Akademik R.Əliquliyev: “Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən veb-saytların statistik-analitik mexanizmləri işlənilməlidir” Dekabr 17, 2018 | 09:13 / Müsahibələr, çıxışlar
Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” mövzusunda IV respublika konfransında çıxışı zamanı səsləndirib.
AMEA-nın akademik-katibi ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasını sürətləndirən veb-saytların statistik-analitik mexanizmlərinin işlənilməsinin zəruriliyindən danışaraq bildirib ki, hazırda veb-resursların vəziyyəti haqqında statistik məlumatların xarici operatorlar tərəfindən toplanması və analiz olunması bu istiqamətdə elmi araşdırmaların aparılmasını, milli və beynəlxalq tələblərə cavab verən statistik mexanizmlərin işlənilməsini zəruri edir.
Alim Azərbaycanda pilotsuz uçuş aparatlar – dronlardan istifadə sahəsində ciddi problemlərin olduğunu nəzərə çatdırıb: “Bu sahədə qanunvericilik bazasının mövcud olmaması dronların ölkəyə gətirilməsi və bu aparatlardan istifadə ilə bağlı problemlərə səbəb olur, dronları sertifikatlaşdıran hüquqi sənədin hazırlanması vacib məsələlərdəndir”.
Akademik R.Əliquliyev qeyd edib ki, bu sahədə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsi nəzərə alınmaqla beynəlxalq öhdəliklərdən irəli gələn qanunlar qəbul edilməli, normativ-hüquqi sənədlərin praktikada geniş tətbiqi üçün kompleks tədbirlər görülməlidir. AMEA da, öz növbəsində qanun layihələrinin hazırlanmasında müvafiq qurumlarla birgə fəaliyyət göstərməlidir.
Son zamanlar cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı meydana çıxan problemlərdən danışan alim insanların şəxsi həyatının toxunulmazlığı və fərdi məlumatların qorunması sahəsində boşluqların olduğunu, sosial şəbəkələrdə təhdidlərin vüsət aldığını diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev inkişaf etmiş ölkələrdə informasiya cəmiyyəti ideyasını həyata keçirən İnformasiya Ombudsmanı İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini deyib. Akademik dünya təcrübəsini nəzərə alaraq, ölkəmizdə də belə bir institutunun yaradılmasının, bu istiqamətdə ciddi tədbirlərin görülməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

Academician R. Alguliyev: "Statistical and analytical mechanisms of websites operating in our country should be developed" December 17, 2018 | 09:13 / Interviews, speeches
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev said this in a conference on "Actual multidisciplinary scientific-practical problems of information security".
Academician-secretary of ANAS spoke about the necessity of development of statistical and analytical mechanisms of websites that accelerate the integration of our country into the world. The collection and analysis of statistical data on the status of web resources by foreign operators necessitate the conduct of scientific research in this area and the development of statistical mechanisms that meet national and international requirements.
The scientist noted that there are serious problems in the use of unmanned aerial vehicles - drones in Azerbaijan. "The absence of a legal framework in this area leads to the problems of bringing drones to the country and using these devices. It is important to prepare a legal document that certifies drones."
According to him, for this purpose taking into account the experience of developed countries, laws coming from international commitments should be adopted on the unmanned aerial vehicle, necessary measures should be taken for the widespread application of normative legal documents, personnel training and scientific research in information law field should be carried out.
R. Alguliyev said that the Institute of Information Ombudsman, which carries out the idea of the information society in developed countries, operates. Taking into account the academic world experience, it was expedient to establish such an institution in our country and to take serious measures in this direction.