21 Dekabr 2018 - 11:28 | Maraqlı məlumatlar
Avstraliya alimləri beyin biopsiyasını daha təhlükəsiz metodla həyata keçirməyə imkan verən kameralı “ağıllı” iynə hazırlayıblar.
naukatv.ru saytının məlumatına görə, Avstraliyanın Adelaid Universitetinin rəhbərlik etdiyi mütəxəssislər qrupunun hazırladığı yeni alət cərrahiyyə sahəsində inqilab edəcək və həyat üçün təhlükəli yüzlərlə xəstəliyin qarşısını alacaq. Baş-beyin biopsiyası zamanı şiş toxumaları analiz üçün mühafizə olunur.
İnsan saçı qalınlığında iynə cərrahlar tərəfindən qan damarlarının həyat üçün təhlükəli, beyinə qansızmaya səbəb ola biləcək deşilməsi ehtimalını aradan qaldırır. Sonra iynənin daxilində quraşdırılan optik lif kamera infraqırmızı işıq saçır, kompüter sistemi isə qan damarlarının yerləşməsini müəyyənləşdirir ki, bu da cərraha onları dəf etməyə kömək edir.
Təcrübələr zamanı iynə 11 pasiyentin iştirakı ilə uğurla sınaqdan keçirilib. İynənin beyin damarlarını 98 faiz dəqiqliklə müəyyənləşdirə bildiyi məlum olub. Mütəxəssislər bildirir ki, insan beyninə operativ müdaxilə zamanı bu kimi zonddan ilk dəfə istifadə olunur.

Создана «умная» игла с камерой для биопсии мозга Дек 21, 2018 | 11:28 / Интересная информация
Австралийские учёные разработали «умную» иглу с камерой, которая позволяет проводить биопсиюмозга более безопасным методом.
Команда, возглавляемая Аделаидским университетом (Австралия), сообщает, что новый инструмент революционизирует хирургию и сможет предотвратить сотни опасных для жизни осложнений. Во время биопсии головного мозга производится забор опухолевых тканей для анализа. Игла толщиной с человеческий волос позволяет хирургам избегать прокалывания кровеносных сосудов, которое может повлечь опасное для жизни кровоизлияние в мозг. Затем волоконно-оптическая камера, которая находится внутри иглы, излучает инфракрасный свет, а компьютерная система определяет расположение кровеносных сосудов, что помогает хирургу их избегать.
Игла успешно прошла испытания в исследовании с участием 11 пациентов. Результаты показали, что игла способна идентифицировать сосуды мозга с точностью до 98 %. Отмечается, что это первое использование подобного зонда в головном мозге человека во время оперативного вмешательства. Разработчики надеются на широкое распространение устройства в течение следующих пяти лет.