İşıq şüaları 3D-çap prosesini 100 dəfə sürətləndirməyə kömək edib
ABŞ-ın Miçiqan Universitetinin mütəxəssisləri yeni 3D-çap metodu hazırlayıblar. Bu üsul müxtəlif üçölçülü obyektləri qat-qat deyil, bütünlüklə yaratmağa imkan verir.
Tədqiqatçılar xüsusi duru qatrandan və dalğaların uzunluğu ilə fərqlənən iki işıq mənbəyindən istifadə etməyi təklif ediblər. Yeni metodun özəlliyi ondan ibarətdir ki, şüalar materialın bərkiməsinə nəzarət etməyə kömək edir. Bir işıq mənbəyi qatranın bərkiməsinə kömək edir, digəri isə bu prosesin dayandırılması üçün nəzərdə tutulub. Belə yanaşma sayəsində tədqiqatçılar predmetin hansı hissəsinin bərkidiyini və ya hələ maye halında qaldığını yoxlaya bilirlər.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, çap prosesi tökmə üsuluna bənzəyir. Sanki obyekti qabdan “itələyib çıxarırlar”. Şüalar tədricən duru materialdan lazımi bərk predmeti formalaşdırır. Yeni üsuldan istifadə etməklə üçölçülü “M” hərfi və kiçik gəmi hazırlanıb.
Mütəxəssislər iddia edirlər ki, yeni metodun köməyilə yaradılmış məmulatlar daha möhkəmdir. Bu, onunla bağlıdır ki, bir neçə qatla çap edilmiş predmetlərdə qatların arasında zəifləmiş sahələr meydana çıxır. Buna görə onlar uzunömürlü olmurlar.
Alimlərin fikrincə, yeni üsuldan istifadə zamanı qatrana xüsusi tozlar əlavə edilərsə, ondan hazırlanmış predmetlər daha davamlı olar. Tədqiqatçılar, həmçinin işıq printerinin ənənəvi 3D-printerlərdən 100 dəfə sürətli olduğunu bildiriblər.

18 January 2019 - 10:00 | Interesting information
The University of Michigan (USA) has developed a new method of 3D printing. It allows you to create various three-dimensional objects, not layer by layer, as they are doing now, but entirely.
The researchers suggested using a special liquid resin and two light sources with different wavelengths. Rays help control the solidification of the material. The peculiarity of the new method is that one light source helps the resin to harden, and the second is designed to stop this process. Through this approach, researchers can control which part of the object has become solid and which area still remains in a liquid state.
Externally, the printing process is similar to casting. The object is “pushed” out of the resin tank. Rays gradually form the necessary solid object from this liquid material. Using the new method created a three-dimensional letter "M" and a miniature ship.
Engineers claim that products created using the new method are more durable. This is due to the fact that for objects printed in several layers, structurally weakened areas appear between the layers. Therefore, they are less durable.
According to scientists, if, when using a new printing method, special powders are added to the resin, the objects made from it may become more wear-resistant. The researchers also claim that the light printer does its job up to 100 times faster than traditional 3D-devices.