“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi istifadəyə verilib Aprel 01, 2019 | 05:15 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasında dövlətin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi, effektivliyinin artırılmasıdır. Bu siyasət xaricdə yaşayan azərbaycanlıların tarixi vətənləri ilə əlaqələrininin inkişafı, onların mədəni-siyasi hüquqlarının müdafiəsi, diasporun poten­sia­lından faydalanaraq, dövlətlərarası münasibətlərin inkişafına töhfə verilməsi, ölkəmizin milli maraqlarının təbliği və siyasi arenada təsir gücünün artırılması istiqamətlərini əhatə edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində diaspor fəaliyyəti ilə bağlı nəzərdə tutulan işlərə dəstək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin işlənməsi haqqında qərar qəbul etmiş, qərarın icrası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
Bu məqsədlə institutun mütəxəssislərindən ibarət İşçi qrup yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikası Diasporla iş üzrə Dövlət KomitəsiAzərbaycan Respublikası Xarici İşlər NazirliyiAzərbaycan Respublikası Təhsil NazirliyiAzərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, həmçinin ölkənin bir sıra təhsil müəssisələri ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində xarici ölklərdə yaşayan alimlər haqqında zəruri məlumatlar əldə edilmişdir.
Bu yaxınlarda müasir tələblərə uyğun hazırlanmış “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi – www.elmidiaspora.az saytı istifadəyə verilmişdir. Veb-saytın yaradılmasında əsas məqsəd xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycan alimləri haqqında vahid informasiya bazasının yaradılması, onların əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətində tanıdılması, həmçinin birgə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsidir.
Veb-sayt “Ana səhifə”, “Sistem haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Statistik göstəricilər”, “Faydalı linklər” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir. Saytın “Statistik göstəricilər” bölməsində xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alimlərin ölkələr və elm sahələri üzrə paylanması, eləcə də, demoqrafik göstəricilərinə dair statistik rəqəmlər təqdim olunmuşdur. Statistik məlumatlara əsasən, Rusiyada 197, Türkiyədə 134, ABŞ-da 26 olmaqla, ümumilikdə, dünyanın 39 ölkəsində 500 azərbaycanlı alim fəaliyyət göstərir. Onlardan 440-ı kişi, 60-ı isə qadındır. Həmin alimlər, əsasən, riyaziyyat (91), tibb elmləri (54) və fizika (47) sahələrini təmsil edirlər.
Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən saytda müxtəlif göstərici üzrə axtarış imkanı da yaradılmışdır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi açıq informasiya resursu olduğuna görə, onun mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməsi, müvafiq dəyişikliklərin həyata keçirilməsi və xarici ölkələrdə yaşayıb fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında yeni məlumatların əlavə edilməsi mümkündür.

As is known, one of the priorities of the foreign policy of the Republic of Azerbaijan is to strengthen the activities of the diaspora and increase its efficiency. This policy covers the development of relations of Azerbaijanis living abroad, the protection of their cultural and political rights, the contribution of the diaspora to the development of interstate relations, the promotion of the country's national interests and the strengthening of influence in the political arena.
By a decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated September 20, 2016, the “State Program for the Implementation of the National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020” was approved. Within the framework of this program, the National Academy of Sciences of Azerbaijan made a decision to develop the information system “Azerbaijani Scientists Diaspora  ”, and the execution of this order was entrusted to the Institute of Information Technology of ANAS.
Therefore, a working group was established consisting of specialists from the institute. Information about scientists was obtained in cooperation with the State Committee for Work with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, scientific institutions and organizations of ANAS, as well as a number of educational institutions of the country.
Recently, the information system “Azerbaijani scientists Diaspora ”, www.elmidiaspora.az, has been put into operation, which meets modern requirements. The main purpose of the website is to create a single source of information about Azerbaijani scientists working in foreign countries, recognition of their achievements in the country and in the world, as well as expanding opportunities for joint cooperation.
According to statistical data, in 500 countries around the world, 500 Azerbaijani scientists operate, of which 197 in Russia, 134 in Turkey, and 26 in the United States. Of these, 440 are men and 60 women. These scientists mainly represent such areas of science as mathematics (91), medical sciences (54) and physics (47).
The site operates in Azerbaijani, English and Russian languages, and the site can be searched by various parameters.
It should be noted that the information system “ Azerbaijani scientists Diaspora” is an open information resource that can be constantly improved, make appropriate changes and add new information about Azerbaijani scientists working in foreign countries.