Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə institut əməkdaşları üçün ekskursiyalar təşkil olunub Noyabr 19, 2018 | 04:58 / Mühüm hadisələr
Məlumdur ki, AMEA-da ölkə rəhbərliyinin gender bərabərliyi siyasətinə dəstək məqsədilə aparılan islahatlardan biri də Qadınlar Şurasının yaradılması olmuşdur. Akademiyanın qadın əməkdaşlarının fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onlara dəstək göstərilməsinə xidmət edən Qadınlar Şurası akademiyanın müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələrində fəaliyyətə başlamışdır.
Bu məqsədlə cari ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda da Qadınlar Şurası yaradılmışdır. Şuranın əsas məqsədi qadınların iş, əmək və sosial məsələlərinin həllində onlara kömək və qayğı göstərilməsi, müəyyən problemlər yaranarsa, rəhbərlik və aidiyyatı qurumlar qarşısında məsələ qaldırılmasıdır. İşçilərin istirahəti və asudə vaxtının səmərəli keçirilməsinin, şəhərdaxili, eləcə də rayonlara ekskursiya və turların, konsertlərə və tamaşalara gedişin təşkili də Şuranın əsas vəzifələrindəndir.
Bu yaxınlarda institutun Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı və Həmkarlar komitəsinin dəstəyi ilə 30 nəfərdən ibarət heyətlə Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrında Hüseyn Cavidin 135 illiyinə həsr edilmiş “Qaranlıqda nur” tamaşası izlənilmişdir.
Həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə ekskursiya edilmiş, əməkdaşlara milli tariximizi əks etdirən tarixi eksponatlar, xalqımızın geyim əşyaları, məişət avadanlıqları, məşğuliyyətini əks etdirən müxtəlif dövrlərə aid eksponatlar, tarixi qəhrəmanlar, görkəmli dövlət xadimləri və s. haqqında məlumatlar verilmişdir.
17 noyabr tarixində isə institutun bir qrup əməkdaşı Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olmuşdur. Muzeydə müxtəlif dövrlərdə ölkəmizin görkəmli yazıçıları, şairləri, maarifçilərinin həyat və yaradıcılığını əhatə edən eksponatlar, onların xatirəsini əbədiləşdirilməsi istiqamətində müasir rəssamlarımızın və heykəltaraşlarımızın yaratdığı sənət nümunələrinə nəzər salınmışdır.
İnstitut əməkdaşları ödənişsiz ekskursiya təşkil etdiklərinə görə muzeylərin rəhbərliyinə öz təşəkkürlərini bildirdilər.

Excursions were organized for the staff of the institute November 19, 2018 | 04:58 / Important events
It is known that one of the reforms carried out in ANAS to support gender policy of the was the creation of the Women's Council by country's leadership. The Women's Council, which serves to stimulate and support the activities of the Academy's female staff, has begun to work at various academia’s research institutions.
To this end, the Women's Council was established in May 2018 at the Institute of Information Technology of ANAS. The main purpose of the Council is to assist and care for women's employment, labor and social issues and if there are certain problems, it is the issue to be addressed to the leadership and relevant agencies. One of the main tasks of the Council is the organization of excursions and tours to the city, going to concerts and theatres for employees to spend their day offs and leisure time effectively.
With the organizational support of the Women's Council and the Trade Committee, employees of the institute have watched the performance "Qaranlıqda nur" dedicated to the 135th anniversary of Hussein Javid at the Azerbaijan State Musical Theater.
Also, excursion to the National History Museum of Azerbaijan was organized, information historical exhibits reflecting our national history, exhibits of different periods, reflecting the clothes, household equipment, hobbies of our people, historical heroes, prominent statesmen and etc. were provided.
On November 17, a group of employees of the Institute visited the National Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi. The exhibits of the museum include various exhibits of life and creativity of prominent writers, poets, enlighteners of our country, the art examples created by our contemporary artists and sculptors in perpetuating their memory.