ABŞ kəşfiyyatı süni intellekti və kvant hesablamalarını milli təhlükəsizliyə təhdidlər siyahısına daxil edib
21 Dekabr 2018 - 14:15 | Maraqlı məlumatlar
ABŞ-ın kəşfiyyat cəmiyyətini təmsil edən bir sıra agentliklər süni intellekti və kvant hesablamalarını milli təhlükəsizliyə potensial təhdidlər siyahısına (buraya nüvə silahı, terrorizm və iqlim dəyişikliyi daxildir) salıblar.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, kəşfiyyat ekspertlərini daha çox aqnostik texnologiyalar (şifrələmə, avtonom və pilotsuz sistemlər, ilk növbədə isə süni intellekt və kvant hesablamaları) narahat edir.
ABŞ hökuməti hesab edir ki, aqnostik texnologiyaların köməyilə potensial düşmən istehsal və hərbi texnologiyalar sahəsində süni intellektə geniş çıxış əldə edə biləcək, kvant hesablamaları isə ona Amerika xüsusi xidmət orqanlarının müdaxiləsindən mühafizə olunmuş təhlükəsiz kommunikasiyaları hazırlamağa imkan verəcək.
Siyahıya, həmçinin Birləşmiş Ştatların və onların müttəfiqlərinin fəaliyyətinə zərbə vurmaq üçün sosial media, süni intellekt və məlumatların analizindən istifadə edən informasiya əməliyyatları daxil edilib.

US intelligence has made artificial intelligence and quantum computing a list of threats to national security.
21 December 2018 - 14:15 | Interesting information
A number of agencies representing the US intelligence community have listed quantum computing and artificial intelligence on the list of potential threats to national security, along with nuclear weapons, terrorism, and climate change.
Expert intelligence is most disturbed by agnostic technologies — encryption, autonomous and unmanned systems, with AI and quantum computing in the first place.
According to the US government, with their help, the potential adversary will be able to gain expanded access to artificial intelligence in manufacturing and military technology, and quantum computing will allow it to develop secure communications that are reliably protected from interference by American intelligence services.
The list also includes information operations, "which use social media, artificial intelligence and data analysis to undermine the activities of the United States and its allies."