Bakı Beynəlxalq Avtovağzal Kompleksində “Şəbəkə” xidmət mərkəzi istifadəyə verildi Dekabr 06, 2018 | 02:27 / Mühüm hadisələr
6 dekabr – rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərinin peşə bayramı günü münasibəti ilə AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi bu gün paytaxtda növbəti “Şəbəkə” xidmət mərkəzini istifadəyə verib. Mərkəz Bakı Beynəlxalq Avtovağzal Kompleksinin ərazisində yerləşir.
Bu mərkəzdə də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin qurumları tərəfindən vətəndaşlara göstərilən xidmətlər vahid məkanda təqdim olunur.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, “Şəbəkə” mərkəzlərində əhaliyə ənənəvi telekommunikasiya və poçt xidmətlərindən əlavə, maliyyə, eləcə də aviabilet satışı və turizm xidmətləri göstərilir. Eyni zamanda, “Şəbəkə” mərkəzlərində lokal və beynəlxalq ödəniş kartlarının, icbari sığorta, zərf, marka, açıqca satışı, pulköçürmələri, büdcə, kommunal, Dövlət İpoteka Fondu üzrə ödənişlər, mobil cihazların qeydiyyatı həyata keçirilir. Mərkəzlərdə müştərilər həm də xüsusi özünəxidmət terminallarından istifadə edə bilirlər. “SmartPay” – ödəniş sistemi vasitəsi ilə kommunal, mobil, rabitə və bir çox digər xidmətlər üzrə ödəniş etmək mümkündür.
Yeni açılan mərkəzdə, digər şəbəkələrdən fərqli olaraq “Azercell Express” müştəri xidmətləri bölməsi də fəaliyyət göstərir. Burada “Azercell” abunəçiləri telefon danışığına görə ödəmə həyata keçirə, müştəri xidmətlərindən istifadə edə, həmçinin yeni telefon və ya nömrə əldə edə bilərlər.
Bütün “Şəbəkə”lər fasiləsiz olaraq həftə içi hər gün, eyni zamanda şənbə və bazar, bayram günləri də vətəndaşların xidmətindədir.
“Şəbəkə” mərkəzlərinin yaradılmasında əsas məqsəd yüksək standartlara uyğun xidmət göstərilməsi, vətəndaşların rahatlığının təmin edilməsi, əlavə vaxt itkisinin qarşısının alınması və şəffaflığın artırılmasıdır.
Qeyd edək ki, Nəqliyyat Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Şəbəkə” layihəsinə 2017-ci ilin fevral ayından start verib. Cari ilin 11 ayı ərzində respublika üzrə fəaliyyət göstərən mövcud 8 “Şəbəkə” Xidmət Mərkəzinə 930 min nəfərə yaxın insan müraciət edib. Gələcəkdə ölkənin bütün böyük şəhər və rayonlarında, eyni zamanda paytaxtda yeni mərkəzlərin açılması planlaşdırılır.

Today, on the occasion of December 6 – the professional holiday of communication and information technology workers, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies commissioned another “Shebeke” service center in Baku. The center is located in the territory of the Baku International Bus Terminal Complex (Baku-Sumgayit Highway, 3).
Services provided to citizens at “Shebeke” service centers by MTCHT structures are concentrated in a single space. “Shebeke” service centers provide, along with traditional telecommunications and postal services, banking-financial and tourist services, including the sale of air tickets.
The centers also sell international and local payment cards, compulsory insurance policies, envelopes, postage stamps and postcards. Additionally, citizens can transfer money, pay budget and utility bills, pay state mortgage fund bills and register mobile devices at “Shebeke” service centers. Citizens can also use self-service terminals at the centers. It is possible to make payments for utility bills, mobile, communication and many other services through the payment system SmartPay.
Unlike other “Shebeke” service centers, the new center has Azercell Express Customer Service Department. Here, Azercell subscribers can pay phone bills, use customer services, and buy a new phone or a phone number. It should be noted that this is the 9th “Shebeke” service center to be launched in the country.
Service centers are available to citizens throughout the week, including holidays.
The main goal of creating “Shebeke” service centers is to provide services to the population in accordance with high standards, improve the usability of services for citizens, save users’ time, and ensure transparency.
Note that the realizations of the project "Shebeke" started in February 2017 at the initiative of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. During 11 months of this year, about 930 thousand people applied to 8 "Shebeke" service centers operating in the republic. In the future, it is planned to open new centers in all major cities and regions of the country, including in Baku.