İnstitut əməkdaşları “İqtisadi artım və ictimai rifah” mövzusunda beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər Oktyabr 19, 2018 | 04:31 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyevin həmmüəllifi olduqları “İnnovativ iqtisadiyyatda İKT-nin iqtisadi artıma təsiri və onun qiymətləndirilməsi məsələləri” adlı məqalə AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun 60 illik yubileyinə həsr olunan “İqtisadi artım və ictimai rifah” mövzusunda beynəlxalq konfransda məruzə olunub.
Məruzəni təqdim edən Ə.Əliyev iqtisadi artımın mahiyyəti, onu xarakterizə edən faktor və göstəricilər haqqında məlumat verib. İKT sektorunun iqtisadiyyatın inkişafında mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirən Ə.Əliyev İKT-nin tətbiqi səviyyəsi artımının Ümumi Daxili Məhsula (ÜDM) təsiri məsələlərindən danışıb. O, Azərbaycanda ixrac və idxal olunmuş İKT məhsullarının dinamikasını təhlil edərək Azərbaycanda İKT sektorunun inkişaf perspektivləri üzrə vəziyyəti təqdim edib.
İKT ilə ÜDM arasında korrelyasiya, reqressiya əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirən Ə.Əliyev qurulmuş reqressiya modelinin adekvatlığının yoxlanıldığını söyləyib. İKT sektorunun  gəlirləri ilə ÜDM arasında, ÜDM ilə qeyri-neft ÜDM-i arasında əlaqələrin ekonometrik metodlarla qiymətləndirildiyini bildirib.
Tədbirdə, həmçinin institutun əməkdaşları Roza ŞahverdiyevaLeyla Əkbərovanın həmmüəllifi olduqları “İnnovativ elmi-texnoloji parkların formalaşması və idarə olunması problemləri” adlı məruzə dinlənilib.
R.Şahverdiyeva iqtisadi inkişafda innovativ elmi-texnoloji parkların rolundan danışıb, onların formalaşması və idarə olunması problemlərini diqqətə çatdırıb. O, müasir texnoparkların yaradılmasının əsas məqsədləri, funksiyaları, xüsusiyyətləri və fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib. Texnoparklarda innovasiya və elm tutumlu məhsul/xidmət istehsalının təhlili üçün çoxfaktorlu korrelyasiya-reqressiya modelinin qurulması və reallaşdırılması nəticələrini təqdim edib.

Сотрудники института выступили с докладом на международной конференции «Экономический рост и общественное процветание» Окт 19, 2018 | 04:31 / Конференции, собрания
Статья «Влияние ИКТ на экономический рост в инновационной экономике и вопросы его оценивания», соавторами которой являются академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев и заведующий отделом института, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев, была представлена на международной научной конференции «Экономический рост и общественное процветание», посвященной 60 летию со дня создания Института экономики НАНА.
Представляя отчет, А.Алиев рассказал о сути экономического роста, о факторах и показателях, характеризующих его. Отметив важность сектора ИКТ в развитии экономики, заведующий отделом дал информацию о влиянии роста уровня применения ИКТ на валовой внутренний продукт (ВВП). Он проанализировал динамику экспорта и импорта продукции ИКТ в Азербайджане и представил состояние по перспективам развития сектора ИКТ в Азербайджане.
На мероприятии также был заслушан доклад на тему «Проблемы формирования и управления инновационными научно-техническими парками», соавторами которого являются  сотрудницы института Роза Шахвердиева и Лейла Акбарова.
Р.Шахвердиева рассказала о роли инновационных научно-технологических парков в экономическом развитии и довела до сведения проблемы их формирования и управления. Она сообщила об основных целях, функциях, особенностях и направлениях создания современных технопарков.