“İdeyadan Biznesə” layihəsinin ikinci mərhələsinə start verilir Fevral 13, 2019 | 03:20 / Mühüm hadisələr
2018-ci ildən etibarən icrasına başlanan “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində cari ildə də bir sıra innovativ tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Startap hərəkatının genişləndirilməsinə və vətəndaşların innovativ ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək məqsədi ilə 2019-cu ildə də paytaxt Bakını və respublikanın ayrı-ayrı regionlarını əhatə edən genişmiqyaslı startap turları təşkil ediləcək.
AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, “Azercell” və “Microsoft” şirkəti ilə birgə reallaşdırılan “İdeyadan Biznesə” startap turlarının növbəti mərhələsinə fevralın 21-də Mingəçevir şəhərində start veriləcək. Cari ilin ilk startap turunda ətraf rayonların innovativ ideyası olan sakinləri də iştirak edə bilərlər.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, il ərzində startap turları Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə, Göyçay, Naxçıvan, Bakı, Lənkəran, Zaqatala, Tovuz, Şamaxı və Şəkini əhatə edəcək.
Startap turu çərçivəsində iştirakçılara informativ sessiya, müsabiqə və müxtəlif mövzuları əhatə edən təlimlər keçiriləcək.
Tədbirin birinci hissəsində startapları əsas müsabiqəyə hazırlamaq üçün kiçik biznes-treninqlər təşkil olunur, ikinci hissədə onlar ideyalarını münsiflər heyəti qarşısında təqdim edirlər. Seçilmiş layihələr birincilik uğrunda mübarizə aparır. Hər çıxışdan sonra interaktiv sual-cavab və layihənin müzakirəsi baş tutur. Bu mərhələnin sonunda münsiflər hər region üzrə 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlərin qaliblərini müəyyənləşdirir. Qalib layihələr Bakıda keçiriləcək Milli Finalda iştirak hüququ qazanır.
Milli Finalda təşkilatçılar və tərəfdaşlar qalib gələcək ilk üç yerin sahiblərini mükafatlandıracaqlar. Həmçinin onlara ideyalarını biznesə çevirmək üçün maliyyə dəstəyi göstəriləcək.
Turlarda “i2b.az” saytında qeydiyyatdan keçərək iştirak etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, ötən il 8 regionda, 16 ali təhsil, 3 ümumtəhsil müəssisəsində “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turları keçirilib. Startap marafonuna 7 ay ərzində respublikanın ayrı-ayrı şəhər və rayonlarından 2 mindən çox iştirakçı qatılıb. Ümumilikdə seçilən 75 komandadan 13-ü respublika finalında iştirak hüququ qazanıb.

Second stage of project “From Idea to Business” starts February 13, 2019 | 03:20 / Important events
A number of innovative events are also planned to be held this year within the framework of the project “From Idea to Business”, the implementation of which began in 2018. Large-scale startup tours covering Baku city and selected regions of the country will be organized with the view of supporting the expansion of the startup movement and implementing new innovative ideas of citizens in 2019.
The next stage of startup tours “From idea to business”, which are implemented by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies jointly with Public Association “Regional Development” of Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan Youth Foundation, the United Nations Development Programme, companies Azercell and Microsoft, will start on February 21 in Mingachevir city.  Residents with innovative ideas from surrounding areas can also participate in the first startup tour of the current year.
Throughout the year, startup tours will be held in Sabirabad, Sumgayit, Ganja, Goychay, Nakhchivan, Baku, Lankaran, Zagatala, Tovuz, Shamakhy and Shaki.
As part of the startup tour, information sessions, competitions and trainings covering various topics will be held for participants.
In the first part of the event, small business trainings will be organized to prepare startups for the main competition, and in the second part, they will present their ideas to the jury. Then the selected projects will compete for the championship. After each presentation, the authors will answer the questions and the project will be discussed. At the end of the second part, the jury will announce the winners of the 1st, 2nd and 3rd places for each region. The winning projects will gain the right to participate in the National Finals to be held in Baku.
Winners of the 1st, 2nd and 3rd places in the National Final will be awarded by the organizers and partners, and financial support will be provided to them to turn their ideas into a business.
To participate in startup tours, you need to register at http://www.i2b.az.
It should be noted that last year, within the framework of the project “From Idea to Business,” startup tours were held in 8 regions, 16 institutions of higher education, 3 general educational institutions of the country. During seven months, more than 2 thousand people from various cities and regions of the country took part in the startup marathon. In general, 75 teams participated in the tours, 13 of which received the right to participate in the national final.
In the final, 3 startups became winners, 4 more projects were awarded by partners of the project “From Idea to Business”.