу обществу.
Например, команда Google объединилась с исследователями из MIT, Принстонского и Колумбийского университетов, чтобы создать манипулятор TossingBot. Робот самостоятельно подбирает различные предметы и забрасывает их в определенные контейнеры.
По словам разработчиков, запрограммировать робота для правильного захвата и подбрасывания объектов сложно, поэтому манипулятор тренируется на собственном опыте благодаря технологии машинного обучения.
Таким образом, TossingBot понадобилось 14 часов, чтобы научиться захватывать определенный предмет и забрасывать его в нужный контейнер. В результате его попытки были успешны в 85% случаев. Создатели отмечают, что такие роботы смогут работать на складах и в распределительных центрах, например в Amazon или UPS.
Также в лаборатории создают робота, который сможет передвигаться в незнакомых пространствах с помощью технологии машинного обучения. Кроме этого, корпорация разрабатывает набор манипуляторов с пальцами, которые будут толкать, тянуть и вращать различные предметы.