İnstitutda “Azərbaycan Respublikasında CERT xidmətləri: kibertəhlükələr və onlardan mühafizə üsulları” respublika elmi-praktiki seminarı keçiriləcək Mart 04, 2019 | 05:17 / Mühüm hadisələr
Kibertəhlükəsizlik sahəsində əlaqəli fəaliyyətin səmərəliliyinin və maarifləndirmə səviyyəsinin artırılması, habelə ümummilli hazırlığın yüksəldilməsi üçün Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 11-15 mart 2019-cu il tarixlərində AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən beynəlxalq “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” keçiriləcək.
“Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində 14 mart 2019-cu il tarixində AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə bu institutda “Azərbaycan Respublikasında CERT xidmətləri:  kibertəhlükələr və onlardan mühafizə üsulları” respublika elmi-praktiki seminarı keçiriləcək. Seminarda ölkədə fəaliyyət göstərən “CERT” xidmətlərinin nailiyyətləri, gələcək vəzifələri, insidentlərlə bağlı aidiyyəti qurumlar arasında informasiya mübadiləsi, beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivləri, müvafiq xarici strukturlara inteqrasiya məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq.
“Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində həmçinin aidiyyəti qurumlarla birgə “Regional İnternet İdarəçilik Forumu”, “Hackathon” müsabiqəsi, “Kibertəhlükəsizlik Həlləri üzrə Seminar”, “Dayanıqlı və Təhlükəsiz Bulud Mühiti”, “ISO 27001” üzrə Sertifikatlaşdırma”, “Azərbaycan Respublikasında CERT xidmətləri: Kibertəhlükələr və onlardan mühafizə üsulları” respublika elmi-praktiki seminarı” və s. bu kimi mövzularda tədbirlər təşkil ediləcək.
Qeyd edək ki, “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq  Sərəncamları ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, eləcə də “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası”nda kibertəhlükəsizlik sahəsində qarşıya qoyulmuş vəzifələrdən irəli gələn məsələlərin həlli üzrə reallaşdırılır.
Həmin sənədlərdə özəl və digər qurumların kibertəhlükəsizlik sahəsində maarifləndirilməsi və informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, informasiya proseslərinin mühafizəsi, kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsi istiqamətində müvafiq texniki və metodiki vasitələrin yaradılması, informasiya resurslarının və sistemlərinin mümkün təhdidlərdən qorunması, kibertəhlükəsizlik sahəsində ümummilli hazırlıq səviyyəsinin qaldırılması və s. bu kimi əsas məqsədlər qarşıya qoyulub.

В институте состоится Республиканский научно-практический семинар «Услуги CERT в Азербайджанской Республике: киберугрозы и методы их защиты» Мар 04, 2019 | 05:17 / Важные события
С целью эффективной координации деятельности, повышения уровня просвещения в области кибербезопасности и общей подготовки Министерство транспорта, связи и высоких технологий 11-15 марта впервые в Азербайджане проведет международную Неделю кибербезопасности.
В рамках Недели кибербезопасности 14 марта в Институте информационных технологий НАНА состоится Республиканский научно-практический семинар «Услуги CERT в Азербайджанской Республике: киберугрозы и методы защиты от них». На семинаре будут проведены обсуждения по достижениям, предстоящим задачам функционирующих в стране CERT-услуг, вопросам обмена информацией между соответствующими структурами об инцидентах, перспективам международного сотрудничества, интеграции в соответствующие международные структуры.
В рамках Недели кибербезопасности также совместно с соответствующими структурами будут проведены Региональный форум по управлению интернетом, конкурс Хакатон, семинар по решениям кибербезопасности, республиканский научно-практический семинар «Услуги CERT в Азербайджанской Республике: киберугрозы и методы их защиты», мероприятия на темы «Устойчивая и безопасная облачная среда», «Сертификация по ISO 27001» и т.д.
Отметим, что Неделя кибербезопасности проводится в целях решения задач в сфере кибербезопасности, вытекающих из «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» и «Государственной программы реализации Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы», а также Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», утвержденных соответствующими распоряжениями Президента Азербайджанской Республики.
В этих документах определены такие основные цели, как просвещение частных и других структур в сфере кибербезопасности и формирование культуры информационной безопасности, защита информационных процессов, создание соответствующих технических и методических средств по усилению кибербезопасности, защита информационных ресурсов и систем от возможных угроз, повышение общенациональной подготовки в области кибербезопасности и т.д.