Avtomobillərdə emosiyaların tanınması sistemi təqdim olunub
“Kia Motors” şirkəti pilotsuz avtomobillərdə sərnişinlərin əhval-ruhiyyəsinin tanınması üçün R.E.A.D sistemini təqdim edib. Sistem avtomobil salonunda işıqlandırmanı və temperaturu müstəqil dəyişdirmək imkanına malikdir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, R.E.A.D emosiyaların tanınması texnologiyasına bir neçə kompüter sistemi, həmçinin dərinin elektrik fəallığını və ürək döyüntüsü göstəricilərini təhlil edən sensorlar quraşdırılıb.
Sistem əldə olunan məlumatlar əsasında sərnişinin əhval-ruhiyyəsini təhlil edir, salonda lazımi vəziyyəti quraraq temperaturu, işıqlandırmanı, rütubəti və musiqini dəyişdirir.
R.E.A.D. hazırda Las-Veqasda keçirilən dünyanın ən böyük texnologiya sərgisi “CES 2019”da təqdim edilib.

Kia Motors представила систему распознавания эмоций Янв 09, 2019 | 12:45 / Интересная информация
Компания Kia Motors представила систему распознавания настроения пассажиров беспилотника R.E.A.D., которая может самостоятельно менять освещение и температуру в салоне автомобиля. Об этом говорится в сообщении компании.
В технологию распознавания эмоций R.E.A.D. встроены несколько систем компьютерного зрения, а также сенсоры, которые анализируют электрическую активность кожи и показатели сердцебиения.
На основе полученных данных система анализирует настроение пассажира и устанавливает необходимую обстановку в салоне — меняет температуру, освещение, влажность и музыку.
Планируется, что R.E.A.D. будет представлена на крупнейшей в мире технологической выставке CES, которая пройдет с 8 по 11 января 2019 года в Лас-Вегасе.