“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi istifadəyə verilib Aprel 01, 2019 | 05:15 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasında dövlətin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi, effektivliyinin artırılmasıdır. Bu siyasət xaricdə yaşayan azərbaycanlıların tarixi vətənləri ilə əlaqələrininin inkişafı, onların mədəni-siyasi hüquqlarının müdafiəsi, diasporun poten­sia­lından faydalanaraq, dövlətlərarası münasibətlərin inkişafına töhfə verilməsi, ölkəmizin milli maraqlarının təbliği və siyasi arenada təsir gücünün artırılması istiqamətlərini əhatə edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində diaspor fəaliyyəti ilə bağlı nəzərdə tutulan işlərə dəstək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin işlənməsi haqqında qərar qəbul etmiş, qərarın icrası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
Bu məqsədlə institutun mütəxəssislərindən ibarət İşçi qrup yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikası Diasporla iş üzrə Dövlət KomitəsiAzərbaycan Respublikası Xarici İşlər NazirliyiAzərbaycan Respublikası Təhsil NazirliyiAzərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, həmçinin ölkənin bir sıra təhsil müəssisələri ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində xarici ölklərdə yaşayan alimlər haqqında zəruri məlumatlar əldə edilmişdir.
Bu yaxınlarda müasir tələblərə uyğun hazırlanmış “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi – www.elmidiaspora.az saytı istifadəyə verilmişdir. Veb-saytın yaradılmasında əsas məqsəd xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycan alimləri haqqında vahid informasiya bazasının yaradılması, onların əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətində tanıdılması, həmçinin birgə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsidir.
Veb-sayt “Ana səhifə”, “Sistem haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Statistik göstəricilər”, “Faydalı linklər” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir. Saytın “Statistik göstəricilər” bölməsində xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alimlərin ölkələr və elm sahələri üzrə paylanması, eləcə də, demoqrafik göstəricilərinə dair statistik rəqəmlər təqdim olunmuşdur. Statistik məlumatlara əsasən, Rusiyada 197, Türkiyədə 134, ABŞ-da 26 olmaqla, ümumilikdə, dünyanın 39 ölkəsində 500 azərbaycanlı alim fəaliyyət göstərir. Onlardan 440-ı kişi, 60-ı isə qadındır. Həmin alimlər, əsasən, riyaziyyat (91), tibb elmləri (54) və fizika (47) sahələrini təmsil edirlər.
Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən saytda müxtəlif göstərici üzrə axtarış imkanı da yaradılmışdır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi açıq informasiya resursu olduğuna görə, onun mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməsi, müvafiq dəyişikliklərin həyata keçirilməsi və xarici ölkələrdə yaşayıb fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında yeni məlumatların əlavə edilməsi mümkündür.

Сдана в эксплуатацию информационная система «Диаспора азербайджанских ученых» Апр 01, 2019 | 05:15 / Важные события
Как известно, одним из приоритетов внешней политики Азербайджанской Республики является усиление деятельности диаспоры и повышение ее эффективности. Эта политика охватывает развитие отношений азербайджанцев, проживающих за рубежом, с исторической родиной, защиту их культурных и политических прав, вклад диаспоры в развитие межгосударственных отношений, продвижение национальных интересов страны и усиление влияния на политической арене.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 20 сентября 2016 года была утверждена «Государственная программа реализации Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы». В рамках этой программы Национальная академия наук Азербайджана приняла решение о разработке информационной системы «Диаспора азербайджанских ученых», а исполнение этого распоряжения было поручено Институту информационных технологий НАНА.
С этой целью была создана рабочая группа, состоящая из специалистов института. Информация об ученых была получена в сотрудничестве с Государственным комитетом по работе с диаспорой Азербайджанской Республикиминистерством иностранных дел Азербайджанской Республикиминистерством образования Азербайджанской РеспубликиФондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, научными учреждениями и организациями НАНА, а также рядом учебных заведений страны.
Недавно была введена в эксплуатацию информационная система «Диаспора азербайджанских ученых» – www.elmidiaspora.az, соответствующая современным требованиям. Основной целью веб-сайта является создание единого источника информации об азербайджанских ученых, работающих в зарубежных странах, признание их достижений в стране и в мире, а также расширение возможностей для совместного сотрудничества.
Веб-сайт состоит из разделов: «Главная», «О системе», «Официальные документы», «Статистические отчеты», «Полезные ссылки» и «Контакты». В разделе «Статистические отчеты» представлены статистические данные об ученых, проживающих и работающих в зарубежных странах, а также о демографических показателях.
Согласно статистическим данным в 39 странах мира осуществляют свою деятельность 500 азербайджанских ученых, из них 197 – в России, в Турции – 134, в США – 26. Из них 440 мужчин и 60 женщин. Эти ученые в основном представляют такие области науки, как математика (91), медицинские науки (54) и физика (47).
Сайт функционирует на азербайджанском, английском и русских языках, а также на сайте поиск можно осуществить по различным параметрам.
Отметим, что информационная система «Диаспора азербайджанских ученых» является открытым информационным ресурсом, который можно постоянно совершенствовать, вносить соответствующие изменения и добавлять новую информацию об азербайджанских ученых, работающих в зарубежных странах.