Dekabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin təşkilatçılığı və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə “Elmin populyarlaşdırılmasında KİV-in rolu” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında təşkil edilən tədbirdə Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, ölkənin aparıcı qəzetlərinin baş redaktorları, xəbər saytlarının rəsmiləri, Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı, fil.e.d. Vüqar Zivəroğlu, AMEA institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin müdirləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev müasir cəmiyyətdə elmin populyarlaşdırılmasına böyük tələbatın olduğunu bildirərək, KİV-in bu prosesdə xüsusi rola malik olduğunu qeyd edib. O, elmin vəziyyəti haqqında etibarlı, obyektiv informasiyanın cəmiyyətə çatdırılmasında, elmi biliklərin, nailiyyətlərin populyarlaşdırılmasında jurnalistlərin üzərinə böyük məsuliyyətin düşdüyünü söyləyib, KİV-in akademik tədqiqatlara ictimai marağın artırılmasındakı rolundan söz açıb.
İdarə rəisi bu sahədə kadr hazırlığı, jurnalistlərin bir və ya bir neçə elm sahəsi üzrə ixtisaslaşması sahəsində mövcud problemlərin həllinin və elmi-populyar üslubun tələblərinə cavab verən məqalələrin hazırlanmasının önəmini bildirərək, bu gün KİV-də işıqlandırılan elmi informasiyaların keyfiyyət və kəmiyyət göstəricilərinin istənilən səviyyədə olmadığını deyib.
Daha sonra çıxış edən Mətbuat və informasiya idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva ölkənin 20-dən artıq aparıcı qəzet və xəbər saytında aparılan monitorinqin nəticələrini açıqlayıb. O, qəzet və informasiya resurslarında işıqlandırılan müxtəlif səpkili elmi materiallarda tədqiqatların mahiyyəti ilə bağlı fikirlərin elmi üslubdan kənara çıxmadığını qeyd edərək, elmi-populyar üslubun tələblərinə cavab verən məqalələrin hazırlanması sahəsində mövcud problemlərdən bəhs edib. Ü.Rzayeva müasir dövrdə müxtəlif sferalarda dinamik inkişaf sayəsində bir-biri ilə sıx əlaqəli olan tamamilə yeni elm sahələrinin yaranmasının elmin populyarlaşdırılması işini mürəkkəbləşdirdiyini vurğulayıb.
Rəis müavini KİV nümayəndələri ilə alimlər arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının əhəmiyyətini qeyd edərək, Milli Elmlər Akademiyası və KİV, eləcə də müxtəlif universitetlərin Jurnalistika fakültələri ilə elmin populyarlaşdırılması və təbliği istiqamətində birgə fəaliyyətin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zivəroğlu bildirib ki, müasir dövrdə dünyanın bir çox ölkələrində elm jurnalistikasının inkişafına xüsusi əhəmiyyət verilir. Ölkəmizdə elm jurnalistikasının hələ formalaşma mərhələsində olduğunu söyləyən V.Zivəroğlu bu sahənin spesifik auditoriyaya malik olduğunu deyib. Jurnalistika sahəsində təhsili olan və elmi jurnalistika sahəsində ixtisaslaşmış kadrların yetişdirilməsinə ehtiyac duyulduğunu qeyd edən V.Zivəroğlu bu kadrların elmin populyarlaşmasına böyük töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, Milli Məclisin deputatı, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Hikmət Babaoğlu, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, “Şərq” qəzetinin baş redaktoru Akif Aşırlı, akademiyanın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Dilçilik İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, dosent Təranə Şükürlü və digər çıxış edənlər elmin populyarlaşmasında AMEA ilə müxtəlif KİV-lər arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin, akademiyanın Bakı Dövlət Universiteti, eləcə də digər ali təhsil müəssisələrinin Jurnalistika fakültələri ilə birgə kurs və treninqlərin, tələbələrin elmi müəssisə və təşkilatlarda istehsalat təcrübəsinin təşkili, elm jurnalistikasının müxtəlif problemlərinin həllinə həsr olunmuş birgə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulanıblar. Bu sahədə bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün alim-populyarizatorlar, peşəkar elmi jurnalistlər və elmi kommunikatorların öz qüvvələrini səfərbər etmələrinin, birgə treninq, müsabiqə və müxtəlif tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Çıxış edənlər, həmçinin elm jurnalistikasının inkişafında kadr təminatı məsələsindən də söz açıblar. Bildirilib ki, elm və elmi biliklərin peşəkar səviyyədə populyarlaşdırılması və təbliğində yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı mühüm rol oynayır. Tədbirdə bu sahənin tədrisi istiqamətində əməli addımların atılmasının vacibliyi qeyd olunaraq Azərbaycanda elm jurnalistikasının formalaşması və inkişafı tarixi, müxtəlif problemlərinin tədqiqi, o cümlədən dərs vəsaitlərinin hazırlanması və dissertasiya işlərinin müdafiəsinin zəruriliyi vurğulanıb. Təkcə Jurnalistika fakültələrində deyil, digər fakültələrdə də populyar elm fənninin tədris edilməsi təklif olunub.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, müxtəlif təkliflər səsləndirilib.
