İnstitutun şöbə müdiri Bikəs Ağayevin 70 yaşı tamam olur Fevral 21, 2019 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bikəs Ağayevin bu gün 70 yaşı tamam olur.
Bikəs Ağayev Ç.İldırım adına Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və telemexanika” fakültəsini bitirib. Təyinatla Kibernetika İnstitutu yanında Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri şöbəsində əmək fəaliyyətinə başlayan B.Ağayev texnik, mühəndis, sektor müdiri, layihənin baş mühəndisi vəzifələrində işləyib. 1995-ci ildən institutda şöbə müdiri vəzifəsində çalışır.
B.Ağayev “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə “Audioinformasiyanın paylanmış emalı sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
Respublikamızda ilk dəfə olaraq onun rəhbərliyi ilə jeton identifikasiya sistemlərinin arxitektur-sxemotexnik yaradılma prinsipləri işlənib və tətbiq edilib, müxtəlif tip rabitə kanalları ilə ötürülən səs siqnallarının analiz və emal prinsipləri tədqiq edilib. Bununla yanaşı, audioinformasiyanın çoxkanallı rəqəmsal uçotu və qeydiyyatı vasitələrinin arxitektur-texnoloji yaradılma prinsipləri işlənilib və bu prinsiplər əsasında hazırlanmış qurğular mərkəzləşdirilmiş dispetçerləşdirmə sistemlərində və “Call-center”lərdə operator-kliyent danışıqlarının və ekran fayllarının arxivləşdirilməsi məqsədilə tətbiq edilib.
B.Ağayev hazırda Azərbaycanda elektron tullantıların idarə edilməsinin prinsip və konseptual əsaslarının işlənməsi və Əşyaların İnterneti texnologiyalarının tətbiqi ilə milli akustik intellektual monitorinq şəbəkəsinin elmi-nəzəri və arxitektur-texnoloji əsaslarının işlənməsi problemləri üzrə tədqiqat işləri aparır.
İnstitutun kollektivi Bikəs müəllimi anadan olmasının 70 illiyi münasibətilə təbrik edir, ona gələcək elmi fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayır.

The head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, Ph.D. In technical sciences, associate professor Bikas Agayev is turning 70 years old today.
In 1973 he graduated from “Automation and Telemechanics” faculty of Polytechnic University named after C.Ildirim. He worked as a technician, engineer, sector manager, project chief engineer. Since 1995 he has been working at the institute as a head of department.
In 2011, he defended his thesis on "Development of Methods and Algorithms for the Synthesis of Distributed Processing of Audio information" on the specialty 05.13.01 - "System Analysis, Management and Information Processing" and received the name of the Ph.D. in engineering., engineer, sector manager, chief engineer of the project.
For the first time in our Republic with his leadership, Organic luminophores and adsorber coding properties were investigated and technology for the production of luminophoric coatings with special optical conductivity based on the results obtained was developed. Principles of architectural-schematic construction of token identification systems were developed and implemented.
In 2015 he was awarded  Honorary Decree of the Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences of ANAS for his long-term scientific and scientific-organizational activity.
The staff of the institute congratulates Bikes Agayev on his 70th anniversary and wishes him new achievements in future scientific activity.