Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə institut əməkdaşları üçün ekskursiyalar təşkil olunub Noyabr 19, 2018 | 04:58 / Mühüm hadisələr
Məlumdur ki, AMEA-da ölkə rəhbərliyinin gender bərabərliyi siyasətinə dəstək məqsədilə aparılan islahatlardan biri də Qadınlar Şurasının yaradılması olmuşdur. Akademiyanın qadın əməkdaşlarının fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onlara dəstək göstərilməsinə xidmət edən Qadınlar Şurası akademiyanın müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələrində fəaliyyətə başlamışdır.
Bu məqsədlə cari ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda da Qadınlar Şurası yaradılmışdır. Şuranın əsas məqsədi qadınların iş, əmək və sosial məsələlərinin həllində onlara kömək və qayğı göstərilməsi, müəyyən problemlər yaranarsa, rəhbərlik və aidiyyatı qurumlar qarşısında məsələ qaldırılmasıdır. İşçilərin istirahəti və asudə vaxtının səmərəli keçirilməsinin, şəhərdaxili, eləcə də rayonlara ekskursiya və turların, konsertlərə və tamaşalara gedişin təşkili də Şuranın əsas vəzifələrindəndir.
Bu yaxınlarda institutun Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı və Həmkarlar komitəsinin dəstəyi ilə 30 nəfərdən ibarət heyətlə Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrında Hüseyn Cavidin 135 illiyinə həsr edilmiş “Qaranlıqda nur” tamaşası izlənilmişdir.
Həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə ekskursiya edilmiş, əməkdaşlara milli tariximizi əks etdirən tarixi eksponatlar, xalqımızın geyim əşyaları, məişət avadanlıqları, məşğuliyyətini əks etdirən müxtəlif dövrlərə aid eksponatlar, tarixi qəhrəmanlar, görkəmli dövlət xadimləri və s. haqqında məlumatlar verilmişdir.
17 noyabr tarixində isə institutun bir qrup əməkdaşı Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olmuşdur. Muzeydə müxtəlif dövrlərdə ölkəmizin görkəmli yazıçıları, şairləri, maarifçilərinin həyat və yaradıcılığını əhatə edən eksponatlar, onların xatirəsini əbədiləşdirilməsi istiqamətində müasir rəssamlarımızın və heykəltaraşlarımızın yaratdığı sənət nümunələrinə nəzər salınmışdır.
İnstitut əməkdaşları ödənişsiz ekskursiya təşkil etdiklərinə görə muzeylərin rəhbərliyinə öz təşəkkürlərini bildirdilər.

При организации Совета женщин состоялись экскурсии для сотрудников института
Известно, что в целях поддержки политики гендерного равенства главы государства одной из проводимых реформ в НАНА стало создание Совета женщин. Совет женщин, который служит для стимулирования и поддержки деятельности женщин академии, начал функционировать в различных научно-исследовательских учреждениях академии.
С этой целью Совет женщин был создан в мае текущего года в Институте информационных технологий НАНА. Основная цель Совета заключается в оказании помощи женщинам в решении их трудовых и социальных проблем. Одной из основных задач Совета является организация досуга сотрудников, экскурсий и туров в районы, посещения концертов и театров.
При организационной поддержке Совета женщин и Профсоюзного комитета  делегация, состоящая из 30 людей, побывала в Азербайджанском государственном музыкальном театре на спектакле «Свет во тьме», посвященный 135-летию Гусейна Джавида.
Также была организована экскурсия в Национальный музей истории Азербайджана, в котором сотрудники ознакомились с историческими экспонатами, отражающими нашу национальную историю, экспонатами разных периодов, отражающих одежду, бытовые приборы, была представлена информация об исторических героях, видных государственных деятелях.
17 ноября группа сотрудников Института посетила Национальный музей литературы Азербайджана имени Низами Гянджеви. В музее были рассмотрены образцы искусства, созданные нашими современными художниками и скульпторами.