“İdeyadan Biznesə” layihəsinin ikinci mərhələsinə start verilir Fevral 13, 2019 | 03:20 / Mühüm hadisələr
2018-ci ildən etibarən icrasına başlanan “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində cari ildə də bir sıra innovativ tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Startap hərəkatının genişləndirilməsinə və vətəndaşların innovativ ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək məqsədi ilə 2019-cu ildə də paytaxt Bakını və respublikanın ayrı-ayrı regionlarını əhatə edən genişmiqyaslı startap turları təşkil ediləcək.
AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, “Azercell” və “Microsoft” şirkəti ilə birgə reallaşdırılan “İdeyadan Biznesə” startap turlarının növbəti mərhələsinə fevralın 21-də Mingəçevir şəhərində start veriləcək. Cari ilin ilk startap turunda ətraf rayonların innovativ ideyası olan sakinləri də iştirak edə bilərlər.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, il ərzində startap turları Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə, Göyçay, Naxçıvan, Bakı, Lənkəran, Zaqatala, Tovuz, Şamaxı və Şəkini əhatə edəcək.
Startap turu çərçivəsində iştirakçılara informativ sessiya, müsabiqə və müxtəlif mövzuları əhatə edən təlimlər keçiriləcək.
Tədbirin birinci hissəsində startapları əsas müsabiqəyə hazırlamaq üçün kiçik biznes-treninqlər təşkil olunur, ikinci hissədə onlar ideyalarını münsiflər heyəti qarşısında təqdim edirlər. Seçilmiş layihələr birincilik uğrunda mübarizə aparır. Hər çıxışdan sonra interaktiv sual-cavab və layihənin müzakirəsi baş tutur. Bu mərhələnin sonunda münsiflər hər region üzrə 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlərin qaliblərini müəyyənləşdirir. Qalib layihələr Bakıda keçiriləcək Milli Finalda iştirak hüququ qazanır.
Milli Finalda təşkilatçılar və tərəfdaşlar qalib gələcək ilk üç yerin sahiblərini mükafatlandıracaqlar. Həmçinin onlara ideyalarını biznesə çevirmək üçün maliyyə dəstəyi göstəriləcək.
Turlarda “i2b.az” saytında qeydiyyatdan keçərək iştirak etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, ötən il 8 regionda, 16 ali təhsil, 3 ümumtəhsil müəssisəsində “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turları keçirilib. Startap marafonuna 7 ay ərzində respublikanın ayrı-ayrı şəhər və rayonlarından 2 mindən çox iştirakçı qatılıb. Ümumilikdə seçilən 75 komandadan 13-ü respublika finalında iştirak hüququ qazanıb.

Стартует второй этап проекта «От идеи к бизнесу» Фев 13, 2019 | 03:20 / Важные события
В этом году в рамках проекта «От идеи к бизнесу», реализация которого началась в 2018 году, также планируется провести ряд инновационных мероприятий. В целях поддержки расширения стартап-движения и реализации новых инновационных идей граждан в 2019 году в рамках проекта также будут организованы широкомасштабные стартап- туры, охватывающие Баку и отдельные регионы страны.
Следующий этап стартап-туров «От идеи к бизнесу», которые проводятся Министерством транспорта, связи и высоких технологий совместно с Общественным объединением «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева, Фондом молодежи Азербайджана, Программой развития ООН, компаниями Azercell и Microsoft, стартует 21 февраля в Мингячевире. В турах могут принять участие также жители других прилегающих к городу районов.
В течение года стартап-туры пройдут в Сабирабаде, Сумгайыте, Гяндже, Гейчае, Нахчыване, Баку, Лянкяране, Товузе, Шамахы и Шеки.
В рамках стартап-тура состоятся информативная сессия, конкурс и тренинги, охватывающие различные темы.
В первой части мероприятия будут организованы небольшие бизнес-тренинги для подготовки стартапов к основному конкурсу, а во второй – участники представят жюри свои идеи. Затем отобранные проекты будут бороться за первенство. После каждого выступления авторы ответят на вопросы, пройдет обсуждение проекта. В завершение второй части жюри определит обладателей 1-го и 2-го и 3-го мест. Победители получат право на участие в Национальном финале, который пройдет в Баку.
Участники, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в Национальном финале, будут награждены организаторами и партнерами, им будет оказана финансовая поддержка для превращения своих идей в бизнес.
Для участия в стартап-турах, необходимо пройти регистрацию на сайте http://www.i2b.az.
Отметим, что в прошлом году в рамках проекта «От идеи к бизнесу» стартап-туры прошли в 8 регионах, 16 вузах, 3 общеобразовательных заведениях страны. В течение 7 месяцев в стартап-марафоне приняли участие более 2 тысяч человек из различных городов и районов страны. В целом в турах участвовали 75 команд, 13 из которых получили право на участие в республиканском финале.
В финале победителями стали 3 стартапа, еще 4 были награждены партнерами проекта «От идеи к бизнесу».