Sonda müxtəlif KİV nümayəndələrinə elmin təbliğindəki xidmətlərinə görə AMEA tərəfindən təşəkkürnamələr təqdim olunub.

Roundtable on "The Role of Mass Media in Popularization of Science" was held
The Round Table on "The Role of Mass Media in Popularization of Science" was organized by the Press and Information Office of the Presidium of ANAS and with the support of the Free Trade Union of ANAS on December 19.
At the event held at the Central Scientific Library of ANAS, the chairman of the Azerbaijani Press Council Aflatun Amashov, chief editors of the country's leading newspapers, news site officials, dean of journalism faculty of Baku State University, PhD in philology Vugar Zirveoglu, Head of the Department of Theory and Practice of Journalism, Professor Jahangir Mammadli, Editor-in-chief of "Yeni Azerbaijan" newspaper Hikmet Babaoglu, editor-in-chief of "Iki Sahil" newspaper Vugar Rahimzadeh, editor-in-chief of "Sherg" newspaper Akif Ashirli, director of Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, correspondent member of ANAS Misir Mardanov, Head of the Public Relations Department, Associate Professor Tarana Shukurlu and other speakers stressed the importance of expanding relations between ANAS and various media in popularizing science.
Heads of public relations departments of the institutes of ANAS and media representatives.
Speaking at the event, Zulfugar Farzaliyev, head of the Press and Information Office of the Presidium of ANAS, said that there is a great need for the popularization of science in modern society and emphasized the role of the media in this process. He spoke about the great responsibility of journalists on the promotion of reliable, objective information on the state of science in the society, promotion of science and scientific knowledge and achievements, and spoke about the role of the media in raising public interest in academic research. Head of the office noted the importance of the preparation of articles in the field of personnal training in this field and the correspondence with scientific and popular style requirement and said that the quality and quantity of scientific information published in the media is not at any level.
Ulviyya Rzayeva, Deputy Chief of Press and Information Department, has released the results of the monitoring conducted in more than 20 leading newspapers and news sites in the country. She pointed out that the ideas about the essence of the research have not gone beyond the scientific style, and that the problems in the field of writing articles that meet the scientific-popular style have been discussed.
U.Rzayeva emphasized that the emergence of completely new science fields, which is closely related to the dynamic development of different spheres, complicates the work of popularizing science. New fields such as biophysics, quantum biology, bionics, nutrigenomics, biodynamics, recombinant mathematics, computational sociology, cognitive economics demands journalists to have rich worldview, productive activity. Deputy Chief emphasized the importance of establishing close cooperation between media representatives and academics and expressed confidence that the joint efforts of the National Academy of Sciences and Mass Media and Universities to engage in popularization and promotion of science would make significant contributions to the development of this field.
The event also touched upon the issue of staffing in the development of science journalism. It was emphasized the necessity of taking practical steps in the field of teaching of this field and emphasized the necessity of the history of formation and development of science journalism in Azerbaijan, study of various problems, including preparation of textbooks and defense of dissertations. It was proposed not only in Journalism faculties but also in other faculties to teach the Popular Science subject.
Also, it was emphasized the importance of organizing trainings and trainings for students in scientific institutions and organizations, and holding joint events dedicated to addressing various problems of science journalism.
At the end of the meeting, the representatives of various Mass Media were awarded the certificate of appreciation by the ANAS for their contribution to the promotion of science.