Elektron dövlətin çatışmazlıqları və onların aradan qaldırılması ilə bağlı araşdırmalar aparılır Oktyabr 09, 2018 | 04:36 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, şöbənin rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev tədbirin “Elektron dövlətin çatışmazlıqları və onların aradan qaldırılması üçün bəzi mövcud yanaşmalar” mövzusuna və şöbə əməkdaşlarının apardıqları elmi tədqiqatlar ilə əlaqədar məsələlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra məruzə ilə çıxış edən institutun dissertantı Aynur Qurbanlı dövlət orqanlarında elektron xidmətlərin təşkili və vəziyyəti haqqında məlumat verdi. O, e-cəmiyyətin əsasını təşkil edən e-təhsil, e-biznes, e-iş, e-ticarət, e-təhsil və s. sahələrin səmərəli təşkili üçün dünya təcrübəsindən danışdı.
E-dövlətin şəffaflıq, demokratikləşmə, rahatlıq, sürətlilik və effektivlik kimi üstünlüklərə malik olduğunu söyləyən məruzəçi e-dövlətin dövlət orqanlarının e-xidmətlərindən istifadəni artırdığını, xidmət rüsumlarını azaltdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, e-dövlət vətəndaşları daha çox cəlb etmək və xidmətdən yararlanmalarını təmin etmək üçün gələcək qərarların, eləcə də dövlət qurumlarının büdcəsinin artırılması, həmçinin xidmətləri təkmilləşdirməklə bağlı qərarların verilməsini təmin edir.
Elektron xidmətlərin təşkilində rast gəlinən çatışmazlıqlar haqqında məlumat verən A.Qurbanlı bu çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün veb səhifələrdə olan məlumatlılığılın etibarlılıq dərəcəsi, İnternetdə ictimai girişdə bərabərsizlik, kibercinayətkarlığın mövcud olması, şəffaflığı və məsuliyyətin düzgün anlaşılmaması və s. məsələlərin həllinə ehtiyac olduğunu bildirdi.
Dissertantın elmi rəhbəri akademik Rasim Əliquliyev mövzunun aktuallığını önə çəkərək bildirdi ki, informasiya texnologiyalarının cəmiyyətdə, insanların həyatında rolunun sürətlə artması e-dövlətdə xidmətlərin sayının da çoxalmasına səbəb olmuşdur. Bildirdi ki, vətəndaşa xidmət göstərən hər bir qurumun xidmət kriteriyaları, meyarlar sistemi vardır ki, bu meyarlar dəqiq müəyyənləşdirilməli, onların əsasında qərarların qəbulunu yerinə yetirən intellektual sistem qurulmalıdır.
R.Əliquliyev e-dövlətin inkişafına mane olan e-vətəndaş problemindən söz açaraq bu problemlə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğuladı: “Vətəndaşlara e-dövlətin təqdim etdiyi – e-imza, e-ticarət, e-biznes və digər xidmətlərdən, eləcə də e-qurğulardan istifadə bacarıqları aşılanmalı, hüquq və vəzifələr öyrədilməlidir. Vətəndaşlar dövlət qurumuna sərbəst şəkildə müraciət edə bilmək üçün müəyyən biliklərə malik olmalıdır”.
Şöbə rəhbəri tədqiqatçıya cəmiyyətin idarə olunması məsələlərinin, sosiologiya və politologiya elmlərinin dərindən öyrənilməsini, elmi fəaliyyətin sürətləndirilməsini və əldə olunan nəticələrlə bağlı məqalənin hazırlanmasını tövsiyə etdi.
Daha sonra seminar iştirakçıları apardıqları elmi araşdırmalar ilə əlaqədar gördükləri işlər haqqında məlumat verdilər.
Akademik Rasim Əliquliyev əməkdaşlara elmi işlərini uğurla davam etdirmələri istiqamətində müəyyən tövsiyələr verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycanda elmin inkişafı üçün bütün imkanlar mövcuddur və bu imkanlardan səmərəli istifadə etmək lazımdır. Akademik gənc alimlərin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Bilik Fondu, SOCAR-ın Elm Fondu, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və müxtəlif beynəlxalq qurumların təşkil etdikləri qrant müsabiqəsində fəal iştirak etmələrini tövsiyə etdi.

Studies on the disadvantages of e-government and the elimination of them are carried out October 09, 2018 | 04:36 / Conferences, assemblies
The joint scientific seminar of theDepartment No17 and Public Relations Department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. Academician-secretary of ANAS, Director of the Institute, Head of Department No17, Academician Rasim Alguliev noted that the meeting was devoted to the theme “Disadvantages of electronic government and some existing approaches to their elimination” and discussion of issues related to scientific researches carried out by the staff of both departments.
Then, Ph.D. student of the Institute Aynur Gurbanli delivered a report on the organization and status of electronic services in state bodies. She spoke about world experience for efficient organization of e-learning, e-business, e-business, e-commerce, e-education, and so on.
Speaking of the e-government's advantages such as transparency, democratization, flexibility, speed, and efficiency, the reporter said e-government has increased the use of e-government services and reduced service fees. She noted that the e-government ensures future decisions, as well as increasing the budget of public institutions and making decisions on improving the services to attract more citizens and make use of the service.
Providing information on the disadvantages in organizing e-services, A.Gurbanli emphasized the need for solutions of the reliability of the information available on the websites to eliminate these shortcomings, public opinion and cloud influences, inequality in public access to the Internet, cybercrime, transparency and misunderstanding of responsibilities.
Academician Rasim Alguliev, the supervisor of the Ph.D. student, pointed out the relevance of the topic and noted that the rapid increase in the role of information technology in society and in the life of the people has led to the increase in the number of services in the e-government. He said that every service organization has service criteria, a system of criteria that must be clearly defined, and an intelligent system for making decisions based on them should be established.
R. Alguliev spoke about the problem of e-citizen, which hinders the development of the e-government, stressing the importance of taking comprehensive measures to address this issue: "Citizens are provided with e-signatures, e-commerce, e-business and other services, - Use of skills should be promoted, rights and responsibilities should be taught. Citizens should have some knowledge to be able to apply freely to the government. "
The head of the department recommended the researcher to study the issues of society management, the deep study of sociology and political science, the acceleration of scientific activity and the preparation of an article on the results.
Then, the participants of the seminar provided information on the work they had done in connection with their research.
Academician Rasim Alguliev gave some recommendations for the staff to continue their scientific work successfully. He noted that there are all opportunities for the development of science in Azerbaijan and it is necessary to use these opportunities effectively. The academician recommended that young scientists take an active part in the grant competition organized by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and Knowledge Foundation, SOCAR Science Fund, Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan and various international organizations.